stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9679
  • Uživatelů: 6598

Pokémon GO – nejnadějnější mobilní hra všech dob?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 8.6.2016 | Zobrazeno: 9294x

Pokémoni, malé potvůrky roztodivných tvarů a funkcí, jsou jedním z největších pokladů společnosti Nintendo a celosvětového herního průmyslu vůbec. Dosud si je ale v Nintendu až úzkostlivě střežili a zásadní roli Pokémoni hráli pouze ve hrách pro kapesní konzole (i domácí konzole od Nintenda ostrouhaly…) a v animovaném seriálu, který už zhruba 20 let plní roli věrného přívěsku pro hry samotné.

S titulem Pokémon GO má ale Nintendo možnost doslova do písmene svůj Pokémoní svět spojit s tím naším a to skrze mobilní telefony a potenciálně stamiliony hráčů na celé zeměkouli.

Ověřený recept s lepšími přísadami

Nápad je to až nereálně geniální. Co takhle na základě revoluční AR (augmented reality=rozšířená realita) hry Ingress postavit svět Pokémonů se vším, co k němu patří? Ingress přinesl do mobilního hraní pohyb, protože jeho základem je reálný svět, ve kterém se mobilní telefon orientuje pomocí GPS. A pro Pokémony je pohyb po světě, cestování a sbírání různých Pokémonů na různých místech přece alfou a omegou, o tom celý tenhle fenomén je.

Těžko byste našli téma, které se pro lokaci využívající AR hru hodí více. Druhou, neméně zářivou stranou mince je i to, že tvůrci Ingressu mohou s Pokémony oslovit řádově větší skupinu uživatelů, nemluvě o gameplay mechanikách, které se najednou nabízejí díky propracovanému světu Pokémonů, který má jednu z nejdelších a nejbohatších tradic mezi herními značkami.

Stejně jako v Ingressu, i v Pokémon GO budete muset chodit po okolí s telefonem a zapnutým internetem a GPS, abyste sbírali Pokémony a bojovali o Pokémon Tělocvičny (Pokémon Gym).

Sběratelská vášeň nanovo

Musíte je prostě chytit všechny, jak říká slogan série, Gotta catch ’em all, i jméno seriálového hrdiny Ashe Ketchuma (jeho příjmení je hříčka právě se sloganem značky). Pokémon GO má šanci probudit v sběratelskou vášeň, vždyť i lidé hrami od Nintenda nepolíbení nejspíš vědí, kdo/co je Pikaču, Bulbasaur, nebo třeba Mewtwo.

Přinejmenším zpočátku navíc bude Pokémon GO jen o původních 151 Pokémonech, z nichž mnoha dodal kultovní slávy animovaný seriál, který běžel i u nás a který si oblíbily hlavně děti, ale jak už to s japonskými animáky bývá, své fanoušky si našel i napříč generacemi.

Aby toho nebylo málo, chytání a sbírání Pokémonů je doplněno o jejich trénink a evoluci, při které se ze slabšího Pokémona stává mocnější. Všechny Pokémony samozřejmě nenaleznete na jednom místě, integrita značky vyžaduje, aby třeba vodní Pokémoni žili spíše u vody než na vyprahlé poušti a podobně.

Týmy bojují o tělocvičny

Ingress v podstatě není hrou jednotlivců a i v Pokémon GO bude velký důraz kladen na týmy. Zásadní roli tak hrají Pokémon Gyms, které mohou patřit jednomu ze tří barevně odlišených týmů. K jednomu z nich se přidáte i vy. Společně pak útočíte na cizí tělocvičny a snažíte se je zabrat pro vaše barvy. Až se vám to podaří, tak podle úrovně tělocvičny můžete tělocvičnu vybavit vlastními Pokémony – každý hráč může dát jen jednoho a posilovat tak obranu tělocvičny proti útokům soupeřících týmů.

V podstatě je zde tedy zkopírován systém Portálů z Ingressu, které stejně jako Tělocvičny v Pokémon GO hrají zcela zásadní roli v „globální hratelnosti“, která ale přímo ovlivňuje i jednotlivce. Díky přidané sběratelské vrstvě, důvěrně známé kreslené grafice a více „hernímu pocitu“.

Potenciální problémy?

Ingress ukázal, že poutavý herní systém dostane miliony lidí z domovů, že ještě nejsme takoví lenoši a pro sofistikovanější zábavu jsme ochotní obětovat trochu toho pohodlí. Pokémon GO však bude na hráče ještě náročnější. Nestačí jen vyjít před dům, nebo do centra města, kde máte dost zábavy – pokud budete chtít sbírat různé Pokémony, budete muset chodit cíleně na určitá místa, cesta autobusem do práce tentokrát nemusí stačit.

Může se přitom zdát, že lepší Pokémon hru ani vymyslet nejde, vždyť právě tohle pojetí jí sluší nejvíce, přináší hráčům ten správný pocit, byť samozřejmě hra samotná nedisponuje příběhem a hloubkou her pro handheldy od Nintenda. Dostane Pokémon GO děti i dospělé do ulic, k jezerům, do lesů, k sopce (jestli se bude Magmar vyskytovat jinde, bude to velké zklamání!)…? Určitě ano, ale jestli to bude stačit k naplnění dosud neviděného potenciálu, to prokáže až čas.

Značky

Podobné články

Retro fotky originálně a jednoduše: 3 skvělé aplikace s nádechem minulosti

Retro fotky originálně a jednoduše: 3 skvělé aplikace s nádechem minulosti

Vtipy a hlášky Chucka Norrise v mobilní akční hře

Vtipy a hlášky Chucka Norrise v mobilní akční hře

Nejlepší rodinné mobilní aplikace a hry

Nejlepší rodinné mobilní aplikace a hry

Novinky v iOS 9

Novinky v iOS 9

Návod na Pokémon GO

Návod na Pokémon GO

Nejlepší hry na tablet a smartphone ke stažení zdarma 2

Nejlepší hry na tablet a smartphone ke stažení zdarma 2

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c 2 4 b 5 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce