stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9735
  • Uživatelů: 6602

7 tipů, jak chránit mobilní zařízení před kyberzločinci

Autor: Redakce  |   Publikováno: 20.2.2022 | Zobrazeno: 2065x

Mobilní telefony jsou stejně jako počítače terčem kyberzločinců. Tvoří totiž nedílnou součást našich životů, protože s nimi trávíme volný čas, platíme s nimi, komunikujeme přes sociální sítě, zaznamenáváme každodenní momenty a bereme si je na záchod i do postele před spaním. Máme v nich uloženy naše osobní údaje, které lákají zloděje, hackery a podvodníky.

Soukromí si proto musíme chránit co nejlépe, ale ne každý tyto zásady bezpečnosti dodržuje. Jak zabránit sledování aktivity a sbírání dat někým jiným? Jak se chránit před vydíráním a odcizením citlivých údajů? Je úplně jedno, jestli máte operační systém Android nebo iOS – pravidla zabezpečení a ochrany platí pro všechny stejně. Je proto dobré vědět, jak si poradit s viry i základy prevence před potenciálními online hrozbami.

Zvolte si silná hesla a střídejte je

Nejčastějšími příčinami odcizení citlivých údajů jsou stále nedostatečně silná hesla. Nejvhodnějším heslem je vždy takové, které obsahuje velká a malá písmena, číslice, diakritiku i různé znaky. Pro kyberzločince je totiž mnohem náročnější prolomit náročné heslo, což jim může trvat i v řádech několika dní či dokonce měsíců. Proto raději dají přednost účtům, které jsou chráněny krátkými a snadno prolomitelnými hesly jako „123456“ apod.

Velmi podstatné je také používání různých hesel pro různé účty. Pokud totiž dojde ke kompromitování údajů na jednom účtu, stále jde jen o jedno prolomení ak ostatním účtům se zločinci budou muset opět dostat znovu. Stejně tak nezapomínejte ani na uzamykání displeje, které se může hodit při ztrátě či odcizení mobilu a zloděj se dovnitř jednoduše nedostane bez vědomosti o správné kombinaci.

Používejte VPN a zůstaňte na internetu v anonymitě

VPN – Virtuální Privátní Síť – vám zaručí, že jste v online prostoru stále v anomynitu. Je úplně jedno, zda jde o PC nebo mobil, všude za sebou zanecháváme digitální stopu, čemuž lze z velké části zabránit právě používáním VPN. Jedná se o zabezpečené a šifrované propojení zařízení se serverem, které chrání před odcizením dat a špehováním.

Na trhu je obrovské množství VPN aplikací, které kromě anonymity nabízí i jiné výhody. Jednou z nich je i obejití geografických restrikcí, kdy je obsah například nedostupný pro vaši zemi, ale s VPN se k němu jednoduše dostanete. VPN připojení je velmi užitečné během připojení k veřejným Wi-Fi, kde si nikdy nemůžete být jisti, kdo se dívá.

Zapněte si funkci „Najít zařízení“

Androidy i iOS již léta nabízejí funkci, díky které si zařízení lokalizujete v případě ztráty či odcizení. Na Androidu je funkce pojmenovaná „Najít moje zařízení“, v Apple zařízeních jde o možnost „Najít iPhone“.

Pomocí tohoto vzdáleného přístupu lze telefon nejen vyhledat, ale také provést dodatečné akce, které by komukoli kromě vás zamezily přístup k vašim osobním údajům a souborům. Snadno si tak na dálku můžete dodatečně uzamknout telefon, vypnout jej nebo dokonce vymazat veškerý obsah či zálohovat soubory na online úložiště.

Bluetooth vypínejte vždy, když ho nepoužíváte

Technologie Bluetooth je nenahraditelnou při mnoha činnostech – spárování mobilu se sluchátky, přenos souborů, připojení k reproduktorům a pod. Zároveň ale představuje určité riziko, protože slouží také jako vstupní brána do vašeho mobilního zařízení pro potenciální útočníky.

Pokud tedy Bluetooth nepoužíváte, ujistěte se, že je tato funkce vypnutá. V konečném důsledku vám poděkuje i vaše baterie na smartphonu, kterou Bluetooth nebude zbytečně zatěžovat.

Vypněte funkci ukládání polohy do fotografií

Věděli jste, že každá fotografie, kterou pořídíte, si s sebou nese i informaci o poloze? Po sdílení takové fotografii na internet si tak leckdo může prohlédnout údaje o lokalitě, kde byla pořízena, stejně jako přesný čas. Tuto funkci si ale můžete jednoduše vypnout v mobilu, aby fotografie tyto údaje nezaznamenávaly a nedávaly tak prostor útočníkům k novým možnostem prolomení bezpečnosti.

Při instalaci aplikacím nepovolte úplně všechno

Při stahování aplikace do mobilu a následném instalování je velmi pravděpodobné, že si aplikace od vás vyptá různá povolení. Často se tak děje například s přístupem k fotografiím, k poloze zařízení či ke kontaktům.

Zejména u podezřelých nebo neověřených aplikací si proto dobře rozmyslete, zda toto políčko zaškrtnete a odsouhlasíte, aby aplikace získala všechny přístupy, které vyžaduje. Doporučujeme proto stahovat jen aplikace, o kterých víte, že jsou bezpečné, a to z ověřených zdrojů jako obchod Google Play či Apple Store.

Aplikace jako Facebook nebo Instagram si podobná povolení ptají při instalaci také, ale zařízení ani vás tím nijak nepoškozují. Existují ale aplikace, které byly vytvořeny s jediným cílem - škodit. Neklikejte proto na každé „Souhlasím“, které se vám po spuštění aplikace zobrazí.

Zvolte si vhodný antivirus

Spolehlivý antivirus je pro mobil stejně důležitý jako pro PC. I v tomto segmentu lze totiž dostat malware do zařízení. Antiviry chrání chytrý telefon v reálném čase při prohlížení internetu a obsahují různé bezpečnostní prvky, které jedna zajišťují prevenci před infikováním, jakož i možnosti uzamčení souborů, rodičovskou kontrolu, vyhledání zařízení přes internet či hlídání datového limitu. Pokud už přece jen došlo k nějakým škodám a v mobilu máte virus, antivirus se postará o detekování pomocí skenu i následné odstranění viru.

Pokud už přece jen došlo k nějakým škodám a v mobilu máte virus, antivirus se postará o detekování pomocí skenu i následné odstranění viru.

Potenciální nebezpečí číhá na různých místech, proto je dobré a správné být na něj připraveni. Od prevence až po řešení vzniklých problémů. Mnohým z nich lze zabránit kombinací vhodných bezpečnostních prvků a platí jednoduché – čím více, tím lépe.

Značky

Podobné články

Zabezpečte svůj Android a chraňte se na internetu

Zabezpečte svůj Android a chraňte se na internetu

Oprava chyby: Nelze nainstalovat do úložiště USB nebo SD card

Oprava chyby: Nelze nainstalovat do úložiště USB nebo SD card

Fortnite Episode 2 je plný nového obsahu a herních mechanismů

Fortnite Episode 2 je plný nového obsahu a herních mechanismů

Age of Empires dostane mobilní hru. Return to Empire bude real-time strategií

Age of Empires dostane mobilní hru. Return to Empire bude real-time strategií

Za 10 dolarů 1000 her: Pomozte Ukrajině koupí skvělého herního balíčku

Za 10 dolarů 1000 her: Pomozte Ukrajině koupí skvělého herního balíčku

Nejlepší hry pro mobily a tablety Windows Phone (1. díl)

Nejlepší hry pro mobily a tablety Windows Phone (1. díl)

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  0 f 4 b 7 8  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce