stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9551
  • Uživatelů: 6577

Jakou verzi Minecraftu si vybrat? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verze

Autor: Redakce  |   Publikováno: 16.8.2022 | Zobrazeno: 7104x

Miliony hráčů Minecraftu, dvě různé verze. Jak se liší Minecraft Java Edition od Minecraft Bedrock? Výrazně. I když jde prakticky o totožný herní obsah, obě edice jsou postaveny na zcela odlišných technických základech. Zatímco Java Edition je známa pod tímto názvem, v případě Bedrocku se setkáváme také s označením Windows 10 Edition, která je ale oficiálně nazvána pouze Minecraft. O tom, která z verzí je lepší a jak moc se odlišují, si povíme níže.

Dvě verze postavené na rozdílném programovacím jazyce

První práce začaly na hře Minecraft již v roce 2009, kdy vyšla i úplně první verze Minecraft Classic. Ta stála na programovacím jazyce Java a všechno šlo hladce. Problém nastal, když se z Minecraftu stal celosvětový fenomén a vývojáři z Mojangu se rozhodli, že by bylo nejlepší hru přinést i na ostatní platformy, než jen na PC. Java už tehdy byla poměrně stará, a tak to chtělo nový programovací jazyk a novou verzi Minecraftu, která půjde bezproblémově i na konzolích či mobilních zařízeních. A tak přišel Minecraft Bedrock.

Verze hry napsaná v programovacím jazyce C++ se poprvé objevila na chytrých telefonech, konkrétně na modelu Xperia Play. Tehdy ještě šlo o výrazně osekanou hru, která se obsahem ani zpracováním na Java Edition nechytala. Počátky neměl Bedrock vůbec lehké a hráči neměli mnoho důvodů k přechodu od původního Minecraftu. Aby toho nebylo málo, v prvních letech vzniklo až 17 nových verzí hry Minecraft, ale ani jedna se nepřibližovala tomu původnímu.

Mojang si proto v roce 2017 řekl dost a přišel s updatem Better Together. Příznačný název znamenal sjednocení platforem a podporu crossplay hraní. Pro hráče Minecraft Java Edition se nic neměnilo, ale příznivci Bedrocku a hráči na rozdílných platformách mohli jásat.

Došlo ke spojení, takže si hráči mohli užít svoji oblíbenou hru i s kamarády, kteří hráli na jiné platformě. Bedrock tak spojil PC, mobily i konzole do jednoho celku, zanechal Java Edition za sebou a začal si psát nový, multiplatformní příběh.

Výhody a nevýhody Minecraft edic

Hlavní výhodou i nevýhodou je jednoznačně crossplay. Zatímco Java hráči mohou hrát jen s dalšími hráči, kteří mají Java Edici, Minecraft Bedrock podporuje multiplatformní hraní.

Minecraft Java Edition má ale jinou obrovskou výhodu. Modery a tvoření módů. Umožňuje totiž zcela přetvořit hru podle sebe a vytvořit nejrůznější módy nebo textury. A i když má Bedrock něco podobného, rozhodně ne v tak velkém rozsahu. Navíc, na Bedrocku jde jen o tzv. Behaviour a Resource packy, které ani zdaleka nedosahují možností Java Edice.

Servery lze vytvořit poměrně jednoduše v obou veruích. Pokud ale jde o online hraní na konzolích, a tedy přes Bedrock verzi, je hraní na takových serverech zpoplatněno.

Výhodou Bedrocku je oproti Java Edition jeho technické zpracování - je plynulejší během hry i při načítání a celkově je více přátelštější k majitelům horších a starších PC. Navíc, v Bedrocku je možné načíst až 76 chunků (velkých bloků), kdežto v Javě jen 32. Herní možnosti ve světě jsou tak o něco lepší.

I když se v uživatelském rozhraní verze od sebe až tak neliší, Bedrock je přece jen o něco oblíbenější. Na druhé straně Java má k dispozici snapshoty, což jsou zkušební verze Minecraftu přímo od Mojang Studios. Ty se sice dají nainstalovat také v edici Bedrock, ale je to zdlouhavější a navíc na tuto verzi přicházejí mnohem později.

A na závěr snad jedna z nejpodstatnějších informací. Bonusový obsah jako mapy, minihry, skiny, světy, resource packy apod. Máte-li Java verzi, máte o problém méně, protože je všechen dostupný zcela zdarma. Stáhnete si jej z nejrůznějších dedikovaných stránek na internetu. Vždy je v tom sice nějaké riziko, pokud stahujete z nových úložišť, ale pro většinu hráčů vyhrává fakt, že je to zcela zadarmo.

Pokud jde o Bedrock, tento obsah je k dispozici také, ale zpoplatněný. Výhodou je, že veškerý obsah prošel přes studio Mojang a nemusíte se tak obávat žádných hrozeb.

Kterou verzi Minecraftu si vybrat?

Odpověď je v tomto případě velmi jednoduchá. Pokud chcete hrát jedině na počítači a víte, že tam hrávají i vaši kamarádi, pak určitě sáhněte po Minecraft Java Edition. Obdržíte veškerý doplňkový obsah zcela zdarma a užijete si plnohodnotnou hru.

V případě, že plánujete hrát na konzolích, mobilech nebo PC, resp. máte kamarády roztroušené kudy-tudy, verze Bedrock je pro vás ta pravá. Bonusový obsah sice nebude zadarmo, ale získáte možnost načítání více chunků, crossplay hraní a víte, že všechny mapy/skiny/světy/doplňky prošly rukama vývojářů z Mojangu.

Před několika lety rozdával Mojang Bedrock edici zdarma všem hráčům Java Edice. Dnes už pravděpodobně většina skalních hráčů vlastní obě verze, a to i díky postupnému rozdávání her zdarma. I když je Java starší než Bedrock, stále si udržuje srovnatelnou hráčskou základnu i díky neomezenému množství modifikací a doplňků. Kterou verzi preferujete vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Značky

Podobné články

Nová NHL 22 bude mít Frostbite engine. Zatím však jen pro next-gen konzole

Nová NHL 22 bude mít Frostbite engine. Zatím však jen pro next-gen konzole

Pokémon GO - Hra pro iPhone a Android

Pokémon GO - Hra pro iPhone a Android

World of Tanks: Download nejlepších módů a zaměřovačů

World of Tanks: Download nejlepších módů a zaměřovačů

7 tipů, jak chránit chytré telefony před kyberzločinci

7 tipů, jak chránit chytré telefony před kyberzločinci

Výběr 12 nejlepších sportovních her a herních sérií pro rok 2023

Výběr 12 nejlepších sportovních her a herních sérií pro rok 2023

Konference E3 2013

Konference E3 2013

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  b 0 b 3 4 4  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce