stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9670
  • Uživatelů: 6597

Minecraft speciál - jak vařit lektvary?

Autor: Jan Juránek  |   Publikováno: 25.2.2013 | Zobrazeno: 47522x

"Jak vařit lektvary?" je speciální díl vybočující z logické řady Minecraft článků, které vás postupně provádějí Minecraft světem a jeho životem v něm. Minecraft speciál se totiž bude vždy zaobírat aktuálním a většinou i náročnějším tématem. Dnešní téma bude navíc rozděleno na dva články, protože se jedná o obsáhlé téma a bez podrobného zpracování byste nebyly o mnoho moudřejší než před jeho přečtením.

Lektvary

Vzhled hotového lektvaruCo jsou vlastně lektvary? Jedná se o speciální elixíry – tedy tekuté nápoje s až magickou silou. Díky nim můžete vylepšit po určitý čas vlastnosti a schopnosti vaší postavy, nebo jí či některé jiné ublížit. Jejich vaření působí tak trošku jako magie, ale to jen do té chvíle, než prokouknete systém, který vůbec není složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

K přípravě lektvarů samotných musí mít každý hráč vytvořeno několik nástrojů, nádob a hlavně musí mít nasbíráno a vycraftěno velké množství surovin a speciálních předmětů. Ty totiž slouží k vytvoření výsledného efektu. Celý proces lze jednoduše přirovnat k vaření – potřebujete kamna nebo sporák (Brewing Stand), nějakou nádobu na vaření (Glass Bottles) a pak ingredience, koření a tak (Nether Warts, Glowstone Powder, Redstone Dust a mnoho dalšího). Výsledkem toho je pokrm, v tomto případě lektvar.

Vaření lektvarů

Systém je tedy více než jednoduchý. Do prázdných lahviček je třeba nejprve nabrat vodu. Lahvičky s vodou pak musí být vloženy do Stojanu na vaření (Brewing Stand) a to v počtu jedna až tři. Počet není důležitý, záleží čistě na vás, kolik lektvarů si chcete vyrobit. Pamatujte však, že spotřebujete vždy právě jen jednu surovinu na vdestilování. Je proto mnohem výhodnější vždy vařit po třech (a to i různé lektvary).

Jakmile máte aparaturu nachystánu, přichází řada na ingredience. Jejich přesné pořadí, význam a konkrétní návody však přijdou až v příštím speciálu.

Potřebné nástroje a nádoby

V základu si tedy připravte tyto nádoby a nástroje. Velmi vhodné je si vytvořit buď speciální místnost, nebo alespoň kout na vaření. Ať v tom mátě pořádek, snadno se orientujete a máte vše hned po ruce. Proto si na jedno místo postavte potřebné nástroje a do beden naskládejte suroviny.

 

Lahvičky (Glass Bottles)

Glass BottlePrázdné lahvičky budou napuštěny vodou a posléze do nich bude vdestilována vlastnost některé z použitých látek. Vodu můžete napustit buď ze speciální nádoby jménem Cauldron, nebo z libovolného zdrojového bloku vody. Tím je nosná látka pro lektvar vložena do jeho budoucí nádoby. Lahvičky je možné stackovat (na jedno políčko inventáře se jich vejde až 64), ale pouze v prázdné podobě. Každá plná lahvička spolkne jedno místo v inventáři.

Crafting lahvičky: Pro výrobu tří lahviček musíte natěžit tři bloky Písku (Sand). Ten vložte do pece (návod na její výrobu je zde) a nechte jej vypálit ve Sklo (Glass). Bloky skla vložte do vyráběcího stolu ve tvaru písmene V. Lahvičky pak najdete ve výstupu vyráběcího stolu.

Crafting lahvičky

 

Kbelík (Bucket)

KbelíkKbelík je jediná možnost jak přenášet tekutiny v Minecraftu a následně je použít. Do kbelíku je možné nabrat jak vodu, tak lávu nebo do něj lze nadojit mléko. Pro potřeby vaření lektvarů využijete pouze vodu, kterou vlijete do speciálního zařízení zvaného Cauldron. Z něj lze nabírat voda do lahviček, což přímo z kbelíku není možné.

Výroba kbelíku

Crafting kbelíku: Pro výrobu kbelíku musíte nejprve natěžit tři bloky železné rudy (nelze těžit dřevěným krumpáčem). Železo se nachází prakticky kdekoli mezi Kameny (Cobblestone). Vhodné je proto prozkoumat nějakou jeskyni a začít v ní těžit. Dříve nebo později na železnou rudu narazíte. V peci z rudy vytavíte Železné ingoty (Iron Ingots) – postup je stejný jako u skla. Tři ingoty – cihličky pak opět stejně jako u lahviček vyskládáme do tvaru písmene V.

 

Kotlík na vodu (Cauldron)

Cauldron slouží pro pohodlné nabírání vody do lahviček. Jeho naplnění provedete pomocí jednoho kbelíku s vodou. Záleží jen na vás, zda si budete chtít tuto nádobu stavět, je totiž poměrně drahá na suroviny a lze se bez ní obejít. Stačí mít nablízku nějaký zdroj vody, ze kterého lze lahvičky pohodlně plnit.

Výroba kotlíku

Crafting kotlíku: Pro jeho vytváření si připravte celých 7 železných cihliček. Ve vyráběcím stole z nich vyskládejte tvar písmene U. Pro zapamatování je dobré si uvědomit, že většina předmětů při kraftění kopíruje jejich skutečnou podobu – snáze si tak běžné věci zapamatujete.

 

Stojan na vaření (Brewing Stand)

Stojan na vařeníSrdcem celého vařícího procesu je samozřejmě tato skvostná aparatura. Do ní budete vkládat až tři lahvičky doplněné o jednu vybranou surovinu. Díky ní pak získáte lektvary, které vám dodají sílu, rychlost nebo neviditelnost. To jen díky ní můžete po Zombie nebo Skeletonovi hodit zraňující lektvar, nebo léčící na některého z přátel.

Grafické rozhraní Stojanu nabízí čtyři políčka, ukazatel činnosti v podobě bublinek a šipku, která pracuje podobně jako klasický progress bar. Čas na vdestilování libovolné suroviny do libovolného počtu lektvarů je vždy dvacet sekund. Průběh vaření uvidíte právě na šipce, která je umístěna vpravo od vkládané suroviny.

Brewing Stand rozhraní

Crafting stojanu: Jeho výroba není nikterak těžká. Problematické je pouze získání jedné důležité suroviny. Návod na její nalezení je obsahem dalšího odstavce. Pro samotnou výrobu jsou zapotřebí tři bloky Kamene (Cobblestone) a jeden kus Ohnivé tyčky (Blaze Rod). Kámen tvoří základnu, tedy spodní řadu ve vyráběcím stole a Ohnivá tyčka přijde přímo do středu celého stolu.

Crafting stojanu na vaření

Pro získání Ohnivé tyčky musíte objevit Nether pevnost (Nether Fortress), což není nic snadného. Pevnost se logicky nachází někde v Nehteru, ale vzhledem k tomu, že její generování probíhá náhodně, nelze říci, kde přesně se nachází. Její hledání lze ovšem zúžit několika radami.

Nether pevnost:

  • Dle poznatků některých hráčů by měla být v blízkosti vstupního portálu. Hledejte tedy v okruhu sto bloků od jeho polohy.
  • V její blízkosti lze často najít velké lávové jezero, což může být další vodítko.
  • Její umístění by mělo být přímo na sever nebo jih od portálu. Hledejte tedy tak, aby souřadnice X zůstávala neměnná (zobrazíte pomocí klávesy F3).

Pevnost je složena ze speciálního materiálu – Nether cihel (Nether Bricks) a právě přímo v ní je jediné místo, kde se mohou vyskytovat speciální mobové – Ohniváci (Blazes). Po zabití Blaze z něj někdy vypadne jedna Ohnivá tyčka, kterou potřebujete právě pro výrobu Stojanu na vaření.

Pevnost v Netheru s Blaze

Suroviny

Jakmile máte vyrobeny nástroje pro vaření, zbývá pouze sehnat ingredience, které budete do lektvarů destilovat. Seznam těch nejdůležitějších i s postupem pro jejich získání nebo výrobu naleznete ještě v tomto článku. Samotné kombinování a obecné postupy a vysvětlivky pro jednotlivé lektvary již bude obsahovat příští článek.

Názvy surovin budou výjimečně použity v angličtině, protože jejich české překlady se prakticky nepoužívají a zní značně krkolomně.

 

Nether Warts (Pekelné bradavice)

Nether Warts Nether Warts tvoří základ každého lektvaru. Tato surovina lektvaru sice nepropůjčí žádnou vlastnost, ale bez jejího obsahu nelze vytvořit lektvar s pozitivním účinkem. Znamená to tedy, že začátek každého vaření bude spočívat v tomto iniciálním kroku. Suroviny tedy budete potřebovat poměrně hodně a její prvotní získání není snadné. Ovšem jakmile ji jednou najdete, lze ji pěstovat jako cokoli jiného. Ovšem její nalezení opět souvisí s Nether pevností – nalezněte ji a naleznete i Nether Warts. Sesbírejte je, vezměte s sebou i Soul Sand, na kterém roste (na ničem jiném růst nedokáže), a můžete ji pěstovat v kterékoli dimenzi. Nether Warts v pevnosti

Redstone Dust (Ruditový prášek)

Redstone Dust Redstone Dust je základní surovinou pro tvorbu elektrických obvodů, přenášení signálu a dalších speciálních záležitostí. Zároveň patří mezi důležité suroviny pro výrobu lektvarů. Jeho výskyt kopíruje železnou rudu, takže opět stačí těžit v jeskyních a čekat na Redstone blok. Lze jej ovšem zpracovat pouze železným nebo lepším krumpáčem. Díky tomu z bloku vypadne asi 4 – 5 kusů Redstone Dustu.Redstone block před vytěžením

Glowstone Dust (Zářící prášek)

Glowstone

Stejně jako několik dalších surovin, i Glowstone náleží mezi skupinu surovin, která má v kolonce mateřská dimenze zapsáno Nether. Není zdaleka tak těžké tento zářící kámen najít, na rozdíl od zmíněné pevnosti. Ostatně jeho světelnost je ještě o jedna vyšší než u obyčejné louče, takže jděte jednoduše za světlem (pozor na lávu).

Glowstone v Netheru

Blaze Powder (Blaze prášek)

Pro jeho výrobu musí hráč nejprve objevit Nether pevnost, následně najít Blaze mob spawner, několik jich zabít, získat Ohnivé tyčky (Blaze Rods) a ty vložením do jednoho libovolného políčka proměnit ve dva kusy Blaze Powder.Výroba Blaze Rods

Magma Cream (Lávová smetana)

Magma Cream vypadá jako hořící zelená koule. Skládá se totiž z Blaze Powderu a Slimeballu, vloženého nad sebe do Vyráběcího stolu. Slime (malá, střední nebo velká slizká stvoření ve tvaru krychle) se po zabití rozpadnou na několik Slime menší velikosti, nebo zemřou a vypustí Slimeball – zelenou kuličku. Výroba Magma Cream

Ovšem jejich vzácný výskyt představuje velký problém, proto se Magma Cream častěji získává přímo a to zabitím Magma Cubes. Ty lze nalézt kdekoli v Netheru, ale nejčastěji opět kolem Nether Pevnosti. Chovají se podobě jako Slimes, ale jsou nebezpečnější, dokáží déle vzdorovat vašim útokům díky silnému brnění a nezraní se lávou nebo pádem. Magma Cube

 

Ghast Tear (Ghast Slza)

Ghast Tear Ghast zastupuje létající Minecraft moby. Jeho výskyt je striktně omezen pouze na Nether dimenzi, ale jeho výskyt je velmi bohatý co do počtu. Jejich tělo není nijak chráněno, ale jejich zabití lze provést několika málo střelami z luku. Hráči si však musí dávat dobrý pozor na Ghastí firebally, které mají velkou sílu a výbušnost (zraní až za 8.5 srdíčka při nechráněném a přímém zásahu).

Ghast v Netheru

Po zabití z nich mohou vypadnout až dva kusy Dynamitového prášku (Gun Powder) a maximálně jedna Ghast Tear. Opět se tedy jedná o poněkud vzácnější surovinu.

 

Sugar (Cukr)

Cukr - sugar Cukr nejen kávu osladí, ale dokáže vytvořit lektvary, které hráče na určitou dobu zrychlí. Výroba cukru se odvíjí od jejich skutečné zdrojové suroviny, která se jmenuje Cukrová třtina (Sugar Cane). Lze ji najít v různých biomech a to vždy těsně vedle vody. Po sklizení ji stačí vložit do Vyráběcího stolu a automaticky vznikne cukr. Mimo cukru se také používá pro výrobu papíru a následně i knížek.Výroba cukru

Golden Carrot (Zlatá mrkev)

Golden Carrot Zlatá mrkev vystupuje z řady běžných surovin, protože pro její přípravu musí být použito čiré zlato. Mrkev se sama o sobě vyskytuje pouze ve formě Semene (Seed), které může hráč najít při prohledávání vesnice. Jako ostatní ovoce a zelenina je třeba ji zaset do obdělané půdy (klasická půda byla obdělána motykou).

Golden Carrot Crafting

Získání zlata také není jednoduché – vyskytuje se totiž sporadicky a způsob jeho získání je shodný s tím u železa nebo Redstone. Jednoduše kopejte v jeskyních a nebojte se kopat hluboko. Časem na zlato jistě narazíte. Vytěžením zlata a jeho následným vytavením hráč získá Zlatou cihlu (Gold Ingot). Jakmile je cihla vložena do vyráběcího stolu, vznikne z ní devět zlatých nuggetů. Všechny nuggety až na ten střední pak stačí naskládat do vyráběcího stolu a do středu vložit zmíněnou mrkev – výsledkem je zlatá mrkev.

 

Glistering Melon (Lesknoucí se meloun)

Glistering Melon Horké letní dny lze zchladit plátkem studeného melounu. Stejně jako v reálném světě je i v tom maincraftím meloun hojně pěstován a pojídán. Umožňuje totiž rychlé doplnění Hunger baru a tím i nastartování léčení. Glistering Melon pak hráč získá spojením jednoho plátku melounu a jednoho kusu zlatého nuggetu.

 

Glistering Melon Crafting

Závěr

Postupně pracujte na získání všech zmíněných surovin a vytváření vašeho koutku na vaření. Vybavte si jej, naplňte truhly surovinami a čekejte na další článek, ve kterém budou vysvětleny taje vaření, postupy vkládání a významy jednotlivých druhů lektvarů. Tento úkol vás zároveň donutí navštívit Nether, což by měla být povinnost každého hráče. A nález pevnosti jistě potěší každého – stojí to sice hodně sil, ale určitě se nález vyplatí.

Značky

Podobné články

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Nejlepší online hry

Nejlepší online hry

American Truck Simulator

American Truck Simulator

Nová Valhalla ze série Assassin's Creed - trailer & gameplay

Nová Valhalla ze série Assassin's Creed - trailer & gameplay

Minecraft craftin - návod na vybavení

Minecraft craftin - návod na vybavení

Prohlédněte si nové záběry z Command & Conquer Remastered Collection

Prohlédněte si nové záběry z Command & Conquer Remastered Collection

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  4 4 a f e b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce