stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9632
  • Uživatelů: 6591

Oculus Rift, zkušenosti, problémy a jejich řešení

Autor: Redakce  |   Publikováno: 9.9.2013 | Zobrazeno: 2904x

Nedávno se nám do rukou dostal Oculus Rift, tedy kus technologie, na který jsme zvědaví už od vypuknutí celosvětového hráčského i vývojářského šílenství zkraje roku 2013. Chceme se s vámi podělit nejen o zážitky, ale i problémy, jejich řešení i budoucnost virtuální reality Oculus Rift, která snad brzy zaujme místo po boku každého správného hráčského PC.

Pokud investujete do development kitu více než 6 000 Kč, nedostanete finální produkt, to je nutné si uvědomit předem. Prvním rozdílem je rozlišení, které má development kit pouze 1 280x800. Pakliže se domníváte, že to je dostatečná hodnota, bohužel tomu tak není. Pro každé oko totiž vyjde 640x800 a to je i na malém displeji přimáčknutém na oko viditelné (koukáte se přes čočku). Obraz kromě viditelného rastru zatěžuje i cosi jako mlha a barvy nejsou zrovna nejsytější. Tyto problémy jsou už však nyní vyřešeny, například na GSC 2013 byla návštěvníkům k dispozici fullHD verze, na který prý obraz vypadá bezchybně.

Dalším problémem je ostření. Na displeje se díváte s velmi krátké vzdálenosti přes čočky. Námaha očí je u Development kitu i u současné fullHD verze značná a kritický je první pohled na scénu, než si oči zvyknou, ale problémy dělá i delší použití (nejde o hodiny, ale o desítky minut). Na komfortní hraní to tedy zatím opravdu není. Nutno podotknout, že vyřešení tohoto problému je do plnohodnotné verze taktéž přislíbeno.

Hry a John Carmack

Virtuální realita, i když se týká „pouze“ hlavy a očí, je věc velmi specifická. Nemůžete jen tak vzít hru a vydat patch, díky kterému bude najednou vše skvěle fungovat. Upravení stávajících titulů pro Oculus Rift vyžaduje překopání uživatelského rozhraní (s OR nevidíte do krajů obrazovky) a samozřejmě přizpůsobení i vizuální (například zorného pole, které je potřeba rozšířit, abyste se mohli v prostoru orientovat). Ideální však je, když je hra už vyvíjena s tím, že má vypadat na Oculus Rift dokonale, pak funguje tracking pohybu hlavy bezchybně a netluče se třeba s připojeným gamepadem a hra nevypadá jako deformovaná perspektiva, ze které se vám dělá fyzicky špatně a rozdýcháváte to ještě následující hodinu (aneb vlastní zkušenosti se Skyrimem).

I přes všechny tyto problémy ale samotné hraní oslní. Hloubka 3D je naprosto fantastická i v již zmíněném Skyrimu, při rozumném nastavení vzdálenosti obrazů pro jednotlivé oči se nic nerozdvojuje a koukání i hraní je prostě radost.

Jen těžko si teď představit, jak úžasný bude zážitek, až se podaří vyladit ono namáhání očí a první AAA hra bude mít plnou podporu pro Oculus Rift. Do jisté míry se tomu blíží hry na Source enginu, hlavně Half-Life 2. Ale až vyjde Doom 4, nebo takový Star Citizen, stane se Oculus Rift preferovaným způsobem hraní, obzvláště pokud jeho cena bude opravdu tak nízká, jak je prorokováno.

Když už jsme zmínili čtvrtý díl legendárního Dooma, musíme vzpomenout i jeho otce, Johna Carmacka. Ten se na nějaký čas přesunul do pozice vedoucího technologického vývoje Oculus Rift, protože je tímto kouskem hardwaru a hlavně samotnou ideou VR naprosto nadšen. Mnoho dalších vývojářů jeho pocity sdílí, takže by podpora měla být dostatečná. A právě šíře této podpory rozhodne o tom, jestli se OR VR uchytí, nebo zapadne jako podobné pokusy z minulosti – už teď má ale nakročeno lépe, než kterýkoliv jiný projekt v minulosti.

Playstation 4

Vzhledem k tomu, jakou vlnu zájmu strhl Oculus Rift, další podobná zařízení se dají očekávat. Jednou z prvních vlaštovek jsou spekulace, že Sony vyvíjí virtuální realitu pro Playstation 4.

Značky

Podobné články

To nejlepší z GamesCom 2013

To nejlepší z GamesCom 2013

Kompletní seznam cheatů pro RDR2 na PC, PS4 a Xbox One

Kompletní seznam cheatů pro RDR2 na PC, PS4 a Xbox One

Nejlepší módy pro Fallout 4

Nejlepší módy pro Fallout 4

Výběr 12 nejlepších sportovních her a herních sérií pro rok 2023

Výběr 12 nejlepších sportovních her a herních sérií pro rok 2023

E3 2018 hry a trailery online – AC Odyssey, Cyberpunk 2077

E3 2018 hry a trailery online – AC Odyssey, Cyberpunk 2077

GTA 6 vydání: O čem bude, kde se odehraje a kdy ho uvidíme?

GTA 6 vydání: O čem bude, kde se odehraje a kdy ho uvidíme?

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  1 7 d 9 7 1  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce