stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9679
  • Uživatelů: 6598

Test antivirů pro říjen 2015

Autor: Redakce  |   Publikováno: 25.11.2015 | Zobrazeno: 7307x

Teprve nedávno jsme pro vás měli článek s výsledky podobného testu od stejné společnosti AV-Comparatives. Jenže včerejší vítěz může být dnes za trosku, zatímco outsider překvapí. Nebo to antivirových programů neplatí?

Výsledky jsou poměrně hodně podobně těm z před dvou měsíců. Zopakujme si ale, co přesně tyto testy měří. Jde o pouhopouhé dvě věci, ale zato ty nejdůležitější – kolik % škodlivého softwaru antivir zastaví a kolikrát vyhlásí falešný poplach. Jako vedlejší metrika pak slouží procento uživatelských rozhodnutí, kdy se vás antivir ptá, co s daným souborem udělat, protože si není zcela jistý, jak by s ním měl naložit (což je pro většinu uživatelů podobně nežádoucí chování jako falešné poplachy).

Na závěr tohoto úvodu ještě musíme upozornit, že ani antivirové programy s nejlepšími výsledky vás nemusejí ochránit vždy a za jakýchkoliv podmínek. Stejně tak byste měli mít na paměti, že o uživatelské zkušenosti rozhodují i další okolnosti, třeba náročnost programu na hardware. Taktéž je nutno podotknout, že v těchto testech spolu soupeří (většinou) placené i bezplatné antiviry (což je třeba případ populárního českého Avastu ve free verzi).

Úspěchy při zachycování virů

Na obrázku níže vidíte podle úspěšnosti seřazené výsledky antivirových programů v blokování malwaru. Rovnou čtveřice nepropustila ani „ň“, dva další antiviry pak nechali část rozhodování na uživatelích, ale jinak by také 100% úspěšnosti dosáhly. I mezi čtveřicí bezchybných antivirů se ale najdou rozdíly, které můžete vidět jako menší žlutý spojitý graf ve spodní části obrázky. Jde o počet falešných poplachů. Úplně stoprocentní tak byly pouze dva antivirové programy, Kaspersky a BitDefender.

Bílá přerušovaná čára pak ukazuje, jakou úspěšnost má Windows 7 po čisté instalaci, tedy jeho „vrozená“ antivirová ochrana. Jak vidíte, mezi antivirovými programy jsou obrovské rozdíly, a to dokonce takové, že některé programy po uzurpování role počítačového ochránce učiní PC ještě zranitelnějším oproti stavu bez antiviru. Protože pokud máte nainstalovaný antivirový program, přirozená ochrana Windows je deaktivovaná, takže opravdu může ke zhoršení dojít. V tomto testu je to případ McAfee, Lavasoftu a ThreatTrack Vipre, které bychom vám asi na základě tohoto testu úplně moc nedoporučili. U antivirů je však zcela běžné, že jejich výkony jsou jako na houpačce – ty nejlepší pak tyto výkyvy dokáží alespoň minimalizovat.

Bezplatný AVAST si pak drží slušnou úspěšnost nad 98 %, placená verze AVG pak nad 99 % a dokonce s nulou na kontě falešných poplachů.

Falešné poplachy otravují

Pro výběr antiviru se vám bude hodit i informace o počtu falešných poplachů, které svědčí o nedokonale nastavené citlivosti ochrany. Pětice antivirů se může pochlubit nulou, čtyři z nich jsou přitom i velmi dobré v odhalování reálných hrozeb. Pouze u Lavasoft je ona 0 u falešných poplachů spíše slabou útěchou po velmi nepřesvědčivých výsledcích při ochraně PC (cca 90 % zachycených škodlivých programů, zatímco Windows 7 sám od sebe dokáže odhalit 96 %).

Zdroj: AV-Comparatives

Značky

Podobné články

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

Jak ochránit data v počítači

Jak ochránit data v počítači

Test antivirů od AV-Comparatives

Test antivirů od AV-Comparatives

Test detekce virů – srpen 2015

Test detekce virů – srpen 2015

Antivir, který nezpomalí váš systém?

Antivir, který nezpomalí váš systém?

Top 7 nejlepších a nejspolehlivějších antivirů

Top 7 nejlepších a nejspolehlivějších antivirů

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  6 0 f a 7 d  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce