stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9637
  • Uživatelů: 6592

Hra o trůny – nejen seriálový fenomén

Autor: Redakce  |   Publikováno: 16.6.2015 | Zobrazeno: 10540x

Pokud nežijete v jeskyni bez internetu, asi jste už o populárním seriálu stanice HBO slyšeli. Šance je, že jste ho i viděli a vzhledem k fanouškovské základně by nás nepřekvapilo, že ho i milujete. Seriál si získal přízeň diváků kvůli tradičním HBO „hodnotám“, které dovádí k dokonalosti (nebo absurditě) a zároveň je roubuje na kompatibilní fantasy předlohu, která je stejně brutální, stejně nelítostná, stejně krvavá, stejně nahatá a stejně nespravedlivá. Game of Thrones ale není jen prvotřídní seriál!

Seriál pohltil i fantasy nováčky

Už první minuty seriálu, trochu delší trailer, ukázaly, že se děje něco zvláštního. Že na obrazovkách našich televizí se objeví výjimečný počin, který se nebojí žánru fantasy, ani problémů, které s ním souvisejí (náročné efekty a specifické kulisy). Velmi brzy však seriál přilákal i řekněme mainstreamové publikum, diváky televizních seriálů a mladé lidi, kteří už na televizi nekoukají (a místo toho stahují z internetu jen to, co opravdu chtějí vidět). Konec první sezóny už sledoval celý svět a slova „Přines mi jeho hlavu“ zvedla ze židle milióny fanoušků, ale i tento (další) smutný konec Seana Beana dál zvyšoval atraktivitu série. Lidé tak nějak poznali, že Hra o Trůny nedává hlavním kladným postavám neviditelný štít, díky kterému přežijí až do konce, což je věc nevídaná a diváci ji dokážou ocenit.

S koncem páté sezóny můžeme říct, že jsme možná už trochu unaveni tím, že jakmile se objeví hrdina, je nemilosrdně zavražděn. Láska k tomuto seriálu je ale už tak hluboká a ke konci chybí tak málo, že si tuhle jízdu prožijeme naplno a Hra o Trůny se stane legendou, ostatně po předchozích seriálových projektech HBO se nedalo nic jiného čekat.

Knihy nestíhají

Všímavý divák ví, že Game of Thrones je název prvního dílu knižní série A Song of Ice and Fire, která v sedmi obludně tlustých dílech popisuje středověce drsný fantasy svět na pokraji obrovské katastrofy. Ještě všímavější divák pak ví, že seriál se knihami řídí spíše rámcově a čím dál méně – postavy, které mají zemřít, žijí a naopak, postavy důležité pro knihu v seriálu vůbec nejsou a naopak, charaktery dalších postav jsou výrazně změněny a spousta událostí se stane úplně jinak v seriálu a knížce.

Knihy jsou (nevyhnutelně) obsahově bohatší a dávají přeci jenom o něco větší smysl, zatímco se nesnaží nutně šokovat (ale hlavní postavy umírají i tam) a hlavně není tak násilná v aranžování setkání postav – v seriálu se často setkají i postavy, které jsou v knížkách na druhé straně světa a podobně. Problémem je, že autor, G.R.R. Martin, tak trochu nestíhá – seriál již dohonil knížky (konec páté série zhruba odpovídá konci páté knížky) a jen Sedm ví, jestli stihne vydat šestý díl před startem šesté série. A i když to stihne, není zrovna 2x reálné, že stihne vydat finální sedmou knihu před startem poslední sezóny seriálu.

Fanoušci knih se tedy budou muset obrnit proti spoilerům, které seriál ukáže, byť v detailech i středně důležitých věcech se budou obě díla lišit – nemůžeme však předpokládat, že v seriálu zvítězí někdo jiný než v knihách, a že osud hlavních postav (řekněme Jon, Daenerys, Arya, Tyrion) bude výrazně odlišný.

Hry jen pro fanoušky

Jakkoliv se od sebe liší, seriál i knihy jsou nesmírně kvalitní. O hrách, které se vezou na popularitě (hlavně té seriálové), už to říct tak úplně nemůžeme. Za zmínku stojí hlavně 3 počítačové hry a jedna mobilní.

Game of Thrones (RPG)

Poměrně povedené RPG se nesetkalo s velkým úspěchem a přízní recenzentů, přesto se díky velmi povedenému příběhu zapsalo mezi hard-core hráči a fanoušky Hry o Trůny jako nejlepší hra z tohoto univerza. Vše, co milujete na seriálu nebo na knihách, najdete i ve hře, která se ale věnuje jiné příběhové linii. Podle některých jde dokonce i o jednu z nejnedoceněnějších her vůbec.

Game of Thrones (adventura)

Příběhové adventury od Telltale táhnou, byť nabízejí jen falešnou svobodu a jejich stylizace kryje zastaralé technické zpracování. Přesto jde o nejlepší GoT hru, kterou si můžete dnes zahrát. Díky tomu, že sleduje příběhy jiných postav, ale ve stejné časové linii jako seriál/knihy, jde o skvělý doplněk pro fanoušky, kteří nemohou vydržet bez dávky brutality a sexu ze Západozemí.

Game of Thrones: Genesis (strategie)

Fantasy strategie, která pohřbívá dobré nápady stejně jako její předloha oblíbené postavy – rychle, nemilosrdně a občas i nesmyslně. Genesis vás pošle do období, kdy se Westeros teprve formoval do své nynější podoby – a formování to bylo, jak asi víte, brutální a pořádně horké, to když se do všeho připletli Targaryeni a jejich draci. Přes velmi lákavé téma se hra prostě hratelnostně nepovedla a doporučit ji můžeme jedině opravdovým nadšencům – do strategií a zároveň do Her o trůny.

 Game of Thrones Ascent (mobilní RPG/strategie)

Tahle zajímavá mobilní hra se může pochlubit úzkým svázáním se seriálem. S vaší postavou budete plnit stovky a tisíce questů, můžete se přidat k jednomu z velkých lordů a jak se rozvíjí seriál, bobtná i samotná hra – doplňována o nový obsah. Navíc je zdarma, takže pokud disponujete chytrým mobilem, nebo tabletem s iOS nebo Androidem, rozhodně doporučujeme titul vyzkoušet.

Značky

Podobné články

Overwatch bude zdarma a brzy přijde s betou

Overwatch bude zdarma a brzy přijde s betou

State of Play představil exkluzivní nové hry pro PlayStation 5. Tahákem byl očekáván Deathloop

State of Play představil exkluzivní nové hry pro PlayStation 5. Tahákem byl očekáván Deathloop

Nová herní streamovací služba Apple Arcade - cena, dostupnost a hry

Nová herní streamovací služba Apple Arcade - cena, dostupnost a hry

BeamNG Drive módy a auta ke stažení zdarma

BeamNG Drive módy a auta ke stažení zdarma

FIFA 21 recenze

FIFA 21 recenze

PUBG začíná nová sezóna i s dynamickou novou mapou

PUBG začíná nová sezóna i s dynamickou novou mapou

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d b 3 8 f 7  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce