stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9633
 • Uživatelů: 6591

Nejlepší multimediální přehrávače pro váš počítač

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.11.2012 | Zobrazeno: 39286x

Přehrávání multimediálního obsahu je jednou z hlavních činností, kterou uživatelé své počítače úkolují. Nejsou přitom vůbec nenároční! Naopak chtějí, aby vše chodilo plynule a v prvotřídní kvalitě, snadno se daly k filmu vložit titulky a aby se nemuseli starat o kodeky a podobné otravnosti. Nad to se zkušenější uživatelé chtějí moci ve všem pořádně pohrabat a rozličné věci upravit k obrazu svému. Vybrat nejlepší multimediální přehrávač není vůbec snadné a my se o to ani snažit nebudeme.

V našem výběru však najdete přehrávače, které v současnosti určují vývoj tohoto softwarového odvětví. Svoji oblíbenost si každý zasloužil něčím trochu jiným. Začneme nejuniverzálnějším přehrávačem, zmíníme některé úžeji zaměřené a skončíme dvojicí klasických, ale stále populárních programů.

The KMPlayer

Král dnešních multimediálních přehrávačů, který dokázal takřka nemožné. Při zachování naprosté komplexnosti a nastavitelnosti se ovládá snadno i naprostým laikům, jejichž schopnosti končí zmáčknutím Enteru na ikonce filmu, který si chtějí přehrát.

Program je původem z Koreje a je samozřejmě zcela zdarma. Při jeho instalaci si jen dejte pozor, ať si omylem nenainstalujete nějaký toolbar, nebo jinou zbytečnost. To ostatně platí i pro většinu dalších přehrávačů, které mnohdy po této formě reklamy jiných produktů sahají.

KMPlayer je připraven plnohodnotně fungovat ihned po nainstalování, protože obsahuje i kompletní sadu kodeků potřebných pro přehrání drtivé většiny audiovizuálních souborů. Povedl se i design, byť jde o čistě subjektivní hledisko – KMPlayer vsadil na čistý vzhled bez nějakých výstředností, který se čas od času proměňuje, ale nikterak výrazně, aby logika ovládání zůstala stále stejná.

 • Přehrává video formáty: MPEG, AVI, WMV, OGG, MP4, MOV/3GP, MKV, FLV, 3D, DVD
 • Přehrává audio formáty: MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavní výhody: funguje na 100 % hned po nainstalování, široké možnosti nastavení, příjemný a praktický design

VLC Media Player

Takřka stejné popularitě jako předchozí přehrávač se těší i VLC Media Player. Má mnoho poznávacích znamení, takže si ho s ostatními přehrávači rozhodně nespletete. VLC Media Player je opravdu enormně multiplatformní a prozatím mu chybí pouze podpora Windows Phone mobilního systému, jinak ho spustíte na PC, Androidu, iPhonu, Macu a miliardě různých převážně Unixových systémů.

VLC je vyvíjen jako open-source, takže jeho zdrojový kód je plně k dispozici a komunita kolem přehrávače je obrovská. Nejde přitom o žádný těžkopádný program, naopak. Mezi velkými přehrávači se mu daří být za toho nenáročného, který si s přehráváním videí poradí i na slabších počítačích, netbooky s mizivým výkonem nevyjímaje.

VLC si už po instalaci poradí s přehráním většiny filmů a dalších videí, kterými ho budete zásobovat. Při jeho instalaci si můžete zvolit český jazyk a nemusíte se bát ani instalace nějakého nepříjemného toolbaru, to se u VLC opravdu nevede. Stejně tak je potěšitelná i absence jakékoliv reklamy a špehování uživatele (online funkce ale podporuje, například získávání údajů o přehrávaných médiích, nebo automatické aktualizace, ale až po výslovném povolení od uživatele). Vzhled programu je sice poněkud spartánský a obyčejný, ale jeho výhodou je právě nenáročnost na systémové prostředky. Navíc lze VLC vyzdobit různými skiny, které mohou program změnit k nepoznání. Program pak může mít podobu například konzole PSP od Sony, nebo se může inspirovat populárním editorem fotografií GIMP a podobně.

 • Přehrává video formáty: MPEX, AVI, WMV, MP3, MOV/3GP, OGG, MKV, Real, FLV
 • Přehrává audio formáty: WMA, MP3, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavní výhody: snadné přizpůsobení vzhledu, open-source, existuje pro mnoho operačních systémů, nízké nároky na hardware

GOM Player

Oblíbený přehrávač GOM potvrzuje, co je pro tento druh programů nejdůležitější, tedy souhra univerzálnosti a jednoduchosti. Stejně jako VLC je i GOM velmi snadno skinovatelný, ale už v základní podobě působí velmi moderním a snadno zapamatovatelným dojmem.

GOM je připraven přehrát většinu videosouborů ihned po instalaci. Navíc, když se mu nedaří soubor správně přehrát, sám si vyhledá kodeky, aby své mezery zaplnil. Pokročilejší uživatele pak potěší i celá řada klávesových zkratek, které lze navíc dále upravovat a přidávat. Zpomalení, nebo zrychlení přehrávání je pak spíše pro hračičky, ale ukládání zvukové linky filmu do formátu MP3 se může hodit při mnoha příležitostech. V oblasti ovládání nelze GOM Playeru nic vytknout. Zvládne ho každý, ale zkušenému uživateli přináší ohromnou míru nastavitelnosti.

 • Přehrává video formáty: FLV, MP4, MOV, MPG, AVI, WMV, 3GP, RMVB, MKV, OGM
 • Přehrává audio formáty: MP3, ACC, AGG
 • Hlavní výhody: snadné přizpůsobení vzhledu, sám si najde a stáhne požadované kodeky

Real Player

Podobné jako níže popisovaný QuickTime, i Real Player je v určitém směru dosti omezený program. Spoléhá hlavně na multimediální obsah a na vlastní formáty videa i zvuku. Jenže pro běžné uživatele, kteří nechtějí platit za verzi Pro, je Real Player už v jádru docela nevhodný, ba dokonce nepoužitelný.

Real Player je totiž značně invazivní. Když nebudete opatrní a neodškrtnete instalaci Download buttonu, hned se vám tato funkce objeví v internetovém prohlížeči. Ještě o poznání horší je samotný program, který je doslova přehlcen reklamami, které jsou navíc v interface programu velmi dominantní. Největší výhodou programu je tak podpora prostorově velmi úsporných videoformátů, ale jako hlavní přehrávač ho do domácnosti nedoporučujeme.

 • Přehrává video formáty: RealMedia (rm, ra, rv, rmvb, rp, rt, ram, rmm), DVD, MPEG, AVI, FLV
 • Přehrává audio formáty: MP3, WAV, AAC, Apple Lossless
 • Hlavní výhody: zvládá formáty RealMedia, konverze/vypalování multimédií, nadstandardní schopnosti (download manager)

QuickTime

Mezi funkčně omezenými programy je QuickTime od Applu ideálním příkladem. Hodí se spíše na počítače s operačním systémem Mac OSx, ale i na PC s Windows si našel poměrně dost příznivců. Může za to poděkovat především podpoře formátů MOV a 3GP, které donedávna byly pro mnoho jiných programů neřešitelným problémem.

Jako program od Applu si samozřejmě poradí i s audiosoubory z rodiny iTunes (Apple Lossless). Mnoha uživatelům imponuje i nadčasový design, který je líbivý a zároveň velmi jednoduchý. Jak už jsme zmínili, nejde o žádný univerzální přehrávač, zejména mimo platformu Mac OSx. Poradí si však se základními videosoubory a v placené variantě Pro jde o velmi výkonný konvertor videa.

QuickTime si běžně poradí i s obrázkovými formáty včetně animovaných Gifů. Pokud hledáte komplexní přehrávač, QuickTime vás zklame, ale pokud 90 % multimediálního obsahu spravujete skrze iTunes, budete z něj nadšeni.

 • Přehrává video formáty: MOV,3GP, 3G2, AVI, MP4
 • Přehrává audio formáty: AAC, WAV, MP3, iTunes Audio, m4a (Apple Lossless)
 • Hlavní výhody: rozšiřující pluginy, nativní podpora formátu MOV, provázanost s iTunes

Windows Media Player

Tento program netřeba žádnému uživateli moc představovat. Najdete ho totiž na každém počítači s operačním systémem Windows. Jako vestavěný přehrávač splňuje své povinnosti poměrně dobře, ač se mnoho uživatelů netají s kritikou. Bylo by chybou mu upírat mnohé kvality. Tou první je bezesporu samotný fakt, že existuje a přináší schopnost přehrávat DVD a videa na každý počítač. Tou druhou je jeho učenlivost. Po nainstalování dalších programů si začne brát kodeky ze společné knihovny a zvládne pak přehrát mnoho dalších formátů videa a hudby.

Třetí předností je knihovna médií, která umožňuje poměrně pohodlné spouštění filmů, ale hlavně hudby. K hudbě se vážou i vizualizace, kterými si můžete zintenzivnit prožitek z poslechu hudby – Windows Media Player jich nabízí několik desítek. V neposlední řadě Windows Media Player přináší i vlastní audio a video formáty, tedy WMA a WMV, které jsou široce používány a staly se mnohde standardem.

Lépe než na videa je WMP připraven na hudbu. S ní dokáže ještě 2 důležité věci. Umí totiž z hudebního CD hudbu převést do digitální podoby ve formátu MP3, nebo WMA. I opačný proces, tedy vypalování digitálních audio souborů na hudební CD mu není cizí.

Jako největší nevýhody musíme uvést robustnost celého programu, který zbytečně čerpá systémové prostředky, které pak mohou chybět jinde, a už zmíněnou nepříliš širokou podporu přehrávaných formátu. Abychom ale nekončili negativně, WMP se může pochlubit velmi nadčasovým designem.

 • Přehrává video formáty: DVD, WMV, MOV/3GP, MP4, AVCHD
 • Přehrává audio formáty: WMA, MP3, AAC
 • Hlavní výhody: vestavěný přehrávač ve všech Windows zařízeních, grabování a vypalování hudby, vizualizace

Media Player Classic – Home Cinema

Po instalaci se možná vyděsíte, co jste si to do PC pustili za předpotopní přehrávač. Opak je pravdou, protože MPC-HC je jedním z nejvýkonnějších multimediálních přehrávačů dnešní doby. Zcela záměrně volí retro vzhled odkazující ke starším verzím Windows Media Playeru z dob, kdy býval ještě top přehrávačem.

Jednoduchý vzhled má navíc mnohem více výhod, než nevýhod. V první řadě se uživatel snadno v ovládání vyzná, protože funkčnosti a ergonomii je podřízeno vše a pro zbytečné blbůstky a efekty tu není místo. Primitivita uživatelského rozhraní a designu má navíc za následek zcela minimální nároky na systémové zdroje, takže jde o přehrávač, který zdaleka nejméně zpomaluje běh počítače a hlavně přehrávání videa. Samozřejmostí je pak podpora opravdu vysokého počtu zvukových i obrazových formátů.

 • Přehrává video formáty: FLV, AVI, MP4, WMV, RealVideo (.rm), OGG
 • Přehrává audio formáty: MP3, WMA, RealAudio (.ra), AAC, FLAC, WAV
 • Hlavní výhody: jednoduchý program, nenáročný na systém – lze spustit i na slabých počítačích, podpora všech důležitých formátů i bez dalšího nastavování

Značky

Podobné články

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Spotify zdarma a bez reklam - tipy a triky

Spotify zdarma a bez reklam - tipy a triky

Licence pro fotky, obrázky a hudbu – royalty free a creative commons

Licence pro fotky, obrázky a hudbu – royalty free a creative commons

Jak přejmenovat youtube písničky – nejlepší id3 tag editor

Jak přejmenovat youtube písničky – nejlepší id3 tag editor

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  6 6 0 8 d b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce