stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9708
  • Uživatelů: 6601

Noste si užitečné programy v USB paměti

Autor: Redakce  |   Publikováno: 5.11.2012 | Zobrazeno: 28698x

S rozvojem malých přenosných USB pamětí je spojen i rostoucí počet programů, které lze na tyto paměti nainstalovat, respektive nahrát, protože většina ani instalaci nevyžaduje. Každý uživatel tak může mít své oblíbené programy neustále u sebe a používat je na jakémkoliv počítači včetně těch, na kterých je instalace nových aplikací zakázána.

V následujícím přehledu najdete běžné aplikace, které se kdykoliv mohou hodit opravdu každému a které lze na Stahnu stáhnout v záložce Verze→Portable.

Bez internetového prohlížeče ani ránu

S internetovým prohlížečem mnohdy na počítači pracujeme vůbec nejdéle. Je centrem zábavy i získávání informací, občas dokonce i opravdovým pracovním prostředím. Dobré ovládnutí internetového prohlížeče je mnohdy důležitější, než orientace v průzkumníku Windows. Pokud chcete mít svůj oblíbený prohlížeč vždy k dispozici i u PC, které jím nedisponují, doporučujeme stáhnout portable verzi některého z následujících.

Google Chrome

Rychlý a nenáročný prohlížeč od společnosti Google se na obrazovky počítačů prosazuje čím dál více. Pokud jste na něj zvyklí, může vás potěšit jeho portable verze. Ta je k nerozeznání od plnohodnotné verze, včetně možnosti instalace doplňků, které umožňují do prohlížeče přidávat nové funkce.

Po přihlášení k účtu Googlu se navíc mohou jednotlivé instalace a kopie Chromu synchronizovat, takže co nainstalujete do jedné, najdete i v druhé. Synchronizovat lze vše od historie, až po záložky a nastavení. Díky tomu máte na každém počítači prohlížeč přesně takový, jaký chcete a potřebujete. Naopak, pokud se vám tato možnost nelíbí, můžete ji zakázat, nebo se do Google účtu nepřihlašovat vůbec a používat Chrome jako běžný internetový prohlížeč.

Mozilla Firefox

Jeden z nejpopulárnějších internetových prohlížečů současnosti má samozřejmě také svou portable verzi. Velkým problémem portable verzí bývá aktuálnost, ale pokud se spokojíte s anglickou verzí, můžete si v současné době na svou flashku nahrát Mozilla Firefox Portable Edition 16, která odpovídá poslední plnohodnotné verzi.

Firefox nabízí podobně jako Chrome spoustu doplňků a pluginů, stejně jako synchronizaci mezi více instalacemi prohlížeče. Není tak problém mít všudy ty stejné záložky, historii i nastavení. Jen je toto nastavení trochu „zašité“ a musíte ho najít v Nastavení. Největší výhodou Firefoxu je jeho funkčnost, univerzálnost a kompatibilita – jsou pro něj přizpůsobeny takřka všechny internetové stránky. Nainstalovaný, respektive rozbalený program má velikost 60 MB, takže to není žádný drobeček. Stále je to však o polovinu méně, než na vaší flashce zabere třeba Chrome.

Opera

Oproti výše zmíněným prohlížečům jde o minoritní program, který používá jen pár procent uživatelů. Na druhou stranu je Opera často využívána tam, kde je potřeba malého a rychlého prohlížeče, který nesebere tolik systémových prostředků jako robustnější Firefox, nebo Chrome. Na vaší flashce navíc zabere pouhých 30 MB prostoru, a tak vám zbyde více místa na důležitá data.

Opera přitom zastane všechnu běžnou práci internetového prohlížeče, navíc velmi svižně. Nezadýchá se, ani když máte otevřen větší počet záložek. Problémem je občas kompatibilita, protože optimalizace pro Operu není pro tvůrce webových stránek často tou hlavní prioritou.

Alternativní průzkumník, FTP klient, BitTorrent

V této kategorii najdou své oblíbené programy především pokročilejší uživatelé PC, kteří potřebují FTP klient, nebo správce souborů a tradiční Okna ve Windows jim nevyhovují.

FreeCommander

Tradiční dvousloupcový souborový manažer, který připomíná staré M602, Norton Commander (ano, od tvůrců známého antiviru), nebo o poznání modernější Total Commander. FreeCommander zvládá vše, co po souborovém manažeru můžete chtít, rozhodně mnohokrát více, než průzkumník Windows.

Máte-li dvousloupcové správce souborů v oblibě, na mnoha počítačích už je ani nenajdete, takže se vyplatí je mít nainstalované na své USB paměti. Kromě FreeCommanderu lze doporučit i Total Commander, který je považován v této kategorii za etalon kvality.

FileZilla

Filezilla

Populární FTP klient zdarma. Nabízí veškeré myslitelné funkce pro správu FTP včetně snadné synchronizace. FileZilla je dostupná také v českém jazyce a portable verze nabízí všechny funkce plnohodnotného vydání.

Jen těžko budete mezi FTP klienty vybírat nějaký lepší, obzvláště kvůli velmi příjemné cenovce FileZilly. Velmi snadno se v něm naučí pracovat i začátečníci, uživatelské rozhraní je logicky a přehledně poskládáno a podporováno je i ovládání Drag & Drop.

µTorrent

µTorrent patří mezi nejoblíbenější klienty pro stahování a sdílení souborů skrze P2P síť BitTorrent. Program je dostupný i v českém jazyce a nabízí plnou funkcionalitu plné verze. Ačkoliv má pověst nástroje softwarových pirátů, představuje ideální způsob pro šíření autorsky nechráněných a svých vlastních děl. Program má velmi snadno pochopitelné uživatelské rozhraní a není problém ho ovládat, i když nepatříte mezi zkušené uživatele.

Stahování skrze „torrenty“ je poměrně komfortní, alespoň do té doby, kdy je o stahovaný soubor dostatečný zájem – každý stahující se totiž podílí i na sdílení souborů, které si od něj stahují ostatní. Čím dál častěji využívají torrenty k šíření vlastního obsahu i velké firmy, které tak nemusejí pro stahování vyčleňovat vlastní servery.

Kancelářské aplikace a multimédia

V této kategorii se opět vracíme k programům, které ocení i široká laická veřejnost. S přenosným přehrávačem videí, balíkem kancelářských aplikací a prohlížečem obrázků už vám na cestách nemusí chybět nic podstatného.

OpenOffice.org

Bezplatný balík kancelářských aplikací nemůže chybět na vaší „FPZce“ (flashce poslední záchrany). Díky OpenOffice získáte textový (Writer) i tabulkový editor (Calc), které v mnoha ohledech dokonce překonávají i komerční Word a Excel. Samozřejmostí je i nástroj pro tvorbu prezentací (Impress), nebo kreslení (Draw).

Výhodou je i kompatibilita s balíkem Microsoft Office, kdy není problém ukládat práci do formátu, se kterým si příslušná aplikace v Office poradí. S OpenOffice můžete pracovat ve Windows, Mac OSx i na Linuxu. Stáhnout si můžete i češtinu a také český slovník. V současné době se musí potýkat i s konkurencí z řad kancelářských balíků zdarma, kterou představuje LibreOffice, vyvíjený bývalými předními tvůrci OpenOffice.

VLC Media Player

VLC je open-source přehrávačem multimédií, který patří mezi vůbec nejoblíbenější programy ve své kategorii. Jeho hlavní předností je univerzálnost. Přehraje takřka vše, docela dobře vypadá a lze ho snadno skinovat. Podporuje také všechny populární operační systémy, Windows, Mac OSx i Linux. Kromě standardních funkcí nabízí i ty pokročilé, například streamování videa, nebo hardwarovou akceleraci při přehrávání.

S VLC Media Player Portable tak budete mít vždy po ruce jeden z nejvýkonnějších přehrávačů multimédií. Ať jste kdekoliv, přehrajete si jakýkoliv audio i video soubor.

Skype

Pro mnoho lidí je dnes už Skype nepostradatelným nástrojem pro komunikaci přes PC. Díky portable verzi si ho můžete nosit všude s sebou. Se Skypem můžete zcela nahradit telefonickou komunikaci a to úplně zdarma. Ze Skypu lze dokonce volat i na běžná telefonní čísla, ale to už samozřejmě něco stojí.

Verze portable nabízí všechny vymoženosti, na které jste zvyklí z plnohodnotného Skypu, navíc na vaší flash paměti nezabere příliš mnoho místa. Ačkoliv jsou většinou portable programy spíše rozbalovány, než instalovány, Skype je výjimkou a při jeho instalaci musíte být dokonce i připojení na internetu.

XnView

Velmi povedený prohlížeč obrázků XnView si bez problémů nahrajete i na svou USB paměť. Kromě pohodlného prohlížení lze program použít i k základní editaci obrázků. Ta obsahuje ořez, změnu barevnosti a sytosti, ale i aplikaci některých zajímavých filtrů. Při provádění změn navíc vidíte i to, jak bude obrázek vypadat po jejich aplikaci, což vidíte i na přiloženém screenshotu. Jako kvalitní prohlížeč zvládá XnView samozřejmě celou řadu formátů a cizí mu není ani český jazyk.

Značky

Podobné články

Nejlepší prohlížeče PDF dokumentů zdarma

Nejlepší prohlížeče PDF dokumentů zdarma

5 tipů pro Youtube, které vám nesmějí uniknout

5 tipů pro Youtube, které vám nesmějí uniknout

Jak vytvořit Facebook stránku

Jak vytvořit Facebook stránku

Návod na vložení videa na Instagram z PC

Návod na vložení videa na Instagram z PC

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Jak vybrat notebook

Jak vybrat notebook

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  f 3 0 3 e 0  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce