stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9154
  • Uživatelů: 6538

RECENZE: Forza Horizon 5 je nejlepším automobilovým simulátorem současnosti

Autor: Michal M.  |   Publikováno: 20.11.2021 | Zobrazeno: 5727x

Závodní hry mají od roku 2021 nového krále. Stává se jím titul Forza Horizon 5 od vývojářského studia Playground Games. Již předešlé díly představovaly v rámci automobilového závodu žánrovou špičku a páté pokračování to vše ještě pořádně vylepšuje. Léta zkušeností se i tentokrát podepsala pod snad nejlepší herní zážitek z jízdy i díky naprosto úžasné grafice, obrovské a detailní mapě, otevřenému světu, ještě většímu důrazu na realističnost, tunningu aut či konečně fungujícímu multiplayeru.

Tvůrci zůstali věrni zažitému konceptu, kdy vás doslova vypustí na mapku a by si můžete kromě příběhové linky jednoduše dělat, co se vám zachce. Závod je pohlcující, dynamický a výživný a stačí si vybrat, zda chcete jezdit na upravené trati, offroad nebo rally-cross. To ale samozřejmě není všechno.

Tentokrát se zapracovalo i na multiplayeru, takže jednoduše najedete na online srovnávání sil s reálnými soupeři a máte o zábavu na dlouhé hodiny postaráno. Připojení nepadá, závody jsou stabilní a potěší také cross-play mezi konzolemi a PC. Nesmíme zapomínat ani na soutěžení v driftování na body nebo již zmíněné volné ježdění po mapě, kde budete hledat auta do garáže. Kooperace se také hlásí o slovo a dává ježdění úplně jiný, záživnější rozměr.

Již předešlé tituly ze série Forza Horizon se přikláněly více k realistickému zpracování a simulaci a výjimkou není ani pátý díl. Jediný rozdíl je ten, že Playground Games posunuly zpracování ještě o několik úrovní výše. K tomu neodmyslitelně patří i asistenti ovládání, ale důraz je kladen právě na co nejvěrnější zážitek z jízdy. Přesto je ovládání intuitivní, jednoduché a dostupné i pro úplné začátečníky.

Ke skutečnému pocitu z jízdy přidává také střídání ročních období či dne a noci. Princip hry funguje na odemykání obsahu za vaše ježdění. Na začátku si vyberete, na jakém typu tratí chcete své závodní mistrovství ukázat a následně budete získávat nové možnosti, kde jezdit. Všechno jde jako po másle, průběh hrou je plynulý a jediné, co může někomu překážet, je absence propracovanějšího příběhu na úkor otevřeného světa.

Líbí se vám nějaké auto, ať už vaše nebo někoho jiného? Neváhejte a vyfoťte si jej do alba, abyste se mohli později pokochat. Příběh ale přece jen prošel změnou k většímu množství obsahu a dokonce tady máme i mluvící hlavní postavu, tedy vašeho jezdce. Realističnosti dodá na kráse i možnost svést jiné postavy v autě a objevovat zemi spolu.

Adrenalinové sporty se i tentokrát posunuly na vyšší úroveň díky nádhernému vizuálu, skvělému zvuku aut nebo třeba skákání z letadla na motorce. Na výběr jsou dvě možnosti, jak si užít hru naplno. První je režim Kvalita, který se soustředí na post-processing za cenu nižších FPS. Druhým je Výkon, na kterém dostanete naprosto úžasný herní zážitek, ale je jen pro ty nejlepší PC sestavy. Nutno dodat, že obě varianty vypadají nádherně a nikdo nebude ochuzený.

Grafické zpracování, které je mimochodem krásnější než realita, si nejvíc užijete v detailech, odlescích a nasvícení i při deštivém či slunečném počasí. Všechno působí nádherně a propracovaně. Stejně jako v sérii Grand Theft Auto, i zde máte na výběr desítky rádií různých hudebních stylů se stovkami písní. Každý podle svého gusta!

Menší problémy vznikají při vykreslování vegetace a jejich rychlém objevování, resp. mizení. Pravděpodobně se jedná o cenu za nádhernou grafiku. Pokud se v nějaké lokalitě nacházíte, vše je uhlazené a realistické, ale při pohybu si těchto změn hned všimnete a je na vás, jestli si necháte kazit zážitek.

Pojďme ale k vozovému parku. Více než 500 aut s KONEČNĚ věrným zpracováním zvuků? Ano, prosím, sypte to do mě! A auta budou přibývat iv budoucnosti. A tunningem pod kapotou je můžete měnit například výměnou součástek. No není to nádhera? Grafický tunning je samozřejmostí.

Na své si přijdou prostě všichni – od nenáročných jezdců, přes závodní duše až po milovníky spálených gum z driftování. Své schopnosti řidiče budete předvádět v Mexiku, kam je celá Forza Horizon 5 situována. Mapa má nádherných 100+ čtverečních kilometrů a exotika nabízí skvělé vyžití, které se navíc často mění a nepůsobí tak jednolitě.

Džungle, poušť, kopcovitý terén, řeky, jezera, nádherná údolí – to vše zde naleznete. A to vše s proměnlivým počasím, kde se střídá déšť se sluncem zalitými dny, sněhová nadílka s pořádnými tropickými bouřemi. Pokud byste se náhodou začali nudit, co se pravděpodobně nestane, stále můžete sáhnout po editoru tratí a vystavět si vlastní závod od základů. Každá taková trať je navíc k dispozici ostatním hráčům, za což můžete získat nějaké ty odměny do hry od jezdců, kteří byli s vaší prací spokojeni.

Spokojeni by měli být všichni, kdo si hru zakoupí. Má nádhernou grafiku, konečně fungující multiplayer, stovky aut, skvělé možnosti poslechu hudby, obrovskou mapu i střídání ročních období či dne a noci. Změny se dotkly i příběhové linky, která je plnější a potěší i dialogy postav. Nechybí nejrůznější možnosti herního vyžití v sólo módu, kooperaci i online závodění. Do toho si připočtěte tuning karoserie i součástek, realisticky působící zvuky aut a fotomód, a dostanete jednu z nejlepších závodních her současnosti.

HODNOCENÍ: 9/10

Minimální požadavky na PC:

CPU: Intel i5-4460 nebo AMD Ryzen 3 1200
RAM: 8 GB
GPU: NVidia GTX 970 nebo AMD RX 470
HDD: 110 GB volného místa
Další: Vyžaduje 64bitový procesor a operační systém, Windows 10 verze 15063.0 nebo vyšší, DirectX: Verze 12

Značky

Podobné články

Máme všechny podstatný informace o nové RTS Stronghold: Warlords

Máme všechny podstatný informace o nové RTS Stronghold: Warlords

Dota 2 vs. League of Legends

Dota 2 vs. League of Legends

Tipy a triky pro Euro Truck Simulator 2

Tipy a triky pro Euro Truck Simulator 2

Epic Store rozdává This War of Mine a Moonlighter zdarma

Epic Store rozdává This War of Mine a Moonlighter zdarma

Nejlepší hry z E3 2017 – Metro, Call of Duty, Wolfenstein

Nejlepší hry z E3 2017 – Metro, Call of Duty, Wolfenstein

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  6 b b 3 9 2  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce