stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9637
  • Uživatelů: 6592

RECENZE: Forza Horizon 5 je nejlepším automobilovým simulátorem současnosti

Autor: Michal M.  |   Publikováno: 20.11.2021 | Zobrazeno: 7521x

Závodní hry mají od roku 2021 nového krále. Stává se jím titul Forza Horizon 5 od vývojářského studia Playground Games. Již předešlé díly představovaly v rámci automobilového závodu žánrovou špičku a páté pokračování to vše ještě pořádně vylepšuje. Léta zkušeností se i tentokrát podepsala pod snad nejlepší herní zážitek z jízdy i díky naprosto úžasné grafice, obrovské a detailní mapě, otevřenému světu, ještě většímu důrazu na realističnost, tunningu aut či konečně fungujícímu multiplayeru.

Tvůrci zůstali věrni zažitému konceptu, kdy vás doslova vypustí na mapku a by si můžete kromě příběhové linky jednoduše dělat, co se vám zachce. Závod je pohlcující, dynamický a výživný a stačí si vybrat, zda chcete jezdit na upravené trati, offroad nebo rally-cross. To ale samozřejmě není všechno.

Tentokrát se zapracovalo i na multiplayeru, takže jednoduše najedete na online srovnávání sil s reálnými soupeři a máte o zábavu na dlouhé hodiny postaráno. Připojení nepadá, závody jsou stabilní a potěší také cross-play mezi konzolemi a PC. Nesmíme zapomínat ani na soutěžení v driftování na body nebo již zmíněné volné ježdění po mapě, kde budete hledat auta do garáže. Kooperace se také hlásí o slovo a dává ježdění úplně jiný, záživnější rozměr.

Již předešlé tituly ze série Forza Horizon se přikláněly více k realistickému zpracování a simulaci a výjimkou není ani pátý díl. Jediný rozdíl je ten, že Playground Games posunuly zpracování ještě o několik úrovní výše. K tomu neodmyslitelně patří i asistenti ovládání, ale důraz je kladen právě na co nejvěrnější zážitek z jízdy. Přesto je ovládání intuitivní, jednoduché a dostupné i pro úplné začátečníky.

Ke skutečnému pocitu z jízdy přidává také střídání ročních období či dne a noci. Princip hry funguje na odemykání obsahu za vaše ježdění. Na začátku si vyberete, na jakém typu tratí chcete své závodní mistrovství ukázat a následně budete získávat nové možnosti, kde jezdit. Všechno jde jako po másle, průběh hrou je plynulý a jediné, co může někomu překážet, je absence propracovanějšího příběhu na úkor otevřeného světa.

Líbí se vám nějaké auto, ať už vaše nebo někoho jiného? Neváhejte a vyfoťte si jej do alba, abyste se mohli později pokochat. Příběh ale přece jen prošel změnou k většímu množství obsahu a dokonce tady máme i mluvící hlavní postavu, tedy vašeho jezdce. Realističnosti dodá na kráse i možnost svést jiné postavy v autě a objevovat zemi spolu.

Adrenalinové sporty se i tentokrát posunuly na vyšší úroveň díky nádhernému vizuálu, skvělému zvuku aut nebo třeba skákání z letadla na motorce. Na výběr jsou dvě možnosti, jak si užít hru naplno. První je režim Kvalita, který se soustředí na post-processing za cenu nižších FPS. Druhým je Výkon, na kterém dostanete naprosto úžasný herní zážitek, ale je jen pro ty nejlepší PC sestavy. Nutno dodat, že obě varianty vypadají nádherně a nikdo nebude ochuzený.

Grafické zpracování, které je mimochodem krásnější než realita, si nejvíc užijete v detailech, odlescích a nasvícení i při deštivém či slunečném počasí. Všechno působí nádherně a propracovaně. Stejně jako v sérii Grand Theft Auto, i zde máte na výběr desítky rádií různých hudebních stylů se stovkami písní. Každý podle svého gusta!

Menší problémy vznikají při vykreslování vegetace a jejich rychlém objevování, resp. mizení. Pravděpodobně se jedná o cenu za nádhernou grafiku. Pokud se v nějaké lokalitě nacházíte, vše je uhlazené a realistické, ale při pohybu si těchto změn hned všimnete a je na vás, jestli si necháte kazit zážitek.

Pojďme ale k vozovému parku. Více než 500 aut s KONEČNĚ věrným zpracováním zvuků? Ano, prosím, sypte to do mě! A auta budou přibývat iv budoucnosti. A tunningem pod kapotou je můžete měnit například výměnou součástek. No není to nádhera? Grafický tunning je samozřejmostí.

Na své si přijdou prostě všichni – od nenáročných jezdců, přes závodní duše až po milovníky spálených gum z driftování. Své schopnosti řidiče budete předvádět v Mexiku, kam je celá Forza Horizon 5 situována. Mapa má nádherných 100+ čtverečních kilometrů a exotika nabízí skvělé vyžití, které se navíc často mění a nepůsobí tak jednolitě.

Džungle, poušť, kopcovitý terén, řeky, jezera, nádherná údolí – to vše zde naleznete. A to vše s proměnlivým počasím, kde se střídá déšť se sluncem zalitými dny, sněhová nadílka s pořádnými tropickými bouřemi. Pokud byste se náhodou začali nudit, co se pravděpodobně nestane, stále můžete sáhnout po editoru tratí a vystavět si vlastní závod od základů. Každá taková trať je navíc k dispozici ostatním hráčům, za což můžete získat nějaké ty odměny do hry od jezdců, kteří byli s vaší prací spokojeni.

Spokojeni by měli být všichni, kdo si hru zakoupí. Má nádhernou grafiku, konečně fungující multiplayer, stovky aut, skvělé možnosti poslechu hudby, obrovskou mapu i střídání ročních období či dne a noci. Změny se dotkly i příběhové linky, která je plnější a potěší i dialogy postav. Nechybí nejrůznější možnosti herního vyžití v sólo módu, kooperaci i online závodění. Do toho si připočtěte tuning karoserie i součástek, realisticky působící zvuky aut a fotomód, a dostanete jednu z nejlepších závodních her současnosti.

HODNOCENÍ: 9/10

Minimální požadavky na PC:

CPU: Intel i5-4460 nebo AMD Ryzen 3 1200
RAM: 8 GB
GPU: NVidia GTX 970 nebo AMD RX 470
HDD: 110 GB volného místa
Další: Vyžaduje 64bitový procesor a operační systém, Windows 10 verze 15063.0 nebo vyšší, DirectX: Verze 12

Značky

Podobné články

Playstation 4 vs Xbox One

Playstation 4 vs Xbox One

Xbox One: zvládne i off-line hraní a přinese nový Kinect

Xbox One: zvládne i off-line hraní a přinese nový Kinect

American Truck Simulator

American Truck Simulator

Nejlepší počítačové programy pro hráče počítačových her

Nejlepší počítačové programy pro hráče počítačových her

Noví Vetřelci na obzoru. Chystají se dvě hry, jedna s podporou VR

Noví Vetřelci na obzoru. Chystají se dvě hry, jedna s podporou VR

Navodí správnou sváteční atmosféru: Top 10 nejlepších vánočních her na PC

Navodí správnou sváteční atmosféru: Top 10 nejlepších vánočních her na PC

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c e 3 c 3 7  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce