stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9681
 • Uživatelů: 6598

ArcheAge vychází, malá revoluce na poli MMORPG je zdarma

Autor: Redakce  |   Publikováno: 9.9.2014 | Zobrazeno: 7499x

Už za týden (od vydání článku), tedy 16. 9. 2014 vyjde jedna z nejambicióznějších online her poslední doby. Útočí na čím dál početnější pole hráčů, kteří propadli sandboxovému šílenství, které ve větší míře spustil před několika lety kostičkový svět Minecraftu. ArcheAge ale zaujme nejen hráče, kteří potřebují velké pískoviště pro svou seberealizaci, ale i běžné fanoušky MMORPG her, zejména těch korejských. Mocná kombinace, která dobije stagnující MMO svět? Dost možná, protože nejen ArcheAge, ale i ostatní free-to-play tituly těsné i déle před vydáním vypadají velmi nadějně. Někdo to WoWko přece sesadit už musí…

Stahujte a hrajte ArcheAge zdarma!

Pomineme-li možnost koupit si Founders Pack za nehorázné sumy (45 až 135 Euro), tak jste si v posledních dnech mohli vyzkoušet hru díky otevřenému betatestování, případně jste mohli zkouknout videa ze hry, kterých je na Youtube, nebo Twitchi plno. My jsme hru okusili už v uzavřeném testu, takže pokud tápete, jak se vlastně ArcheAge hraje, v našem článku byste měli objevit vše, co potřebujete.

Tvorba postavy je povedená

Krásné renderované video, čtveřice ras, několik základních povolání včetně možnosti jejich libovolného kombinování a dostatečně komplexní tvorba vzhledu postavy – to je nutný základ, který absolvujete před vstupem do samotné hry. Na dlouhou dobu je to taky to nejzajímavější, na co narazíte. Jak je u korejských MMORPG zvykem, není problém si vytvořit opravdu pěknou dívčinu správných proporcí a nevinného výrazu, stejně jako namakaného bojovníka, kterému opravdu věříte, že ten dvoumetrový meč s třicet centimetrů širokou čepelí uzvedne.

Už zde si ale asi všimnete, že ArcheAge rozhodně není ambiciózní po všech stránkách, obzvláště pokud máte zkušenosti s graficky vytříbenými MMORPG typu Tera, Vindictus, nebo C9. Ano, grafika je oblast, kde zřejmě tvůrci museli udělat kompromisů nejvíce, ale o tom až níže.

Klasický až zastaralý koncept

První kroky ve hře jsou až krutě obyčejné. U moderního MMORPG tak trochu už očekáváme akční soubojový systém, ale mějme na paměti, že ArcheAge je ve vývoji už opravdu dlouho a v době, kdy na něm XL Games začali pracovat, byl standardem klasický systém locknutí nepřítele a mačkání tlačítek se skilly. Je to škoda, obzvlášť proto, že pro sandboxovou povahu hry se hodí i větší volnost pohybu po bojišti. Takhle jde o zdaleka nejsešněrovanější prvek hry, který do konceptu podle nás vůbec nezapadá. Zachraňuje to systém povolání, která postupně můžete levelovat všechna (stačí vám tak jedna postava), přičemž naráz můžete používat maximálně 3 skillsety z 10 dostupných. Nechybí magická, bojová, ani zákeřná povolání plus bonusová zaměření.

Stejně jako souboje jsou i questy dokonale obyčejné a v ArcheAge působí jako pěst na oko. Ano, asi jde o přístupnější začátek hry, než vržení do světa totálního sandboxu, ale abyste nesnášeli zabíjení banditů podél cesty a sbírání čehosi, co NPC o 50 metrů dál nutně potřebuje ke svému nicotnému křemíkovému životu, nemusíte být ani Dan Vávra. Pokud má mít hra typu ArcheAge questy, ať mají alespoň hlavu a patu. Bohužel teď nedokážeme odhadnout, jestli se situace ohledně questů zlepší, nebo zda jsou tu jen pro okrasu a rozkoukání se ve hře, ale pokud si ArcheAge nainstalujete a čekáte revoluci, první kroky vás totálně zklamou.

Co se nám nelíbí?

 • Zastaralý soubojový systém založený na targetování a mačkání tlačítek se skilly.
 • Pitomé questy, které byly k naštvání už v době vydání World of Warcraft.

Zastaralá grafika=přístupnost masám i totální open world

Grafika je zastaralá. Nic na tom nemění ani CryENGINE 3, na kterém hra běží. Ani zdaleka se nepřibližuje AAA online hrám, na které jsme si zvykli z posledních let, o nastávajících titulech ani nemluvě. Přitom je celá řada hezčích konkurentů o pár let starších a ze stejné země původu. Mluvíme hlavně o hře TERA Online, která nahradila AION na pozici nejhezčího asijského MMORPG, přičemž ArcheAge vypadá spíše jako ten AION, než jako TERA, ať už soubojovým systémem, nebo kvalitou grafiky. Ne, to není pochvala, AION má už za sebou skoro půltuctu let fungování, ani to není náhoda, protože i AION běží na CryENGINE (samozřejmě starší generace).

Na druhou stranu se ani ArcheAge zcela nevyhnul pokroku, který je nejvíce vidět v efektech, modelech postav (ty nejsou nijak revoluční, ani nekonkurují třeba TERA Online, ale jsou velmi dobré), nebo některých drobnostech jako je zakomponování fyzikálního enginu nebo jednoduchá, avšak v online hrách zcela nevídaná věc: jsou postavy hmotné, narážejí do sebe a nemohou se překrývat.

Největší předností zvolené technologie a osekané grafiky je velký dohled a neexistující loading při pohybu světem, který je zcela otevřený a plně 3D (tedy kromě pohybu po zemi obsahuje i vertikální složku v podobě létání i potápění).

Co se nám nelíbí?

 • Textury i modely snad všeho kromě monster a postav.

APEX nebo peníze, jinak si hru asi moc neužijete

Hru v Evropě vydává Trion, tedy vydavatel stojící i za oblíbeným MMORPG s nenaplněnými ambicemi RIFT. Ačkoliv jsou hry v zásadě velmi odlišné, byznys model mají velmi podobný a Trion od sebe doslova opisoval, až na jednu drobnost, která ArcheAge znevýhodňuje.

Hry jsou zdarma, ale nabízejí i klasické předplatné. To si lze pořídit i za nadstandardní výkony ve hře, kdy se dají získat takzvané APEX (v RIFTu to jsou REX) předměty, které se dají prodat a za získané kredity si koupíte měsíční Patron status (ten se rovná předplatnému). Tedy férová nabídka. JENŽE ArcheAge bez předplatného má 2 zásadní nedostatky - nemůžete si zabrat kus země a začít na ní stavět, což je jedno z hlavních lákadel hry, a zároveň vám krutě pomalu a jen při pobytu ve hře přibývají takzvané Labor Points, které potřebujete  pro jakýkoliv crafting a podobné pracovní aktivity, kterými je hra doslova přecpaná a odlišuje se jimi od konkurence. Chcete si ArcheAge užít naplno? Plaťte, nebo získávejte APEX, jinak v tom moc velký smysl nevidíme.

Co se nám nelíbí?

 • Bez statusu Patrona si nepostavíte vlastní dům a příliš pomalu získáváte Labor Points - oba prvky jsou pro hru klíčové.

Stojí nadstavba v podobě sandbox prvků za to?

Asi se vám zdá, že celou dobu kritizujeme, ovšem hra by nebyla tak očekávaná a v zásadě už v betě tak úspěšná, kdyby nenabízela něco extra. A ona opravdu nabízí, přičemž toho není vůbec málo. Obrátíme teď pořadí a vyjmenujeme si hlavní přednosti hry, abychom si je pak postupně rozebrali.

Co se nám líbí:

 • Otevřený svět bez hranic a loadingů.
 • Stavění - od domů po rozsáhlá panství.
 • Moře, pirátství a kraken.
 • Obchod a crafting v rukou hráčů.
 • Potenciál pro zcela bezkonkurenční PvP.

Hra tedy ani zdaleka nedělá všechno špatně. Otevřený svět jsme zmínili už výše, ale je těžké ho nevyzdvihovat znovu a znovu. Žádné instance (až na pár dungeonů, které tu jsou hlavně pro pravověrné příznivce raidů), žádné loadingy, jen širý svět, který čeká, co s ním provedete. Můžete chodit, osedlat mounta, létat, plavat, plavit se i potápět se. S otevřeností světa souvisí i možnost postavit si vlastní dům, který vám poskytne zázemí pro odpočinek i crafting a zemědělství, nedílnou to součást ArcheAge.

Moře je jednou z nejpropagovanějších novinek v ArcheAge, protože spojuje hlavní kontinenty a někde v něm se nalézá také Kraken, nejzajímavější z bossů světa. Ten hravě zničí celou flotilu lodí, které si mimochodem staví hráči sami.

Ještě zmíníme PvP, které může v plné verzi dosáhnout netradičních rozměrů. Sice ne až takových, jako v EVE online, ale myšlenka bude podobná - celá společenství hráčů budou bojovat o důležitá místa ve světě. Velké bitvy nejsou možností, ale nevyhnutelným vyústěním konceptu, ve kterém jsou hráči hybateli světové ekonomiky.

Konkurence nespí, ale dá ArcheAge náskok

Z našeho článku je zřejmé, že ArcheAge není dokonalou hrou. V mnoha věcech je 10-15 let za aktuálními  trendy, ale zároveň jde v mnoha důležitých prvcích hodně daleko před veškerou dostupnou konkurenci. Sandboxové prvky jsou sice naroubovány na obyčejné korejské MMOčko, ale čert to vem, když je život v konflikty zmítaném světě plném možností tak zábavný. ArcheAge bude mít velký úspěch i díky chybějící konkurenci.

Vyzyvatel přijde nejdříve za rok a honosit  se bude jménem legendy - EverQuest Next přinese plnohodnotné sandboxové MMORPG nové generace, ať už co do provedení, nebo možností. Excelentní grafika, neokoukaně akční soubojový systém, emergentní AI, zničitelný voxelový svět a silná značka mohou potrápit i ArcheAge, které v době vydání nového EQ bude mít zcela jistě už miliony příznivců po celém světě. Ale i Sony bude mít se svým nabušeným MMORPG co dělat, aby sandboxově-pozitivní hráče onlinovek přesvědčil, že mají opustit svá pole a panství, aby se vydali za novým dobrodružstvím v nově restartovaném světě Norrathu. Sony však nebude lehkým soupeřem, čehož nejlepším důkazem je například stařičký první díl EverQuestu, který tvůrcům i po 15 let fungování (většinu z toho navíc celý MMORPG svět úpí pod nadvládnou WoWka, které se mimo jiné od EverQuestu silně inspirovalo) stojí za vydání nového datadisku, který má vyjít letos v říjnu.

Značky

Podobné články

Bude FIFA 23 podporovat crossplay a společný obchod na všech platformách?

Bude FIFA 23 podporovat crossplay a společný obchod na všech platformách?

Crysis Remastered PC 2020

Crysis Remastered PC 2020

Nejlepší hry jako Minecraft. Těchto 7 titulů si zaručeně užiješ

Nejlepší hry jako Minecraft. Těchto 7 titulů si zaručeně užiješ

Grand Theft Auto 5 - Epic Games Store stahuj zdarma

Grand Theft Auto 5 - Epic Games Store stahuj zdarma

Steam Deck z počítače: Jak ke streamování her z PC do konzole od Valve?

Steam Deck z počítače: Jak ke streamování her z PC do konzole od Valve?

Euro Truck Simulator 2 se rozšíří o Rusko s novým DLC!

Euro Truck Simulator 2 se rozšíří o Rusko s novým DLC!

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d d d c 4 1  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce