stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9631
  • Uživatelů: 6591

Dota 2 má něco, co jiné eSporty ne. Proč je The International nejlepší?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 13.11.2022 | Zobrazeno: 1543x

Jedenáctý ročník bojů o Aegis je za námi a opět šlo o absolutní vrchol nejen Dota 2 sezóny, ale i té eSportové obecně. Pro cz/sk scénu byl turnaj The International 11 ještě o něco specifičtější - do finále se dostal Slovák Oliver Lepko, kterého ale hráči více znají pod přezdívkou Skitter. S týmem Tundra Esports vybojoval prvenství a jako vůbec první Slovák se tak nesmazatelně zapsal do historie.

Nejlepší týmy z celého světa se každoročně pokoušejí získat titul šampionů ve hře Dota 2, čemuž předchází dlouhých 11 měsíců tuhých bojů v rámci nekompromisního DPC systému. Menší i větší turnaje s vysokým prize poolem přinášejí skvělou Dotu, ale žádná se nevyrovná té z Internacionálu. A důvodů je hned několik.

Sázky jsou vysoké

Žádná z her se na poli eSportu nemůže pyšnit tak obrovským prize poolem, jako právě The International. Desítky milionů si každoročně donesou všichni účastníci, kteří si velkou cenu rozdělí poměrem podle toho, jak se umístí.

Jedná se o vyvrcholení celé sezóny, kdy se týmy snaží probojovat do finální sestavy a ukázat to nejlepší ze své hry. Jedna příležitost dokázat, že aktuální meta je to, co jim zajistí nesmrtelnost. Ve které jsou nezdolatelní. Ale zároveň i obrovský tlak, protože pro mnohé hráče se podobná příležitost už nemusí v budoucnu naskytnout.

Nepředvídatelné výsledky a vzestup podceňovaných

The International je každoročně plný překvapení, kde favorité vypadávají v prvním kole play-off a týmy, které ve svých předpovědích jen málokdo zařadí do první trojice, natož tipně na vítěze, se dostávají až do závěrečných fází pavouka.

Letos po skvělé základní skupině až příliš brzy vylétli EG. Hned první den play-off se z turnaje poroučeli i obhájci titulu z předchozího ročníku, Team Spirit, a mnohými favorizovaní PSG.LGD vypadli jen těsně před finálovým dnem s jiným čínským gigantem Team Aster. Srdcervoucí okamžiky střídaly ty krásné.

Když hráč xNova musel přijít na pódium sám, neboť zbytek týmu zůstal v karanténě kvůli covidu, jen málokteré oko fanouška nezvlhlo. Na druhé straně spanilá jízda evropského týmu Team Liquid musela těšit všechny příznivce Dota 2 světa, bez ohledu na národnost. K dokonalosti pro jejich hráče Matumbaman, který už před turnajem avizoval, že bude jeho úplně posledním v kariéře, chybělo jen málo.

Skončili třetí, před branami finále, od kterých je dělila hra. Jedna mapa. Osudovost turnaje je něco, co nemá ani League of Legends, ani Counter Strike a ani žádná jiná hra. Nejsilnější příběhy rok od roku zkrátka píší profesionální hráči Dota 2.

Není to vždy idylka

Není tajemstvím, že komunita hry Dota 2 umí být toxická. Často až příliš a zejména nováčci to nemusí mít na pubech lehké. Stejně to ale platí i pro profi hráče, kteří jsou vším na očích a po nezdařených zápasech to schytávají ze všech stran. Počínaje Twitch chatem a konče na sociálních sítích. Své v tomto případě bezpochyby činí i propojení eSportu na sázení.

Protože pokud v něčem mají lidé peníze, zvyšuje to jejich zájem a také intenzitu reakcí na výsledky zápasů. A Dota 2 o překvapení, jak jsme již psali, nouzi opravdu nemá. Ve skutečnosti má tato hra největší potenciál na „otočky“, comebacky, kdy se iz bezvýchodné situace pro jeden tým dá vykouzlit vítězství. Ale komunita umí být i vroucná, podpůrná a shovívavá.

Produkce na nejvyšší úrovni ale i s chybičkami

Celým turnajem, který byl letos rozdělen na několik částí a natáhl se tak na celé dva týdny, nás provází moderátoři a profesionální komentátoři. Jejich vášeň pro hru je nakažlivá a přispívají k tomu správnému „hypu“. Známé tváře komentující zápasy jsou jedna věc, druhou je pak obsah tvořený mimo hru. SirActionSlacks a Kaci Aitchison pravidelně baví diváky vtipnými sketchy, interakcí s návštěvníky turnaje a rozesévají radost všude po světě.

Modla herní scény, sám Gabe Newell, tvář společnosti Valve, si letos ukradl ty nejlepší scénky pro sebe. Účinkoval v mnoha vtipných videích a nemohlo chybět ani tradiční „Welcome, to The International“. Něco, bez čeho by turnaj nebyl tím, čím je dnes. Dokonce vtipně adresoval i neustálé narážky hráčů na fakt, že Valve si se vším dává pořádně na čas. Jednoduše legenda.

Fenomén s nejdelší tradicí

Skvělé je, že Valve se snaží pokrývat s Internacionálem celý svět a pravidelně tak mění lokalitu akce. Letos jsme zavítali do Singapuru, kde 20 nejlepších týmů světa sledovali jedny z nejlepších fanoušků na scéně. Že na turnaj dorazila i Eva Elfie byla jen třešnička na dortu pro samotné hráče, tak pro diváky.

The International je fenomén, který nemá ve světě her obdoby. Není to jen obyčejný turnaj, ale pro mnohé i životní styl, kvůli kterému si každoročně berou dovolené, aby se ho mohli buď osobně zúčastnit, nebo si celou seanci vychutnat v pohodlí domova.

Jako vždy, i letos jej doprovázelo vydání Battle Passu, který hráčům přináší někdy méně, jindy více skvělé odměny v podobě kosmetických předmětů do hry, hlášek moderátorů a různých jiných bonusů. Battle Pass v Dota 2 má ale ještě jednu unikátní vlastnost - jeho koupí přispívá komunita k navýšení celkové výše odměny nejen pro vítěze, ale pro všechny zúčastněné týmy. I proto se poslední léta pohybujeme ne v řádech milionů dolarů, ale desítek milionů dolarů.

Všechno, po čem fanoušci touží. I kiksy

Každý tým se tak pochopitelně snaží předvést co nejlepší výkon a dostat se v turnaji co nejdál. Ve své podstatě je ale v každém profesionálním hráči zakořeněná touha po vítězství, porazit soupeře a zvednout nad hlavu Aegis of Immortal – bájnou trofej, která nepadá jen z Roshana, ale také ze společnosti Valve. Že letos byly oslavy bujaré dokládá i Tweet od vítězů, kterým se trofej po párty noci... ztratila.

A není se čemu divit. Pro každého jednoho hráče to byla na Internacionálu vítězná premiéra. Velkolepostí se turnaji nevyrovná žádný jiný. Ani League of Legends a jejich Worlds. A jak už bývá poslední roky zvykem, i tentokrát se dočkáme True Sightu – přibližně hodinového filmu zachycujícího finále dvojice nejlepších týmů. Jejich reakce, konverzace během zápasů, přípravu...

Dota 2 má všechno, po čem fanoušci touží, včetně nahlédnutí do zákulisí. Obrovské zásluhy na tom, kde se hra aktuálně nachází, má i celý štáb a produkce, protože když jde do tuhého, šlapou do plných.

Několik souběžně spuštěných videopřenosů, průstřihy do studia, rozhovory, nejlepší playe z daných zápasů... Ve všem se Dota 2 vyrovnala například fotbalovým či hokejovým přenosem. A diváci si dokonce mohou vybrat, kde budou koukat. Ať už to bude na Twitchi nebo online vysílání na YouTube, je na nich.

Fantasy liga i největší odměny pro vítěze turnaje

K dispozici je také možnost spustit přenos přímo ve hře s možností přetáčení, vyjmutí komentátorů podle jazyka nebo interakce s Battle Passem a fantasy ligou. Každý hráč má svou vlastní kartičku, přesně jako v jiných sportech, a diváci si mohou na každý den sestavit svou pětici, která jim potom přinese body do Battle Passu a nějaké odměny navíc.

Abychom si to shrnuli. The International je tradičním svátkem (nejen) pro hráče Dota 2 a spojuje rok co rok komunitu tak, jako žádný jiný eSport turnaj. Největší odměny pro zúčastněné týmy jsou jedna věc, druhá pak samotná prestiž.

Protože vyhrát The International je všechno jen ne snadné. Každému jde o všechno a každý jeden z hráčů chce dokázat, že má k tomu být nejlepším. Do toho ta nejlepší atmosféra, kterou zprostředkovávají moderátoři, komentátoři, hosté, hráči i samotní diváci.

Internacionál je svátek rozměrů, jakými se nemůže pochlubit žádný jiný turnaj ve světě eSportu. Valve si toho je dobře vědomo a proto vynakládá maximální úsilí, aby každoročně přilákaly stále více a více diváků.

Letošní prize pool nebyl největší a můžeme jen polemizovat, jestli to bylo ne zrovna nejšťastněji řešeným Battle Passem. Opět jsme ale dostali nezapomenutelné příběhy, playe a zážitky, které posouvají hru stále vpřed. Už teď se nemůžeme dočkat začátku nové sezóny DPC a zejména dalšího ročníku The International 12.

Značky

Podobné články

Zimní slevy na Steamu a Playerunknown’s Battlegrounds v plné verzi

Zimní slevy na Steamu a Playerunknown’s Battlegrounds v plné verzi

Overwatch bude zdarma a brzy přijde s betou

Overwatch bude zdarma a brzy přijde s betou

Zaklínač 1 dostane remake! CD Projekt oznámil postavení na Unreal Engine 5

Zaklínač 1 dostane remake! CD Projekt oznámil postavení na Unreal Engine 5

World of Tanks: Tipy, triky, návod a taktiky

World of Tanks: Tipy, triky, návod a taktiky

Nové Call of Duty Vanguard přijde již tento podzim. Představuje se v prvním traileru

Nové Call of Duty Vanguard přijde již tento podzim. Představuje se v prvním traileru

Vyzkoušejte si demo Tom Clancy’sTheDivision zdarma na PC

Vyzkoušejte si demo Tom Clancy’sTheDivision zdarma na PC

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  0 6 f 8 3 5  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce