stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9633
  • Uživatelů: 6591

Internet věcí přichází

Autor: Redakce  |   Publikováno: 8.9.2015 | Zobrazeno: 5767x

Co je internet věcí? To je, když se vaše žárovka v obýváku rozhodne, že změní teplotu vyzařovaného světla, aby se přizpůsobila nastavení obrazu na vaší televizi a okolnímu osvětlení, třeba. Jde o vybavení, dnes obyčejných „hloupých“ věcí funkcemi, které umožňují sběr dat, komunikaci s ostatními podobně vybavenými věcmi a řízení, ať už automatické nebo z rukou uživatele na tabletu/telefonu, který je k celé síti věcí připojen. Jde o chytrou domácnost, chytré město, chytrou dopravu, prostě o svět budoucnosti, v němž bude vše dálkově řiditelné i dostatečně autonomní pro zpříjemnění lidského pobytu na Zemi.

První vlaštovky od Samsungu

Jedním z průkopníků je Samsung, který musí být u všeho, co se ve světě chytré elektroniky šustne. Na veletrhu IFA představil modul SLEEPsense (umisťuje se pod polštář), který do mozaiky domácího internetu věcí zapojuje nejenom měření spánku, jak jsme na něj zvyklí třeba u fit náramků, ale i již zmiňovanou komunikaci a spolupráci – tentokrát třeba s klimatizací a televizí. Proč právě s nimi? Je to prosté, pokud modul SLEEPsense zjistí, že spíte, vypne televizi a klimatizaci nastaví na udržování teploty, která je pro spánek vhodná, nebo kterou jste nastavili, že vám vyhovuje.

Všechna zařízení v chytré domácnosti ale samozřejmě nemusejí být od jednoho výrobce – spíše by to ani nebylo možné. Proto je společná a hlavně otevřená platforma ještě důležitější než jednotlivé věci. Uzavřená platforma by znamenala hlavně v budoucnosti takřka likvidační situaci pro ty výrobce, kteří by se do dominantního ekosystému internetu věcí nedostali – v momentě kdy vám nebude podlaha korigovat teplotu v místnosti v součinnosti s topením, krbem a slunečním zářením, je přece úplně k ničemu, nežijeme přeci ve středověku!

Ačkoliv je to přestřelený příklad, tak pouze z dnešního pohledu – právě naprosté propojení všeho se vším bude pro domácnosti již poměrně brzy naprosto klíčové, protože se prostě ani jiné věci prodávat nebudou – Apple, Samsung a podobné firmy se o to už postarají.

Jak se to bude ovládat?

Ideálně samo. Výhodou chytré domácnosti a internetu věcí obecně je ale i možnost ovládání z jednoho místa. Tímto místem bude (a už i je) pravděpodobně a ve většině případů chytrý telefon nebo tablet. Jenže to neznamená, že se jednotlivé věci se svými senzory napojují přímo na váš dotykáč – to by bylo neefektivní a vlastně i nemožné v případech, kdy jste od věcí daleko. Místo toho se jednotlivé chytré věci napojují na společný hub, který je napojen na internet a tím pádem může komunikovat i s vaším telefonem/tabletem/počítačem, ať jste kdekoliv.

Díky připojení hubu na internet pak mohou tuto konektivitu využívat i ty mašinky, které to ke svému fungování potřebují – třeba bezpečnostní kamery, nebo střešní okno, které si stáhne údaje o hrozícím dešti ještě před tím, než do domu stihne napršet, nebo naopak hadice na zahradě, která zahrádku dneska nepokropí, protože podle předpovědi je velmi pravděpodobný déšť a podobně.

Těšíte se na internet věcí, nebo se přetechnizovaných domácností a celého světa spíše děsíte?

Značky

Podobné články

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Jak vytvořit Facebook stránku

Jak vytvořit Facebook stránku

Jak vypnout auto-play videí na Facebooku

Jak vypnout auto-play videí na Facebooku

Jak zabezpečit WiFi síť heslem a šifrováním

Jak zabezpečit WiFi síť heslem a šifrováním

Jak na Google vyhledávání – tipy a triky

Jak na Google vyhledávání – tipy a triky

Jak změřit rychlost internetu na PC i v mobilech

Jak změřit rychlost internetu na PC i v mobilech

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c e c b 8 9  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce