stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8631
  • Uživatelů: 6464

Internet věcí přichází

Autor: Redakce  |   Publikováno: 8.9.2015 | Zobrazeno: 3513x

Co je internet věcí? To je, když se vaše žárovka v obýváku rozhodne, že změní teplotu vyzařovaného světla, aby se přizpůsobila nastavení obrazu na vaší televizi a okolnímu osvětlení, třeba. Jde o vybavení, dnes obyčejných „hloupých“ věcí funkcemi, které umožňují sběr dat, komunikaci s ostatními podobně vybavenými věcmi a řízení, ať už automatické nebo z rukou uživatele na tabletu/telefonu, který je k celé síti věcí připojen. Jde o chytrou domácnost, chytré město, chytrou dopravu, prostě o svět budoucnosti, v němž bude vše dálkově řiditelné i dostatečně autonomní pro zpříjemnění lidského pobytu na Zemi.

První vlaštovky od Samsungu

Jedním z průkopníků je Samsung, který musí být u všeho, co se ve světě chytré elektroniky šustne. Na veletrhu IFA představil modul SLEEPsense (umisťuje se pod polštář), který do mozaiky domácího internetu věcí zapojuje nejenom měření spánku, jak jsme na něj zvyklí třeba u fit náramků, ale i již zmiňovanou komunikaci a spolupráci – tentokrát třeba s klimatizací a televizí. Proč právě s nimi? Je to prosté, pokud modul SLEEPsense zjistí, že spíte, vypne televizi a klimatizaci nastaví na udržování teploty, která je pro spánek vhodná, nebo kterou jste nastavili, že vám vyhovuje.

Všechna zařízení v chytré domácnosti ale samozřejmě nemusejí být od jednoho výrobce – spíše by to ani nebylo možné. Proto je společná a hlavně otevřená platforma ještě důležitější než jednotlivé věci. Uzavřená platforma by znamenala hlavně v budoucnosti takřka likvidační situaci pro ty výrobce, kteří by se do dominantního ekosystému internetu věcí nedostali – v momentě kdy vám nebude podlaha korigovat teplotu v místnosti v součinnosti s topením, krbem a slunečním zářením, je přece úplně k ničemu, nežijeme přeci ve středověku!

Ačkoliv je to přestřelený příklad, tak pouze z dnešního pohledu – právě naprosté propojení všeho se vším bude pro domácnosti již poměrně brzy naprosto klíčové, protože se prostě ani jiné věci prodávat nebudou – Apple, Samsung a podobné firmy se o to už postarají.

Jak se to bude ovládat?

Ideálně samo. Výhodou chytré domácnosti a internetu věcí obecně je ale i možnost ovládání z jednoho místa. Tímto místem bude (a už i je) pravděpodobně a ve většině případů chytrý telefon nebo tablet. Jenže to neznamená, že se jednotlivé věci se svými senzory napojují přímo na váš dotykáč – to by bylo neefektivní a vlastně i nemožné v případech, kdy jste od věcí daleko. Místo toho se jednotlivé chytré věci napojují na společný hub, který je napojen na internet a tím pádem může komunikovat i s vaším telefonem/tabletem/počítačem, ať jste kdekoliv.

Díky připojení hubu na internet pak mohou tuto konektivitu využívat i ty mašinky, které to ke svému fungování potřebují – třeba bezpečnostní kamery, nebo střešní okno, které si stáhne údaje o hrozícím dešti ještě před tím, než do domu stihne napršet, nebo naopak hadice na zahradě, která zahrádku dneska nepokropí, protože podle předpovědi je velmi pravděpodobný déšť a podobně.

Těšíte se na internet věcí, nebo se přetechnizovaných domácností a celého světa spíše děsíte?

Značky

Podobné články

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

Jak na Google vyhledávání – tipy a triky

Jak na Google vyhledávání – tipy a triky

5 tipů pro Youtube, které vám nesmějí uniknout

5 tipů pro Youtube, které vám nesmějí uniknout

Jak vytvořit Facebook stránku

Jak vytvořit Facebook stránku

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Tipy na portable programy pro USB flash disk

10 nejlepších tipů pro Twitter

10 nejlepších tipů pro Twitter

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d 1 4 b e c  :
 
Vzkaz: