stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9729
  • Uživatelů: 6602

Tipy a triky pro vyhledávání přes Google

Autor: Redakce  |   Publikováno: 12.8.2014 | Zobrazeno: 7939x

Google všechno ví a taky vám to rád poví – když víte, jak se zeptat. V tomto článku najdete spoustu užitečných tipů, jak vyhledávání zpřesnit, nebo obohatit o třeba méně známé funkce.

Základní volby pro vyhledávání jsou v Googlu poměrně šikovné. Nabízí vám nejenom běžné vyhledávání, shrnuté pod položku „Internet“, ale také hledání obrázků podle zadaných slov, nebo dokonce i podle vzorových obrázků. Google hbitě prohledá i Videa, Mapy, nebo internetové obchody („Nákupy“), Zprávy, Knihy, nebo Aplikace na Google Play. Ve Vyhledávacích nástrojích pak můžete výsledky filtrovat co do použitého jazyka, nebo času vytvoření, lokality a podobně. Voleb je tedy mnoho, ale pro Google jde o naprostý základ, který lze dále rozvíjet hlavně pomocí vyhledávacích příkazů a operátorů.

Vyhledávací operátory a příkazy

Google využívá celou řadu operátorů a příkazů, které se zadávají přímo do vyhledávacího pole. Pokud se je naučíte používat, můžete si hodně ulehčit práci, protože vám Google dá přesnější výsledky.

  • "dotaz" – pokud zadáte do Googlu svůj dotaz a ohraničíte ho uvozovkami, Google bude hledat pouze mezi takovými výsledky, které dotazu odpovídají naprosto přesně. Pokud tedy zadáte "jak se starat o dracénu“, tak vám to nenajde třeba ani ty výsledky, které obsahují frázi jak se starat o dracenu. Google bude nemilosrdně vyřazovat výsledky, které se od vašeho zadání odlišují (roli však nadále nehrají velká/malá písmena a interpunkce).
  • dotazX -dotazY – pokud zadáte do Googlu svůj dotaz, ale chcete z vyhledávání vyřadit výsledky, které obsahují jiné slovo, jednoduše za pomlčku napište slovo, které se ve výsledcích nemá objevit. Pokud budete hledat slovo spider, ale nebudete chtít výsledky ohledně karetní hry spider solitaire, jednoduše zadáte dotaz jako spider –solitaire.
  • dotaz site:doména – použití tohoto formátu zapříčiní, že váš dotaz bude vyhledán na konkrétní stránce, nebo na skupině stránek. Pokud tedy budete chtít hledat slovo jen na českých stránkách, zadáte dotaz jako slovo site:.cz, nebo pokud budete chtít hledat něco jen na Stahnu.cz, tak zadáte něco site:stahnu.cz.

Pro více funkcí můžete navštívit příručku Googlu, ze které jsme čerpali i při psaní tohoto článku.

Výsledky přežvýkané Googlem

Google není pouhým prostředníkem a na některé vaše dotazy vám odpoví přímo, bez nutnosti klikat na odkaz. Tímto způsobem vám například řekne, jaké je kde počasí, kde v okolí dávají v kině filmy, kolik je 1+1 a jaká je definice požadovaného slova. Musíte se jen umět zeptat, což ale není vůbec nic složitého.

  • Počasí město – zadáte-li dotaz na počasí doplněný městem, dostanete hezký graf s předpovědí počasí pro dané místo.
  • Filmy město – opět to samé, Google vám na tento dotaz poví, kdy a co v okolních kinech dávají.
  • Měny – tentokrát je vyhledávací dotaz složitější. Musíte nejprve napsat obnos, potom v jaké měně a poté ještě do jaké měny (jinak převede automaticky na koruny). Pokud tedy zadáte třeba 10000 Eur v dolarech, výsledkem vám bude přepočet podle aktuálního kurzu.
  • Kalkulačka – chcete-li, Google za vás bude i počítat. Stačí zadat příklad a on vám dá jeho výsledek a navíc vám zobrazí kalkulačku s mnoha funkcemi! Pokud nevíte, jak do Googlu složitější příklad zapsat, jednoduše napište 1+1 a kromě výsledku se dostanete i k onomu kalkulátoru, kde už si všechno snadno naklapete.
  • Define: dotaz – tento zápis ve vyhledávání způsobí, že se Google pokusí najít definici vašeho dotazu. Pokud tedy zadáte define: fotbal, Google vám řekne, že „…též kopaná, je kolektivní míčová hra…“. V tomto případě definici ukradl z portálu Wikipedia, ovšem je schopen si půjčovat informace z různých zdrojů. Berte tedy tyto definice spíše jako orientační, než neomylné.

Značky

Podobné články

Návod na sdílení mobilního internetu pomocí Wi-Fi hotspotu

Návod na sdílení mobilního internetu pomocí Wi-Fi hotspotu

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

Jak nastavit wifi router a domácí bezdrátovou síť

Jak vypnout auto-play videí na Facebooku

Jak vypnout auto-play videí na Facebooku

Návod na stahování videí ze soukromých stránek na Facebooku

Návod na stahování videí ze soukromých stránek na Facebooku

Jak nastavit domovskou stránku v Chrome, Firefox i Exploreru

Jak nastavit domovskou stránku v Chrome, Firefox i Exploreru

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  6 d 5 e d e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce