stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9636
  • Uživatelů: 6592

Jak na spuštění starých her v DOSBoxu

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.10.2012 | Zobrazeno: 76003x

Určitě jste už na našem portálu narazili na sekci se starými hrami. Mezi nimi najdete spoustu nezapomenutelných a dodnes velmi zábavných her, ke kterým se hráči rádi vracejí i 20 let po jejich vydání. Ve světě výpočetní techniky jsou ale hodně i 2 roky, natož 20. Většina starších her z éry před moderními systémy Windows tak potřebuje ke svému spuštění DOS, předchůdce „Oken“.

1. Stažení a instalace DOSBox

Kvůli tomu vznikl program DOSBox, který prostředí DOSu emuluje. Skrze něj se také spouští většina klasických her, které si u nás stahujete v kategorii Staré hry, kde najdete i samotný emulátor. Prvním krokem je tak stažení samotného DOSBoxu. Instalace je snadná, můžete si zvolit vlastně pouze její umístění. Následně stačí stáhnout některou z her a dát se do testování. Pro potřeby testování jsme si zvolili velmi povedenou logickou hru Supaplex, která přinesla hned několik úžasný prvků hratelnosti, které nejsou samozřejmostí ani dnes.

2. Stažení hry a její rozbalení

Hru si musíte stáhnout, doporučujeme využít náš link zde. Po stažení hru rozbalte. Teď si můžete hodně ulehčit práci, když složku s rozbalenou hrou umístíte na nějaké rozumné místo, například na disk C:, do složky Users a podsložky Hry.

Složka se hrou má také nevhodné jméno „supaplex_1.0“, tudíž jsme ho změnili na obyčejné „Supa“. My jsme si hru uložili přesně tak, a proto k ní teď vede cesta „C:\Users\Hry\Supa“ (bez uvozovek) – to se bude hodit hned za chvíli.

2.5 Snadný způsob, jak okamžitě hru spustit

Každá hra má svůj spouštěcí soubor, v našem případě to je supaplex.exe. Tento soubor stačí obyčejně chytnout a přetáhnout na zástupce programu DOSBox, jak je ukázáno na obrázku. Po puštění levého myšítka se hra automaticky nastartuje a vy nemusíte absolvovat martyrium popsané níže.

3. Spuštění DOSBox a načtení hry

Při instalaci DOSBoxu se vám na ploše vytvořil zástupce pro spuštění tohoto šikovného programu. Otevřete ho a před vámi se objeví 2 okna. Zajímat vás bude pouze to s modrým okénkem. Takhle nějak vypadal DOS. A skrze tento velmi spartánský interface teď musíte spustit svou oblíbenou hru. Nejprve je potřeba do DOSBoxu vložit složku, do které si nahráváte staré hry. Je to kvůli usnadnění přístupu, abyste pokaždé nemuseli vypisovat dlouhou sérii příkazů. Pro přehlednost demonstrujeme postup na obrázcích.

Tip: k používání DOSBoxu budete potřebovat zapisovat obrácená lomítka. Nejsnáze to jde současným stisknutím kláves „Pravý Alt“ a „Q“.

1. použití příkazu "mount c C:\Users\Hry" pro vytvoření virtuálního disku v dané složce

2. použití příkazu "C:" pro načtení virtuálního disku (všimněte si, že ačkoliv se DOSBox bude chovat, jakobyste operovali přímo z disku C:, budete ve skutečnosti už v konkrétní složce Hry, případné v kterékoliv jiné složce, kterou jste zadali v bodu č. 1)

3. použití příkazu "cd Supa" pro vstup do složky Supa

4. použití příkazu "supaplex.exe" pro spuštění hry

5. tadá, hra je vám k dispozici

Užitečné klávesové zkraty při hraní:

  • Alt+Enter – přepne hru na režim celé obrazovky, funguje i zpět na přepnutí do okna
  • Ctrl+F5 – zachytí Screenshot
  • Ctrl+Alt+F5 – začne natáčet video, nebo nahrávání ukončí
  • Ctrl+F11 – sníží rychlost běhu hry, což je občas nutné, když hra běží příliš rychle
  • Ctrl+F12 – zvýší rychlost běhu hry, pokud by se stalo a fungovala zpomaleně (třeba kvůli tomu, že jste ji při korigování rychlosti trochu moc zpomalili)

Značky

Podobné články

Soutěžte na raketce o nový iPad mini a další nadupané ceny

Soutěžte na raketce o nový iPad mini a další nadupané ceny

CS:GO rank systém – tabulka

CS:GO rank systém – tabulka

To nejlepší z GamesCom 2013

To nejlepší z GamesCom 2013

Nejlepší módy pro Skyrim

Nejlepší módy pro Skyrim

Veverka s pistolí je hitem internetu. Nová hra přinese nevídanou zábavu

Veverka s pistolí je hitem internetu. Nová hra přinese nevídanou zábavu

Nejlepší módy (trucky, tahače) pro Euro Truck Simulator 2

Nejlepší módy (trucky, tahače) pro Euro Truck Simulator 2

Diskuse

Lenka Lenka reagovat 10.12 13:38

neviete ako sa to dá uložiť ak už hram hru? stale mi to zacne odznova? dakujem urobila som všetky kroky stiahla som dosbox ale nechce mi ulozit

Báá Báá reagovat 20.02 19:44

Prosím o návod pro laika, který vůbec nikdy nic takového nedělal. Mám hru RollerCoaster Tycoon 1 a je tam jen 5 složek, když to nainstaluju z cd. S tím vypisováním do toho okna mi to nešlo...

Honza Honza (administrátor) reagovat 05.03 11:15

Dobrý den, bohužel nemůžeme instalaci otestovat, ale doporučuji zvolit druhý způsob instalace/spuštění hry, kdy stačí spouštěcí/instalační ikonu hry pouze přetáhnout na spouštěcí ikonu DOSBoxu.

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  0 c d b 7 e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce