stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9670
  • Uživatelů: 6597

Jak ochránit data v počítači

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.8.2012 | Zobrazeno: 7450x

Ochrana datAť už si pořídíte drahý nebo levný počítač, pořád budete cítit, že jeho ztráta či odcizení by byl problém. Přišli byste o finance, které jste do koupě vložili, a které vám již pravděpodobně nikdo nevrátí. Málokdo si však uvědomuje, že paradoxně nejdražší a nejcennější jsou na počítači uživatelská data, která jsou většinou nenahraditelná. I v případě, že budete počítač využívat k čistě soukromým účelům – zálohování fotografií a videí, emailový klient a další klasické funkce, ztráta těchto dat by vás ve výsledku mrzela podobně nebo ještě více než ztráta finanční.

Jestliže počítač nebo notebook využíváte i pracovně, nebo do něj ukládáte nějaká důležitá či citlivá osobní data, je na místě data i počítač chránit. Jednak aby vás případná ztráta neochromila a také, aby nikdo nebyl schopen ukradená data zneužít. 

Ochranu dat si můžeme rozdělit na několik oblastí, resp. dle jejich principu. Základem je uživatelská uvědomělost (u hardwaru i softwaru). Nenechávejte svoje vybavení na nehlídaných prostorech, při přepravě na ně dbejte a nespouštějte je z očí a obecně se o ně důkladně starejte. Co se týče programové obezřetnosti – nepoužívejte a nestahujte neověřené soubory a programy, nenavštěvujte pochybné stránky a hlavně vlastněte dobrý antivirový program.

Šifrování dat

K ochraně dat na pevných nebo přenositelných discích využijeme některý ze specializovaných programů. Ty nám umožní data znepřístupnit nebo přímo skrýt před zraky ostatních. Pro přístup k datům v obojích případech budeme potřebovat původní šifrovací program a heslo.

Bezpečnost datNejpoužívanějším zástupcem šifrovacích programů je TrueCrypt. Ten šifrovaná data uloží ve formě jednoho souboru (případně zašifruje celý diskový oddíl nebo flash disk). Jeho nevýhodou je nutnost instalace, která nám znemožní otevřít data na počítačích, kde tato práva nevlastníme.

 

Alternativou je pak program FreeOFTE. Šifrovací program je ve verzi portable, tudíž nevyžaduje instalaci a můžete jej použít kdekoli. Při šifrování vytváří virtuální diskovou jednotku, v níž jsou zašifrována data. Stejně jako TrueCrypt využívá algoritmu AES, Twofish a další.

 

Pro jednoduché a pohodlné šifrování USB disků vznikl program USB Safeguard. Opět se jedná o software bez nutnosti instalace – stačí jej zkopírovat na médium, spustit a zadat heslo. Následně je celý obsah média zašifrován.

Antivirová řešení

Abychom zabránili již v počátku neoprávněnému přístupu k datům, použijeme některý z antivirových programů. Často se jedná o komplexní řešení, která v sobě skrývají jak antivirovou, tak antispywarovou ochranu a bývá přiložen i specializovaný firewall. Tyto programy kontrolují vstupní a výstupní body našeho počítače a jejich datový tok. Pokud narazí na něco podezřelého, data zastaví a informují uživatele.

Dle testu společnosti AV Comparatives se mezi nejlepší z dvacítky testovaných programů zařadila tato trojice: Bitdefender, G Data a Kaspersky Antivirus. Mezi další kvalitní programy patří i ESET Antivirus nebo Avast antivirus. Nejhůře dopadly programy Tencent a McAfee.

Záloha dat 

Mezi pasivní ochranu dat slouží jejich zálohování. Zásadám a programům určených pro tuto činnost se budeme věnovat v samostatném článku.

Značky

Podobné články

Nejlepší antivirové programy - test 09/2012

Nejlepší antivirové programy - test 09/2012

Ochraňte svůj počítač - nejlepší firewally zdarma

Ochraňte svůj počítač - nejlepší firewally zdarma

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Top 7 nejlepších a nejspolehlivějších antivirů

Top 7 nejlepších a nejspolehlivějších antivirů

Nejlepší antivirové programy – test 03/2013

Nejlepší antivirové programy – test 03/2013

Seznam nejlepších antivirů za únor 2017 dle AV-Comparatives

Seznam nejlepších antivirů za únor 2017 dle AV-Comparatives

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d 7 b 6 4 8  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce