stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9670
  • Uživatelů: 6597

Větší výdrž baterie notebooku: 4 osvědčené rady, jak toho dosáhnout

Autor: Jan Juránek  |   Publikováno: 21.2.2023 | Zobrazeno: 13053x

Baterie je na notebooku to nejdůležitější. Je základním předpokladem pro to, aby notebook mohl plnit svou primární vlastnost – být přenosným počítačem. Jenže právě baterie je často tou součástkou, která „odejde“ jako první.

Notebook se pak třeba bez připojení do elektrické sítě nemusí vůbec zapnout, nebo vydrží nepřipojen pouze příliš krátkou dobu. Jaká doba už je příliš krátká, se nedá přesně stanovit – u notebooku s 5hodinovou výdrží nejsou 4 hodiny po několika letech používání zas tak zlé, ale to samé u notebooku s původní 10hodinovou výdrží už je docela alarmující.

4 rady, jak zvýšit výdrž baterie v notebooku

Výdrž baterie lze pojmout ze dvou směrů. Jedním je aktuální prodloužení výdrže baterie a tím druhým dlouhodobé udržování baterie v dobrém stavu a při vysoké výdrži. Tento článek je o obojím, aby mohl každý čtenář o baterii svého notebooku pečovat opravdu komplexně.

Jak na udržování baterie v kondici

Toto téma přichází na řadu jako první, protože je nepoměrně důležitější, než správné nastavení výkonu notebooku a displeje pro zvýšení výdrže. Zde přijde řeč především na fyzikální stav baterie, její skutečnou kapacitu.

Ta je zpravidla nejvyšší po „zaběhnutí“, tedy po několikerém vybití a plném nabití. Poté už její kapacita postupně klesá, což je naprosto přirozené a nevyhnutelné. Uživatele však může tento pokles urychlit nevhodným zacházením s notebookem a jeho baterií.

Prvním vážným nepřítelem baterií je teplota, ať už příliš vysoká, nebo příliš nízká, nebo vůbec nejhůře jejich rychlé střídání. Nízké teploty, pod bodem mrazu, se na baterii projeví ihned i později. Pokud bude baterie takovému chladu vystavena, okamžitě se výrazně sníží její kapacita. Tento neblahý efekt po čase v teple pomine, ale i tak bude kapacita baterie nenávratně snížena, i když ne o tolik. Opravdu silný a dlouhotrvající mráz pak může baterii i zcela zničit.

Stejné nebezpečí čeká na baterie notebooku i v létě, respektive všude, kde je teplo. Baterie nesnáší vysoké teploty, už tak se dost zahřívá sama. Naopak, svědčí jí teploty pod 20 stupňů Celsia. Pokud se baterie vyskytuje poblíž zdroje tepla (radiátor, oheň,…), nebo když se nachází v příliš teplém prostoru, rychle se ničí a dokonce může i vybouchnout. Podobně tragické následky má pro životnost a výdrž baterie i střídání extrémního tepla a chladu.

Rada první: Baterii notebooku dopřejte běžné pokojové teploty a v zimě i v létě ji chraňte před extrémními teplotami. Samozřejmě, jakýkoliv styk s vodou, nebo vysokou vlhkostí škodí celému notebooku, nejen baterii.

Neméně hůře baterie snášejí mechanické otřesy. Pád notebooku, nebo baterie na zem může odrovnat nejen samotnou baterii. V první řadě je tedy nutné si na notebook dávat pozor. Nejzáludnější jsou dvě situace: kabel natažený přes místo, kudy se prochází, je příčinou mnoha zakopnutí, při kterých se nezničí pouze notebooku, ale může se zranit i člověk. Druhý častý případ souvisí s přenositelností notebooku, kdy ho uživatelé často berou i na místa, kam by rozhodně neměli - notebook může spadnout z klína, nebo vypadnout z ruky, stačí chvíle nepozornosti.

Rada druhá: Pokud byl někdy váš notebooku otevřený (ze spodní strany, například kvůli opravě, nebo instalaci nového hardware), dejte si pozor, jestli je baterie dobře a bezpečně upevněna na svém místě, aby nevypadla a nezničila se. Samozřejmě, pád celého notebooku je ještě vážnější problém.

Na životnosti baterie se neblaze podepisuje i přílišné nabíjení. Baterie totiž zvládne jen určitý počet vybití a nabití, než se začne kapacita razantně snižovat. Proto je dobré to s dobíjením na maximum nepřehánět, pokud tedy nepotřebujete na cesty opravdu každou vteřinu výdrže. Je však pravdou, že moderní akumulátory už si s různým zacházením dokážou poradit lépe, než ještě před pár lety.

Prodloužení aktuální výdrže baterie

Z praktického hlediska neméně důležitá kapitola, ale ani sebelepší management napájení nedonutí baterii se sníženou kapacitou k zázrakům. Základní otázkou je zde spotřeba notebooku a provádění takových akcí, které ji co nejvíce sníží. Většina výrobců do svých notebooků instaluje software, který management napájení s vyšší či nižší úspěšností provádí, zvládnou to však už samotná Windows.

Zjednodušeně lze volit mezi třemi režimy – Vysoký výkon (nejvyšší spotřeba, nejkratší výdrž), Rovnováha a Úsporný režim (nejnižší výkon, nejdelší výdrž). To však není vše – v rámci snížení spotřeby můžete ztlumit jas monitoru. Právě jeho podsvícení „žere“ velkou spoustu energie a zkracuje tak výdrž.

Rada třetí: Nastavte v Napájení Úsporný režim a snižte jas na použitelné minimum. Pokud zrovna nepoužíváte bezdrátová připojení, jako je Bluetooth, nebo hlavně Wi-fi, úplně je vypněte, jinak budou bezdůvodně odčerpávat drahocennou energii.

Při využívání notebooku hraje roli i to, co na něm zrovna děláte, respektive práce, kterou musí notebook odvádět. Nejméně náročná je kancelářská práce ve Wordu, Excelu a podobných programech. Naopak, přehrávání videí, nebo brouzdání po internetu s připojeným Wi-fi vyčerpá baterii mnohem rychleji. Samostatnou kapitolou jsou pak speciální náročné programy, které využívají i grafickou kartu, ať už jde o tvůrčí software (3D modelace, ale i Photoshop), nebo o počítačové hry, které zpravidla zatěžují počítače opravdu intenzivně.

Rada čtvrtá: Chcete-li maximální výdrž, nespouštějte žádné náročné programy, jako jsou moderní hry, videa, nebo náročné programy.

Žádná z výše uvedených rad není žádná alchymie – jde o základní postupy, které by měl ovládat každý majitel notebooku, který nechce po 10 minutách po odpojení ze sítě číst upozornění, že „Baterie je téměř vybitá“.

Speciální programy a časté chyby

S prodloužením výdrže mohou pomoci i některé speciální programy. Mezi ty nejpopulárnější a nejužitečnější patří BatterCare, který je v prvním řadě perfektním měřičem – měří skoro vše, od samotné výdrže baterie, přes počet nabíjecích cyklů, až po aktuální odběr elektrické energie, podle kterého uživatel snadno pozná, když si notebooku bere víc, než je běžné a předpokládané. BatteryCare také dokáže sám vypínat krásné, ale náročné grafické prostředí Aero, které je součástí operačních systémů Windows od verze Vista. Když BatteryCare uvidí, že notebook není připojen do elektrické sítě, prostě přepne na úspornější klasické zobrazení.

Uživatelé notebooků by se pak měli vyvarovat i několika chyb, které se negativně podepisují na výdrži notebooku:

Žádné spořiče obrazovky – LCD panel je hlavním žroutem energie, proto je třeba nastavit jeho úplné vypnutí po určené době, případně vypínat display klávesovou zkratkou, když zrovna není využíván.

Disk v dobrém stavu – bez nejmodernějších SSDisků je i pevná paměť v notebooku velmi náročná na energii, obzvláště pokud není v dobrém stavu. Disk je tedy potřeba udržovat ne úplně plný a hlavně ho pravidelně defragmentovat, aby se nemusel neustále točit a hledat kusy jednoho, jinak nenáročného programu.

Hibernace, ne spánek – rozdíl mezi hibernací a spánkem je docela zásadní. U hibernace dojde vlastně k vypnutí celého počítače, ale předtím se uloží data z operační paměti na pevný disk, což umožní po jeho opětovném zapnutí plynule pokračovat tam, kde uživatel skončil. Oproti tomu spánek znamená pouhé utlumení aktivit, které sice výrazně sníží spotřebu, ale oproti hibernaci je stále příliš neefektivní. Úplné vybití při režimu spánku navíc způsobí ztrátu dat, která jsou při hibernaci naopak bezpečně uložena na pevném disku.

Značky

Podobné články

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Zrychlení startu systému Windows při zapnutí PC ve 3 jednoduchých krocích

Zrychlení startu systému Windows při zapnutí PC ve 3 jednoduchých krocích

Programy pro zálohování a obnovu dat v počítači

Programy pro zálohování a obnovu dat v počítači

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d 9 f 0 e 9  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce