stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9681
  • Uživatelů: 6598

LED žárovky vám ušetří tisíce

Autor: Redakce  |   Publikováno: 3.2.2015 | Zobrazeno: 7801x

Po století trvající nadvládě Edisonových žárovek se v poslední době vývoj natolik zrychlil, že ještě než si lidé zvykli na první úsporné žárovky (respektive spíše zářivky), už se na nás valí technologie další, ve všech ohledech výrazně dokonalejší. Dnes není pochyb o tom, že LED žárovky boj o svícení vyhrají – důvodem je to, že jejich konkurence je ve všech ohledech horší.

Finance na prvním místě? Pak si pořiďte LED žárovky. Běžná žárovka (60W) sežere zhruba 1 Kč za 3 hodiny svícení – za  1 000 hodin (řekněme běžná doba svícení žárovkou za rok) je to pak asi 300 Kč. Oproti tomu LED žárovka (10W) sežere pouze šestinu, tedy asi 50 Kč za rok svícení. I přes pořizovací cenu kolem 200 Kč (která ještě bude dál klesat) se tak LED žárovka vyplatí už v prvním roce používání. A to jsme ještě nezapočítali ani to, že LED žárovka má mnohonásobně delší životnost než žárovka tradiční.

Jak se v LED žárovkách orientovat

Už u úsporných zářivek bylo poněkud složitější na první pohled poznat, jestli je konkrétní žárovka vhodná pro zamýšlené použití. U běžných žárovek se totiž snadno pozná svítivost podle příkonu ve Wattech – 40 W je slabá, 60 W normální, 75 W už poměrně intenzivní a 100 W znamená nejen obří spotřebu elektrické energie (se 100 W si vystačí i některé herní konzole), ale také velmi silné světlo.

Jenže efektivita zářivek a LED žárovek je nejen vyšší, ale taky různá, takže 10 W může znamenat různou svítivost. Neodvratně se tak posuzování světelného výkonu žárovek muselo přejít na jiný, smysluplnější systém. Tím jsou Lumeny, na které se měří světelný tok. Následující tabulka vám řekne, kolik Lumenů na LED žárovce potřebujete, aby se vyrovnala klasickým žárovkám o výkonu 25-100 W.

Dále si musíte vybrat barvu světla – čím nižší teplota, tím víc do žluta/oranžova, čím je teplota vyšší, tím je světlo bělejší a pak i modřejší. Klasická žárovka odpovídá světlu 2 700 K a až do 3 300 K jde o teplé barvy, do 5 300 K jsou pak barvy neutrální a nad 5 300 K už silně do modra – na doma se nejvíc hodí LED žárovky od 2 700 do 5 000 K.

Výhody LED žárovek

LED žárovky mají výhod více. Jednou je extrémní životnost, druhou nízká spotřeba energie – ty jsou nejzásadnější. Žárovky s diodami jsou ale variabilnější než běžné žárovky, mají okamžitý náběh na 100% intenzitu světla, nejsou takovým problém pro životní prostředí jako rtuť obsahující zářivky.

Nevýhody LED žárovek

LED žárovka se nehodí jen tam, kde se svítí pouze příležitostně a po krátkou dobu, kdy se nedá očekávat, že by se vyšší pořizovací cena v rozumném horizontu vrátila. Dalším teoretickým problémem je škodlivost modrého světelného spektra při nočním svícení, které se u LED světel vyskytuje ve větší míře než u běžných žárovek. Podle některých odborníků tak může modré světlo LED žárovek při nočním svícení narušovat spánek a přirozený rytmus střídání tělesné aktivity a neaktivity. 

Značky

Podobné články

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google "Street" View

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  2 5 3 5 e e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce