stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9631
  • Uživatelů: 6591

Návod na odstranění dočasných souborů přímo ve Windows

Autor: Redakce  |   Publikováno: 10.1.2024 | Zobrazeno: 361x

Čištění disku od dočasných souborů by mělo být automatickou součástí používání počítače. Nejen, že si tak na disku uvolníte místo, ale může to dopomoci i k plynulejšímu chodu systému.

Víte o tom, že k odstranění dočasných souborů již nepotřebujete žádný software třetích stran? Windows do svých funkcí zapracoval jednu, která vyřeší údržbu disku v PC za vás. Učiní tak rychle, efektivně a zejména bezplatně. Jak vymazat dočasné soubory z počítače přímo v systému Windows a co jsou zač? Dozvíte se v článku.

Dočasné soubory - co to je a jak je vymazat přímo ve Windows?

Dočasné soubory v počítači jsou soubory vytvořené různými aplikacemi během jejich činnosti k ukládání dočasných dat. Slouží k určitému účelu během konkrétních úloh, například ukládání dat do mezipaměti, ale časem se mohou hromadit, což může mít vliv na výkon systému. Odstranění dočasných souborů je prospěšné z několika důvodů:

  • Uvolnění místa: Dočasné soubory zabírají místo na disku a jejich pravidelné odstraňování pomáhá získat zpět místo, čímž se zvyšuje celková efektivita systému.
  • Optimalizace výkonu: Počítač pracuje efektivněji s dostatečným souvislým volným prostorem, proto je pravidelné odstraňování klíčové pro optimální výkon.
  • Předcházení problémům s výkonem: Odstraňování dočasných souborů snižuje riziko problémů s výkonem způsobených nedostatkem místa a zajišťuje plynulejší používání.

Pro lepší představu - smysl mají například při procházení internetu. První návštěva jakékoli stránky může být doprovázena delším načtením stránky, protože prohlížeč si ukládá statické (neměnné) prvky webu do dočasné paměti.

Jakákoli další návštěva stejné stránky už ale bude vypadat tak, že načtení proběhne mnohem rychleji, protože prohlížeč tyto prvky nemusí načítat z webového serveru, ale z paměti počítače (uložená dočasná data/soubory). Je dobré vědět, že tento typ souborů do počítače ukládají mnohé programy, dokonce i ty, se kterými běžně nepracujete a neotevíráte je.

Pro pravidelné mazání těchto „temporary files“, jako jsou například cache, registry či cookies, jste možná donedávna využívali, nebo stále využíváte, nástroje jako CCleaner. Už ale nemusíte. Vše vyřešíte přímo ve Windows.

Detekování a odstranění dočasných souborů ve Windows bez softwaru třetích stran

V PC s OS Windows je možné se dostat k úložišti a všem jeho součástem, které jsou přehledně členěny do kategorií. Ke každé z těchto položek máte k dispozici podrobný popis. Údaje z disku naleznete přes vyhledávací pole vlevo dole, do kterého zadáte „Nastavení úložiště“. Mezi zobrazenými položkami budou i dočasné soubory, které můžete analyzovat a vymazat ty, které chcete.

Zobrazí se menu s Aplikacemi a součástmi, obsahem na pracovní ploše, dokumenty v PC i dočasnými soubory.

Po kliknutí na „Dočasné soubory“ se veškerý obsah ukáže rozdělený do kategorií s podrobným popisem, co které pole znamená. Vy si tak následně jen vyberete, které soubory chcete vymazat, které si ponecháte a stisknete smazat. O zbytek se postará Windows sám. Celý proces odstraňování souborů může trvat několik minut v závislosti na velikosti odstraňovaných záznamů.

Značky

Podobné články

Jaký je nejlepší antivirus roku 2017?

Jaký je nejlepší antivirus roku 2017?

Windows 10 Mobile Continuum

Windows 10 Mobile Continuum

Jak zabezpečit WiFi síť heslem a šifrováním

Jak zabezpečit WiFi síť heslem a šifrováním

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d e 2 5 2 7  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce