stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9636
  • Uživatelů: 6592

Playstation 4 nebo Xbox One: Kdo vyhraje souboj nové generace konzolí?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 3.6.2013 | Zobrazeno: 7625x

Aktualizováno: 24.6.2013: Už víte, která konzole bude zdobit váš obývací pokoj následujících (snad) 8 let? Bude to pokračovatel redmondského Xboxu 360, nebo tokijského Playstationu 3? Pojďte se s námi podívat na první informace o obou těchto konzolích, které si budou nárokovat váš čas, peníze a česné místo na poličce vedle televize.

Hardware

Začněme železem. To nám zatím ukázal pouze Microsoft a vzhled konzole je veřejností vnímán spíše negativně. Co se ale ukrývá uvnitř nevzhledné krabice, která připomíná staré přehrávače VHSek? Procesor a grafická karta od AMD/ATI, 500 GB harddisk a 8 GB DDR3 pamětí.

Naproti tomu řešení od Sony je zatím zahaleno tajemstvím. Ať už jeho vzhled, nebo třeba kapacita harddisku. Ví se jen to, že CPU i GPU bude mít také na svědomí AMD/ATI a že operační paměť bude poskytovat taktéž 8 GB, ale tentokrát rovnou v DDR5!

Harddisk

U Xboxu One je jasné, že půjde o HDD s kapacitou 500 GB, na který se bude instalovat každá hra. Spouštění jenom z disku (mimochodem, půjde o Blu-ray) se konat nebude, což je pochopitelné zejména z pohledu výkonu. Playstation 4 bude mít taktéž HDD o téže kapacitě, ten bude navíc vyměnitelný, narozdíl od  Xbox One.

Ovladač

Sony si dalo hodně práce s novým ovladačem, který se bude jmenovat DUALSHOCK 4. Nabídne dotykové ovládání i tlačítko pro okamžité sdílení obsahu, nebo třeba takovou drobnost, jako malý reproduktor. Hry půjdou ovládat i přes Playstation 4 Eye, což je vlastní technologie, která byla dostupná už pro předchozí generace Playstationu a zvládá zhruba to samé jako Kinect od Microsoftu (pohybové ovládání v prostoru díky dvojici kamer s HD rozlišením).

Microsoft pouze vypiloval stávající Xbox ovladač, trochu zlepšil jeho ergonomii, zásadně vylepšil neuspokojivý D-Pad a přidal pár vibračních motorků pro zpřesnění odezvy.

Nejdůležitější novinky a změny

U Playstationu 4 se žádné zásadní změny nečekají – stále půjde o herní konzoli, která nejvíce potěší hardcore hráče, kteří od své konzole čekají pouze prvotřídní herní zážitek. Zásadně je vylepšen hlavně ovladač, Playstation Eye a samozřejmě výkon.

Naproti tomu Xbox One bude spoléhat na zcela nový zážitek z celého spektra obývákové zábavy. Xbox One bude společnou platformou pro sledování televize, filmů, poslouchání hudby, prohlížení internetu a hraní her – to vše pod hlasovou kontrolou uživatele.

Hry

Pro hráče jsou samozřejmě nejdůležitější hry. Zde se nečeká žádná revoluce – všechno bude samozřejmě vypadat lépe díky kvalitnímu hardwaru a vysokému výkonu, ale klasicky bude na obou konzolích vycházet většina multiplatformních titulů a každá si uchová několik svých exkluzivit.

Negativní jsou hlavně informace, že obě konzole postrádají zpětnou kompatibilitu. Hry z PS 3 si tedy na čtyřce nezahrajete, stejně jako hry z Xboxu 360 na novém One.

Microsoft prozatím opravdu zpětnou kompatibilitu neplánuje, ale Sony už chystá možnost hrát hry z předchozích konzolí i na Playstation 4 a to skrze online streaming Gaikai.

Playstation 4

Nejdůležitější exkluzivní tituly budou, jako již tradičně, Grand Turismo, Killzone a hlavně celá produkce studia Naughty Dog, které stojí například za trilogií Uncharted, nebo nadcházející peckou Last of Us. Těšit se můžeme i na hry od Quantic Dream, tvůrců Omikronu, Fahrenheitu a Playstation 3 exkluzivit Heavy Rain a Beyond: Two Souls.

Xbox One

Hlavními tituly, které budou exkluzivní pro nový Xbox, budou pokračování zaběhnutých sérií jako Halo, nebo Forza. Nesmíme pak zapomenout ani na novinku od Remedy (tvůrci Alan Wake a Max Payne), která se jmenuje Quantum Break, nebo bojovku pro Kinect od Cryteku pod jménem Ryse.

Datum vydání

Obě konzole jsou očekávány do konce roku 2013, ale ne dříve než v posledním čtvrtletí. Neměla by se tedy opakovat situace z předchozí generace, kdy Playstation přišel až o celý rok později, než konkurenční Xbox. Naopak, zdá se, že se Playstationu 4 dočkáme v ČR dříve, než konkurenční konzole, protože Microsoft naši zemi zařadil až do balíčků trhů, ke kterým se dostane až někdy později v roce 2014.

Cena

Cena je u obou zařízení byla oznámena na letošním E3 Pro konzoli od Microsoftu jde o 499 Euro, pro řešení od sony pouze 399 Euro. Kolik jste ochotni dát za novou konzoli, kdyby vám měla vydržet dalších více než 5 let? Podělte se o svá očekávání v diskuzi pod článkem.

Značky

Podobné články

To nejlepší z GamesCom 2013

To nejlepší z GamesCom 2013

Pro Evolution Soccer 2022 - datum vydání, novinky a změna názvu na eFootball

Pro Evolution Soccer 2022 - datum vydání, novinky a změna názvu na eFootball

Nejlepší módy pro American Truck Simulator

Nejlepší módy pro American Truck Simulator

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Tipy na portable programy pro USB flash disk

F1 Online – formule zdarma a ovládané myší

F1 Online – formule zdarma a ovládané myší

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 d 4 e a 1  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce