stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9708
 • Uživatelů: 6601

Programy, které vás naučí psát všemi deseti

Autor: Redakce  |   Publikováno: 4.10.2012 | Zobrazeno: 44874x

Schopnost psát všemi deseti se dnes hodí vlastně všem. Málokdo alespoň občas nesedne k počítačové klávesnici, se kterou se ale většina lidí spíše pere. Naučit se všemi deseti není přitom až tak těžké a vyplatí se to. Cest k ovládnutí rychlého a přesného psaní na klávesnicích a psacích strojích je vícero. Někoho to naučili ve škole, někdo si zaplatí intenzivní kurz a další vyzkouší samostudium s počítačovými programy.

Po naučení a zažití správného stylu jde psaní rychleji, přesněji a s menším namáháním rukou a prstů. Některé profese bez psaní všemi deseti nejde ani smysluplně vykonávat.  Pro samouky je připravena celá řada programů, z nichž některé jsou placené a jiné zdarma. Ty komerční většinou obsahují líbivější a intuitivnější uživatelské prostředí a více možností a voleb, kvalitnější zpětnou vazbu a rozsáhlejší databázi lekcí a textů na přepis.

Rapid Typing Tutor

Velmi přehledný a graficky líbivý program pro výuku psaní všemi deseti, který je navíc kompletně zdarma. Po instalaci si stačí zvolit jazyk (češtinou s vámi komunikovat nebude, ale qwertz klávesnici a české znaky zvládá bez problémů) a rozložení klávesnice. Na výběr je z několika druhů, protože rozložení je výrazně ovlivňováno zejména velikostí a tvarem klávesy Enter.

Hned poté startuje samotná výuka, ve které budete opisovat zobrazovaná slova. Pomocníkem je všudypřítomný obrázek klávesnice, který vám u každého písmena zobrazuje, v jaké poloze by se vaše ruka měla nacházet. Klávesy jsou navíc barevné, aby bylo ještě snáze poznat, který prst je má ovládat. Příkladné je vyhodnocování úspěšnosti. Po každé lekci se zobrazí grafy a statistiky s podrobnými informacemi o počtu a četnosti chyb a o rychlosti psaní. Přidejte k tomu bohaté možnosti nastavení a dostanete takřka neodolatelný nástroj pro výuku psaní všemi deseti.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: podrobné grafy a statistiky, jednoduchý a líbivý interface

Psaní všemi deseti v. 1.5

Jednoduchý program se spartánským, ale účelovým uživatelským rozhraním má na svědomí dvojice českých vývojářů. Program je zcela zdarma a bez reklam pro všechny verze OS Windows od 98 výše, včetně 64bitových Windows 7. Tato verze lze spustit i v Linuxu přes rozhraní Wine. Specialitou je pak DOSová verze, kterou lze spustit taktéž v Linuxu přes emulátor DOSEM, nebo v OS Windows skrze populární DOSBox.

Výuka probíhá podle renomované knihy „ProgPsaní na stroji všemi deseti“, takže ačkoliv jde původně o program pro osobní použití, svou kvalitu rozhodně má. Nenabízí žádné grafické pozlátko a veselé barvičky, subjektivně hodnotíme verzi pro MS-DOS dokonce jako graficky zajímavější. Přítomno je pouze funkční prostředí a odezva v rozumném rozsahu (rychlost psaní, počet chyb,…). Zároveň lze do programu vkládat vlastní textové soubory a procvičovat si své schopnosti na nich.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: vytvořeno podle klasické učebnice psaní na stroji, strohé ale funkční uživatelské rozhraní

Klavaro

Díky programu Klavaro není žádná klávesnice nepřekonatelným problémem. Dovoluje totiž upravovat rozložení kláves podle přání uživatele. Ačkoliv je dostupný zcela zdarma, nabízí i velmi pěkně zpracovanou výuku, včetně doprovodného textu, který poradí i vysvětlí. Samotné procvičování probíhá v lekcích rozlišených podle toho, co přesně mají trénovat. Cvičit lze rychlost, přizpůsobivost i plynulost. Samozřejmostí je pak i vkládání vlastních textů, a protože jde o program mezinárodní výroby se silným českým zastoupením, i čeština a české rozložení klávesnice.

Při výuce není uživatel rozptylován žádnými statistikami ani barevnými schématy, aby se zamezilo oční fixaci na klávesnici, která je pro rychlé psaní naprosto nevhodná. Podporována je hmatová orientace a dril, kterým se odbourají špatné návyky při psaní na klávesnici. Na konci každého procvičování však už vyhodnocení přítomno je. To se navíc zaznamenává a uživatel má možnost porovnávat své předchozí výsledky a vidět tak svůj vývoj.

Další informace o programu:

 • Licence: Freeware
 • Hlavní výhody: možnost nastavení jakéhokoliv rozložení klávesnice

ATF

Nejpopulárnější program na výuku psaní všemi deseti. ATF (All Ten Fingers) je bohužel už software zpoplatněný. V demoverzi, která je ke stažení pod obrázkem, je pouze několik základních lekcí. Silnou stránkou ATF jsou multilicence a podpora od MŠMT. Mnoho škol právě ATF využívá k výuce, protože ATF respektuje platné osnovy a umožňuje snadnou kontrolu práce studentů.

Povedené je i uživatelské prostředí, které silně připomíná moderní generaci textového editoru Office (od verze 2007 výš). Aby ATF nabízelo opravdu komplexní školící řešení, společnost SWX poskytuje ještě další tři programy. iATF je výuka psaní deseti prsty doplněná o čtečku RSS pro nekonečné množství zdrojových textů. AtfEditor zase naučí pracovat s textovým editorem a AtfSudoku s numerickou klávesnicí skrze zábavné Sudoku.

Další informace o programu:

 • Licence: Demo
 • Cena za licenci pro 1 PC: 490 Kč
 • Hlavní výhody: funkce vhodné pro skupinovou výuku, doplňkové programy AtfEditor a AtfSudoku

Deseti prsty

Výukový program od společnosti PMQ software se řadí mezi vůbec ty nejpovedenější. Není tedy divu, že je stejně jako ATF zpoplatněn. Pro zájemce je ale připravena demoverze, po jejímž absolvování by mělo být všem uživatelům zcela jasné, zda se vyplatí plnou verzi zakoupit. Deseti prsty má velmi povedené uživatelské rozhraní a při výuce psaní využívá i barevného rozlišení písmen – je tedy o něco snadnější ho používat, otázkou je jen efektivita nabitých znalostí při běžném psaní, kdy před očima nelítají barevná písmenka.

Poměrně masové využití ve školách dělá z Deseti prsty velkou konkurenci pro ATF, přičemž je tento program o něco levnější. Koupit si ho ale může i jednotlivec, nebo skupina lidí, protože jsou dostupné i běžné licence a multilicence. Specialitkou programu je pak metronom, díky kterému se dá lépe odhadovat počet úhozů za vteřinu.

Další informace o programu:

 • Licence: Demo
 • Cena za licenci pro 1 PC: 299 Kč
 • Hlavní výhody: snadné učení díky barevnému rozlišení kláves, multilicence, metronom

Značky

Podobné články

Battlefield 6 představuje gameplay a postavy v nadupaném filmu

Battlefield 6 představuje gameplay a postavy v nadupaném filmu

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydání

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydání

Excalibur.cz opět online a Overwatch na PC zdarma

Excalibur.cz opět online a Overwatch na PC zdarma

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

Návod: Jak založit Minecraft server

Návod: Jak založit Minecraft server

To nejlepší z GamesCom 2013

To nejlepší z GamesCom 2013

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c 5 9 f e 3  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce