stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9715
  • Uživatelů: 6601

Co je nového v iOS 7

Autor: Redakce  |   Publikováno: 17.6.2013 | Zobrazeno: 6024x

Ikonický mobilní systém, který nastartoval smartphonovou revoluci v roce 2007, se dočkal po 6 letech prvního opravdu razantního vylepšení a přepracování. Důvodem je snaha nezůstat funkčně pozadu za konkurencí, která postupem let přebrala otěže ve sféře inovací. Výsledkem je návykový, snadno ovladatelný a mnohem schopnější systém, na který se i lépe kouká. Vyzkoušeli jsme ho na iPhone 4S a teď se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti a dojmy.

Novinek je opravdu hodně. Ačkoliv vás nejprve určitě zarazí docela razantní změna vzhledu uživatelského prostředí, více jich je uvnitř.

Konec 3D ikonek versus nový 3D efekt

Od první až do šesté verze se vzhled základní nabídky iOS v iPhonech vlastně vůbec nezměnil. Stále stejné ikony s jemným 3D vyboulením se už ale přejedly a to nejen uživatelům, ale i vývojářům nového iOS. Nové ikonky jsou tedy ploché, jasné, čisté a někdy i funkční (ikona hodin opravdu na ciferníku zobrazuje, kolik zrovna je). Změna je to citelná a stejná filozofie prostupuje i zbytkem systému.

Naopak, trochu zbytečně se nám 3D efekt dostal jinak, mezi ikonky a pozadí, které se posouvá podle náklonu telefonu, takže se opravdu zdá, jako by mezi ikonkami a pozadím existoval prostor, mezera. Naštěstí je tento efekt decentní, ale nedivili bychom se, kdyby ve finální verzi iOS 7 nebyl, protože je opravdu na nic.

Složky, efekty a gesta

Složky už máme v iOS od verze 4, ale teprve v iOS 7 může mít složka více stránek, než jednu. Vejde se do ní tedy více ikonek a pořádkumilovní uživatelé tak mají opět větší volnost v tom, jak si své aplikace uspořádají. Změnou si prošly i efekty různých přechodů, které jsou už v této betaverzi na iPhone 4S naprosto plynulé.

Jako největší změnu vůbec ale vidíme gesta. Ta zásadním způsobem zjednodušují ovládání, dávají mu nový rozměr a zpříjemňují uživatelskou zkušenost. Část gest je převzata z iPadů, které jsou v tomto ohledu napřed, jiná gesta jsou vynechána, nebo upravena pro menší displeje.

Uživatelé jistě ocení i další novinky, kterých je úctyhodné množství. Nejde přitom o žádné drobnosti. Výtečné je kontrolní centrum, které spustíte gestem vytažení ze spodního okraje displeje, viz obrázek (iPhone úplně vpravo). Nové je Safari, vylepšena byla notifikační lišta, aplikace fotoaparátu, nebo multitasking. Novinkou je pak AirDrop, který ale na iPhone 4S přítomen není kvůli chybějící 5Ghz WiFi.

Pokud byste si chtěli iOS 7 osahat na vlastní kůži, budete potřebovat developerský účet, případně pozvánku od někoho, kdo jím disponuje. Stažení je pak poměrně snadné, stačí stáhnout soubor ze stránek Applu a flashnout ho na svůj iPhone. Mějte však na paměti, že jde pouze o betaverzi, která slouží hlavně jako testovací prostředí pro vývojáře, kteří tak mají dostatek času na odladění svých aplikací pro plnou verzi iOS 7, která přijde na podzim, pravděpodobně s nový iPhonem 5S/6.

Instalace iOS 7 beta

1. Zaregistrujte UDID svého zařízení do Developer programu. (poplatek 99 dolarů na rok, nebo požádejte stávajícího developera o registraci vašeho UDID pod něj)
2. Nainstalujte si nejnovější iTunes, zde.
3. Stáhněte si iOS 7 beta ze stránky iOS Developer Program.
4. Proveďte restore svého zařízení (iPhone 4/4S/5, nebo iPod Touch poslední generace) s výběrem ipsw souboru, který jste si stáhli z iOS Developer Programu. (zmáčkněte Shift+restore, respektive Alt+restore na Macu).
Před samotnou instalací doporučujeme zazálohovat vaše zařízení v iTunes. K rozbalení souboru, který stáhnete z iOS Developer Programu budete potřebovat program DMG Extractor, stahujte zde.

Značky

Podobné články

Velký test nejlepších mobilních navigací: Google Mapy tentokrát nevyhráli

Velký test nejlepších mobilních navigací: Google Mapy tentokrát nevyhráli

Nápověda pro Point Words zdarma

Nápověda pro Point Words zdarma

YouTube představuje 37 exkluzivních miniher pro prémiové uživatele

YouTube představuje 37 exkluzivních miniher pro prémiové uživatele

Jakou verzi Minecraftu si vybrat? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verze

Jakou verzi Minecraftu si vybrat? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verze

Prohlédněte si fotky z Instagramu i na vašem PC

Prohlédněte si fotky z Instagramu i na vašem PC

Nejlepší internetové prohlížeče pro tablety a smartphony

Nejlepší internetové prohlížeče pro tablety a smartphony

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  2 2 a a d 3  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce