stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9631
  • Uživatelů: 6591

Jak zjistit typ grafické karty ve Windows

Autor: Redakce  |   Publikováno: 8.10.2012 | Zobrazeno: 44771x

Grafická karta je pro výkon počítače jednou z vůbec nejdůležitějších součástek. Bez příslušného softwaru pro její správný chod, takzvaného grafického ovladače, zůstává její výkon nevyužit. To v mnoha případech znamená zpomalení počítače, přehrávání videa a samozřejmě i her. Ještě častěji ale hry dokonce odmítají startovat, protože bez grafické karty si neporadí. Pro instalaci správných grafických ovladačů ale musíte vědět, jakou grafickou kartu v počítači máte. Nezáleží přitom na výrobci konkrétní grafické karty (ASUS, MSI, BFG,…), ale pouze na výrobci čipu, takže v současné době je výběr omezen na tři hlavní výrobce – Intel (grafické karty integrované na základní desce, málo výkonné a ovladače se instalují společně s ovladači základní desky), nVidia (tradiční výrobce GK) a AMD (dříve ATI, největší konkurent společnosti nVidia).

Jak zjistit grafickou kartu?

Možností je spousta. Od instalace speciálního softwaru po rozmontování počítačové skříně. Zvolme však trochu elegantnější metodu. Spusťte příkazovou řádku, nebo otevřete nabídku Start a klávesou Enter potvrďte text zapsaný dle obrázku.

Zvolte záložku „Zobrazení 1“ a hned první řádek vám říká, jaká grafická karta váš počítač obývá.

Stažení správných grafických ovladačů

Nejpravděpodobněji máte v počítači buď některou z grafických karet nVidia, nebo AMD ATI Radeon. Pro stažení ovladačů pro Radeony stačí kliknout ZDE a pro nVidii zase tady. Pokud máte PC i grafickou staršího data, měli byste zvážit instalaci Omega ovladačů, které sice vycházejí z nejmodernějších verzí oficiálních ovladačů, ale zachovávají i kompatibilitu s kartami vyššího věku.

Nezapomínejte na to, že grafická karta je základem výkonu počítače v obtížnějších grafických úlohách, mezi které patří i přehrávání videa, nebo líbivé uživatelské rozhraní Aero ve Windows Vista a Windows 7. Pro hraní moderních her je pak GK zcela klíčovou součástkou, proto je dobré na to pamatovat už při výběru nového počítače – na úžasný procesor (CPU) se nenechte nalákat, protože pokud vás alespoň trochu zajímá PC hraní, nebude vám to stačit.

 

 

Značky

Podobné články

Jak na tvorbu vlastního webu?

Jak na tvorbu vlastního webu?

Nejlepší pluginy pro Wordpress

Nejlepší pluginy pro Wordpress

Jak zjistit grafickou kartu v počítači a nainstalovat ovladače

Jak zjistit grafickou kartu v počítači a nainstalovat ovladače

Tvorba webových stránek a blogu zdarma

Tvorba webových stránek a blogu zdarma

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Diskuse

josef burian josef burian reagovat 29.09 10:11

chci zjistit jakou mam grafickou kartu a jestli je něco uz i novějšího a lepšího co rozjede muj pocitac moc se v tom nevyznam tak me prosim něco doporučte dekuji pekne

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d f 3 a 0 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce