stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8419
  • Uživatelů: 6359

Nejlepší nástroj na úpravu id3 tagů

Autor: Jan Juránek  |   Publikováno: 19.9.2018 | Zobrazeno: 3055x

Máte ve své hudební sbírce soubory označené jako Track01 apod. a chcete je přejmenovat? Máte dokonce hudební soubory, u kterých nemáte ponětí o jejich názvu a autorovi? Pak je na čase se podívat po některém z id3 tag editorů, které umí celý proces plně zautomatizovat. V článku najdete ten nejlepší nástroj na přejmenování hudebních souborů a vyplnění id3 tagů.

Jak probíhal výběr id3 tag editoru

V článku najdete stručné porovnání několika nejznámějších nástrojů na zpracování id3 tagů. Vítěz vzešel po soukromém výzkumu při potřebě přejmenovat hudební soubory pro správné zobrazení v CD autorádiu.

Vysvětlivka: id3 tag je metadata kontejner, který obsahuje údaje jako název písničky, jejího autora, žánr, název alba, rok nahrání apod. U mp3 souborů jde o jakýsi nepsaný standard.

Moje autorádio si sice poradí s mp3 soubory v albech, ale pokud písnička neobsahuje správně propsané id3 tagy do názvu, přejímá klasické označení jako Track01 apod. Pokud u souboru chybí nejenom název, ale i vyplněné id3 tagy, pak mají problém i některé ze specializovaných programů.

Při výběru nástroje pro vyčištění a správné vyplnění id3 tagů jsem začal u oblíbeného Winampu (populární hudební přehrávač, který je ale delší dobu bez podpory). Winamp se bohužel prakticky vůbec nechytal. Jako druhý v pořadí jsem vybral slibně znějící aplikaci ID3 Tag Editor. Jedná se o produkt českého vývojáře a potěší tak kompletní počeštění programu. Uživatelsky jde navíc o velmi přehledný nástroj. Výsledek ale opět zklamal a nebyl jsem schopen nalézt a označit prakticky jedinou chybějící skladbu. Třetím v testovacím pořadí se pak stal komplexní program s názvem MusicBee. Program umí s hudbou pracovat v mnoha směrech – přehrát ji, upravit, setřídit a pochopitelně i doplnit o id3 tagy. Oproti ID3 Tag Editoru ztrácí na přehlednosti a jednoduchosti v ovládání a nenabízí ani lepší úspěšnost při hledání.

MusicBrainz Picard

Jako poslední nástroj jsem vyzkoušel MusicBrainz Picard, který se stal jasným vítězem. Chcete vědět proč?

Možnosti a schopnosti MusicBrainzPicard editoru

Aplikace Picard je součástí velkého otevřeného projektu MusicBrainz. Projekt si klade za cíl dvě základní věci – encyklopedický sběr informací o hudbě s možností volného přispívání a šíření těchto informací; zajištění jednoznačného označení hudebních skladeb pro potřeby uživatelů i strojů (viz další informace o otiscích).

Před použitím MusicBrainz Picard Po použití MusicBrainz Picard

Zmíněné cíle pak logicky stojí za skvělými výsledky aplikace MusicBrainz Picard při vyhledávání informací o hudbě a jejich následnému přiřazování. Nesporným bonusem zůstává i jednoduché uživatelské prostředí, které ovšem disponuje všemi potřebnými nástroji. Obrovskou sílu a úspěšnost pak programu dodává využití AcoustID technologie (i když tu překvapivě využívá i MusicBee). Systém AcoustID přivedl na světlo světa slovenský programátor Lukáš Lalinský (stejně jako samotný Picard editor). Jeho cílem je najít v každém hudebním souboru unikátní hudební otisk, který pak může být propojen s informacemi o samotné skladbě pomoci při dalším vyhledávání a to jak na straně uživatelů, tak i strojů. Nástroje, které AcoustID využívají, jsou pak schopné správně pojmenovat a otagovat i soubory, které neobsahují vyjma hudební složky žádná metadata.

Návod na otagování a přejmenování hudebních souborů

MusicBrainz Picard spusťte jako jakýkoli jiný program. V levé části okna programu najdete klasický prohlížeč adresářů – vyberte soubory/složky, u kterých chcete vyhledat nebo upravit id3 tagy. Přetáhněte je pomocí funkce drag&drop, případně využijte tlačítek Add Files/Add Folder.

Vybraná hudba

Následně stiskněte tlačítko LookUp (používá databázi MusicBrainz)/Scan (vyhledává dle otisků AcoustID). Mějte chvíli strpení a počkejte na dokončení prohledávání. Aktuální stav najdete v pravé dolní liště programu. Po dokončení najdete jednotlivé výsledky v pravé části okna. Skladby jsou rozřazeny do alb (pouze virtuálně, fyzické umístění zůstává nezměněné) a vy si tak můžete ověřit, že vše odpovídá a nalezené informace souhlasí.

MusicBrainz Picard popis prostředí

Jakmile jste spokojeni, můžete informace uložit stisknutím tlačítka Save. Ukládat můžete buď informace u jednotlivých souborů/alb/všeho. Vždy záleží na tom, jaká data máte označena. Jestliže chcete při ukládání id3 tagů měnit i název souborů, proveďte před samotným uložením malou změnu v nastavení (Options – Rename Files).

Nastavení automatického přejmenování souborů

Po uložení pak dojde nejenom k zápisu metadat, ale i ke změně názvu souboru. Vzor si můžete nastavit v Options – Options – File Naming. Defaultní tvar názvu je: 07 Ticket to Ride.mp3. Přidat lze prakticky cokoli z id3 tagů – název alba/interpreta apod.

MusicBrainz Picard nastavení tagů

Značky

Podobné články

Návod na program na snímání videa z PC obrazovky se zvukem

Návod na program na snímání videa z PC obrazovky se zvukem

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Nastavení HyperCamu - nefungující zvuk

Upgradujte svá sluchátka HyperX Cloud Flight - návod instalace

Upgradujte svá sluchátka HyperX Cloud Flight - návod instalace

Návod na stahování videí ze soukromých stránek na Facebooku

Návod na stahování videí ze soukromých stránek na Facebooku

Nejlepší multimediální přehrávače pro váš počítač

Nejlepší multimediální přehrávače pro váš počítač

Spotify zdarma a bez reklam - tipy a triky

Spotify zdarma a bez reklam - tipy a triky

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  2 7 8 3 f 3  :
 
Vzkaz: