stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9670
  • Uživatelů: 6597

Novinka Windows 10X je určena pro studenty a notebooky

Autor: Michal M.  |   Publikováno: 18.1.2021 | Zobrazeno: 3974x

Rok 2021 značí příchod nového operačního systému od Microsoftu. Windows 10X, jak bude znít jeho označení, je aktuálně k dispozici ve verzi těsně před dokončením a my už víme, jaké jsou dojmy veřejnosti, která s ním má zkušenosti. Vydání má Microsoft naplánováno na jaře tohoto roku, a tak se zatím podíváme na všechny dostupné informace, které o tomto OS máme.

Živé dlaždice odcházejí

Asi vás hned zajímá, jaké vlastně budou rozdíly mezi novinkou a systémem Windows 10, který se aktuálně používá. Windows 10X se snaží přímo konkurovat Chrome OS od Googlu a jeho základním rysem je zjednodušené prostředí, s čímž souvisí i důraz na co nejdelší výdrž baterie, například v noteboocích. Rovněž bude méně náročný na hardware, což znamená, že ho spustíte na slabších strojích.

Těšit se můžete na zjednodušenou spodní lištu úloh, kde bude figurovat jen pár ikon uprostřed. Primárně bude sloužit pro spouštění procesů a nahradí se tak tradiční menu Start ze systémů Windows. Vzhled čerpali vývojáři u konkurence, například u Chrome OS nebo i jiných Android launcherů.

Celému oknu spouštěče dominuje vyhledávací pole, které slouží k vyhledávání nejen v PC, ale i na webu. Méně pozitivní zprávou je, že jde o vyhledávač Bing, který v našich končinách až tak rozšířený není. Pod tímto vyhledávacím polem je seznam aplikací a webových stránek. Nechybí ani zobrazeny nejnovější aplikace v zařízení, dokumenty nebo naposledy otevřené soubory. Tyto položky lze nalézt v sekci Recent. Úplně se ztratily živé dlaždice.

Využíváte některé aplikace často? Připněte si je do taskbaru, resp. do spodní lišty úloh. Změny zasáhly i Průzkumníka. Opět jde o zjednodušení a primárně slouží k prohlížení obsahu na cloudovém úložišti OneDrive, ale nechybí ani možnost dostat se k lokálním souborům na disku. Synchronizace těchto dvou úložišť je samozřejmostí.

Rychlé nastavení - rychlé, ale ne vždy nejlépe vyřešeny

Při hodinách v oznamovací oblasti se nachází speciální menu rychlých nastavení, které slouží ke konfiguraci nejčastěji používaných úloh v systému. Pokud jde o ty nejpoužívanější, nemá s nimi Windows 10X problém, horší to už je u těch "méně používaných". Ty se dají přizpůsobit a spravovat pouze v Nastavení (Settings). Plusem v tomto případě je fakt, že klasické nastavení, které známe z původních Windows operačních systémů, zůstanou nezměněny.

Po instalaci se častokrát dosud stávalo, že bylo potřeba provést velké množství nastavení. I tato část prošla zjednodušením, které je řešeno sérií uvítacích obrazovek, kde bude možné zvolit prvotní nastavení. S tím souvisí i nutnost vytvořit si Microsoft účet, pokud jste tak ještě neučinili.

Windows 10X byl původně zamýšlen jako operační systém pro hybridní zařízení využívající například dva displeje, ale zpočátku se představí na noteboocích. I proto se vývojáři zaměřili na zjednodušení a šetření baterie. Abyste ale operační systém mohli využívat, budete si s ním muset koupit celé nové zařízení. Na počítač, který již vlastníte, není, a ani nebude, lze tento OS nainstalovat. Jen upozorníme, že stahování z webu se nedoporučuje.

Nejde o plnohodnotný systém

Nová generace operačních systémů od Microsoftu ještě nepřišla a nemění se to ani s 10X. Spouštět je v něm možné pouze aplikace z obchodu Store, webové a PWE aplikace. S tím souvisí propojení na budoucí nabídku streamování aplikací a v blízké budoucnosti se možná dočkáme i podpory aplikací pro Android.

Pro koho je systém určen?

Podobně jako konkurenčního Chrome OS bude Windows 10X primárně určen pro žáky nebo nenáročné použivatele, jejichž práce spočívá zejména v používání webu. Klasické aplikace a plnohodnotnou práci v desktopu bude nadále zastávat Windows 10.

 

Značky

Podobné články

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Jak otevřít zip soubor – programy na otevření zip archivu

Jak otevřít zip soubor – programy na otevření zip archivu

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Větší výdrž baterie notebooku: 4 osvědčené rady, jak toho dosáhnout

Větší výdrž baterie notebooku: 4 osvědčené rady, jak toho dosáhnout

Windows 10 Mobile Continuum

Windows 10 Mobile Continuum

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  e 5 e 4 4 1  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce