stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9636
  • Uživatelů: 6592

6 skvělých tipů, jak si vylepšit fotky

Autor: Redakce  |   Publikováno: 28.11.2013 | Zobrazeno: 13777x

Nebojte se, nenajdete tu žádné supersložité rady, jak fotit jako profíci. O to nám s tímto návodem vůbec nejde. Naopak, rádi bychom poradili úplným začátečníkům v tom, jak dělat lepší fotky a jak si je upravit i následně v počítači, respektive co všechno jde zachránit prostou úpravou v jakémkoliv schopnějším editoru.

1. Čím fotíte?

Na tom prostě záleží. Například většina mobilů stále fotí hůře, než základní kompakty za pár tisíc (jsou i výjimky, které fotí jako nadprůměrné kompakty, hlavně od Nokie). Důvodů, proč fotit specializovaným zařízením, je ale víc.

Ten hlavní spočívá v tom, že mobil vám nevybíjí foťák a foťák vám nevybíjí mobil. Fotky ve foťáku bývají navíc větší, tzn. že nepodléhají tak silné kompresi. Přesto jsou naše rady použitelné vždy a všude, takže i jestli chcete fotit jen svým mobilem, prosím, čtěte dále.

Ať už ale fotíte čímkoliv, naučte se svůj nástroj používat. Zajímat by vás měly především otázky:

  • Jak se zapíná makro režim?
  • Jak se vypíná, nebo naopak natvrdo zapíná blesk?
  • Jak se spouští noční režim?

2. Kompozice

Tak nějak už to bývá, že fotíme vždy to, co nás nějakým způsobem zajímá. Většina příležitostných fotografů to ale dělá nevhodným způsobem. Pojďme se podívat, jaké základní problémy jsou nejčastější.

Na střed ne a třetinová kompozice

Pokud chcete něco zdůraznit, nedávejte to doprostřed. Působí to rušivě a zvyšuje to napětí na snímku. To že existují výjimky, teď neřešme.

S tím souvisí i třetinová kompozice. Každou fotku lze rozdělit na třetiny (vertikálně i horizontálně). V průsečíku těchto třetin je pak vhodné umisťovat dominantní předměty. Třetinová kompozice se ale využívá i při focení krajiny, kde krajina a nebe nepůlí fotografii, ale dominantní věc zvýrazníme tím, že jí poskytneme dvě třtiny plochy fotky, občas dokonce i víc.

Co je opravdu zajímavé?

Tady nejde o snadno aplikovatelné pravidlo. Spíše byste se měli vždy zamyslet, co se opravdu snažíte vyfotit a nebýt líní si k tomuto objektu dojít ze správného úhlu. Zde však více než co jiného oceníte cit pro fotografii.

Makro

Když fotíte makro fotky, to znamená detaily z extrémně krátké vzdálenosti, záleží hodně na vašem fotoaparátu. Zkuste se připravit tím, že si zjistíte, jak se zapíná makro režim, a hlavně z jaké minimální vzdálenosti lze fotit – čím kratší tato vzdálenost je, tím blíže můžete objektiv přiblížit k fotografovanému objektu. A u makro fotografie (kvítky, broučci, mince,…) jde právě o detaily, které nejlépe zachytíte zblízka.

3. Moc tmy, nebo světla

Nejprve to „jednodušší“. Situace, kdy je moc světla, vám bude vadit ve dvou chvílích. Když chcete vyfotit něco, co je ve stínu, ale zároveň nechcete přijít o sluncem zalité části snímku, nebo když fotíte v protisvětle, se kterým si neumí poradit drtivá většina příležitostných fotografů. V obou případech, možná trochu paradoxně, pomůže ještě více světla – mluvíme tím o blesku.

V tom prvním ho použijete na prosvícení temných míst, nebo pokud máte dostatečně kvalitní fotoaparát s velkým dynamickým rozsahem, můžete zkusit vyfotit scénu i bez blesku. V druhém případě, tedy při focení v protisvětle, je třeba udělat dvě věci – zakrýt zdroj světla, ať už za hranu snímku, nebo za fotografovaný objekt, protože jinak vám nepomůže nic, a zároveň si fotografovaný objekt opět prosvětlit bleskem.

Tma není nepřítel

Fotoaparáty (ne mobilní telefony) si dokáží poradit s tmou poměrně dobře, ale musejí mít buď dobrou automatiku a režim na focení v noci, nebo šikovného fotografa. Vždy ale budete potřebovat stativ, nebo alespoň podložku, o kterou fotoaparát opřete. Trik noční fotografie je totiž v tom, že fotoaparát musí fotit dlouho – sebemenší pohyb focených objektů, nebo fotoaparátu znamená nepříjemné rozmazání snímku. Stativ je ideální, ale stačí si opřít ruce a foťák o zídku, stůl, nebo cokoliv co je po ruce.

Pokud fotíte pouze nějaké prostředí, třeba město, vypněte blesk a nechte foťák fotit i několik sekund, aby na jeho snímač dopadlo dostatečné množství světla, bez kterého fotku neuděláte. Pokud však fotíte postavu a noční pozadí, musíte udělat to samé, tedy nechat dlouhý čas (jak dlouhý, to už zjistí váš foťák, nebo to nastavte manuálně a zkoušejte, jak fotka vypadá třeba při 1 sekundě a delších/kratších časech), ale zároveň nechte zapnutý blesk, který osvětlí postavu (leda by byla osvětlena dostatečně i bez blesku, ale to se nestává). Často je tento mód nazván jako pomalá synchronizace blesku, nebo blesk do pomala a podobně.

4. Promažte a upravte

Po každém focení doporučujeme snímky promazat. Úplný odpad, tedy technicky, nebo situačně naprosto nepovedené fotky smažte rovnou, leda by byly tak špatné, až jsou vtipné a geniální (stává se). Další výběr už je jen na vás. Jde o dokumentaci výjimečné dovolené v zahraničí?

Nechte si klidně všechno, co ve vás evokuje příjemné vzpomínky. Máte-li však 10x vyfocenou jednu budovu odvedle, popřemýšlejte, jestli by nebylo lepší vybrat jedno dvě nejlepší provedení a zbytek vymazat – místo na disku je sice dnes už levné, ale fotografie stále dokážou naplnit sebevětší úložiště velmi rychle. Navíc myslete na to, že fotky budete muset i zálohovat, nechcete-li o ně přijít.

5. Zálohujte a prezentujte

Zálohování fotek patří k nutným úkonům, leda byste o ně chtěli (s takřka 100% jistotou) dříve nebo později přijít. Pamatujte však, že nejen váš harddisk má omezenou životnost, totéž platí i pro CDčka, DVDčka a Blu-ray disky.

Nevěřte těm 100 letům, kterými se výrobci chlubí, občas to není ani desetina. Dnes se nabízí kombinace vypálení na velké blu-ray disky, překopírování na externí disk a uložení těch nejdůležitějších snímků do cloudového úložiště (DropBox), nebo do online galerie (Rajče, Picasa).

6. Úprava fotek

Jaká úprava fotek v PC má smysl?

  • Ořez (Vyfotili jste něco se středovou kompozicí? Ušmikněte vhodnou část a máte kompozici třetinovou,…)
  • Retuš (Více o retušování v TOMTO článku)
  • Blbinky (různé programy pro úpravu fotek najdete ZDE)

Ve výsledku je jedno, co s fotkou uděláte, protože si samozřejmě necháte i originál. Upravujte vždy kopii, a čím víc toho vyzkoušíte (a přečtete), tím lepší v úpravě budete.

Značky

Podobné články

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší weby pro online úpravu fotek

Nejlepší weby pro online úpravu fotek

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Prohlédněte si fotky z Instagramu i na vašem PC

Prohlédněte si fotky z Instagramu i na vašem PC

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  4 6 1 a 3 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce