stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9141
  • Uživatelů: 6538

Adobe Photoshop CS6: Základy práce

Autor: Redakce  |   Publikováno: 15.7.2013 | Zobrazeno: 15643x

Jeden z nejslavnějších programů vůbec, Photoshop od společnosti Adobe, je nejenom oblíbený, ale také velmi šikovný a žel bohu i poměrně náročný na ovládnutí. Podívejte se s námi na to, jak proniknout jeho těžko prostupnou kůží a začít mít prospěch z jeho funkcí.

Photoshop je velmi drahý program, tedy alespoň na nějaké to základní domácí užívání. Pokud jde o nástroj pracovní, je jeho cena velmi přiměřená. Každý si ale může stáhnout trial verzi a do 30 dnů se rozhodnout, za plného využívání programu, jestli se mu vyplatí Photoshop koupit, nebo nikoliv.

Základní orientace v uživatelském prostředí

Photoshop je navržen dobře, jeho ovládání je poměrně ergonomické a propracované. Na první pohled však může odradit, protože toho umí tolik, že nezkušený uživatel neví, čím začít. My si teď popíšeme, co můžete od jednotlivých položek v menu očekávat. Nejprve si projdeme hlavní menu a poté i další součásti uživatelského prostředí, tedy hlavně panel nástrojů a pravý panel, který hostí různá vypínatelná menu a hlavně přehled Vrstev, o kterých se dnes také něco dozvíte.

  • V nabídce Soubor najdete základní věci – slouží například k otevírání souborů a projektů, nebo naopak k jejich ukládání.
  • Úpravách se už setkáte s mnoha volbami, které mají přímo vliv na váš obrázek, nebo fotografii. Je zde volba transformace obrázku, což je „všemocný“ nástroj, díky kterému vybranou vrstvu, nebo objekt zvětšujete, zmenšujete, otáčíte, deformujete a provádíte další veselé věci.
  • Obrazem přicházejí další volby. Zejména úprava barevnosti, nebo expozice, jasu,…
  • Ve Vrstvách budete často. Můžete zde vrstvy přidávat, tvořit, nebo naopak zarovnávat, abyste získali jednolitý obrázek z mnoha vrstev.
  • Přidáváte-li do obrázku Text, bude se vám hodit tento nástroj. Jak se na Photoshop sluší a patří, voleb je opravdu hodně.
  • Skvěle propracované je i menu Výběru. Právě snadný poloautomatický a vždy manuálně upravitelný výběr (přidání k výběru, odebrání z výběru, průsečík výběrů…) je základem precizní a pohodlné práce s Photoshopem.
  • Filtry je legrace, ale pokud je nepoužíváte decentně, nebo opravdu uvědoměle, mohou vám celý obrázek změnit v ošklivou, byť efektní karikaturu. Na laciné efekty je ale programu škoda.
  • Díky Oknům si můžete upravit svou pracovní plochu. Zobrazovat si různé menu, vypínat nepoužívané a podobně. Nedoporučujeme přílišnou manipulaci, dokud se s Photoshopem opravdu nenaučíte, abyste si z dohledu neodstranili žádný důležitý nástroj.

Lišta nástrojů

Tato lišta, v základním rozestavení Photoshopu zabírající úzký pruh na levém kraji obrazovky, je vlastně sbírkou nejdůležitějších a nejpoužívanějších funkcí. Jde o nástroje, které budete nejčastěji používat k manipulaci s obrázky a fotkami. Nevyjmenujeme si tady všechny, ale o těch nejdůležitějších se zmíníme.

Výběr(y)

Hned druhý, třetí a čtvrtý nástroj slouží k výběru určité části obrázku, respektive vrstvy. Když se naučíte správné používat tyto tři nástroje, máte z půlky nad Photoshopem vyhráno. Právě preciznost a rychlost provedení výběru totiž rozhodne o tom, jestli půjde o promrhaný čas, nebo smysluplnou úpravu fotek. První výběr je běžný čtvercový/obdélníkový, ale druhý už je pojmenován Laso a nabízí hned několik zajímavých dílčích nástrojů. Běžné laso funguje tak, že svůj výběr volně kreslíte. To je vhodné na opravdu precizní práci – v kombinaci s vysokým přiblížením můžete vybírat doslova po pixelech. Druhý už je poloautomatický a jmenuje se magnetické laso. To znamená, že ho vedete pouze přibližně a on si sám vypočítává, kudy přesně asi uživatel chce výběr vést. To se hodí u vysoce kontrastních objektů, ale použitelné je to takřka vždy, protože i když se o něco zmýlí, můžete poté snadno výběr doupravit a vyřadit z něj přebytečné věci a naopak doplnit chybějící. Každý nástroj má totiž pod Hlavním menu ještě lištu voleb, kterými lze upřesnit. U výběru jde hlavně o čtyři různé módy. Nový výběr, přidání k výběru, odebrání z výběru a prolnutí. Výběr lze tedy donekonečna upravovat a to i kombinací různých nástrojů výběru, dokud nebudete úplně spokojeni.

Oříznutí

Oříznutí slouží přesně k tomu, k čemu myslíte. Dodejme jen, že prostřednictvím tohoto nástroje lze trochu paradoxně obrázek i zvětšovat.

Kapátko

Vynikající nástroj, který je u Photoshopu takřka nepostradatelný. Slouží totiž k výběru barvy, která už se na obrázku nachází. Díky tomu si vyberete konkrétní odstín a aplikujete ho kousek vedle, kde se vám to hodí a jakým nástrojem se vám to hodí.

Záplata, štětec, klonovací razítko

Tyto nástroje slouží k poloautomatické úpravě obrázků. Vždy obsahují nějakou funkci, která během mrknutí oka dokáže přetvořit obrázek výrazným způsobem. V záplatě najdete například přesouvání a klonování výběr s inteligentním prvkem „podle obsahu“, což znamená, že přesunutý výběr se na novém místě začlení do nového pozadí. Realistického přechodu lze dosáhnout přesouvání vybraných objektů s dostatečně velkým okrajem. Pokud bude výběr moc precizní, dojde k rozmazání objektu a jeho vpití do pozadí.

Klonovací razítko funguje tak, že si vyberete počáteční bod zdroje, který budete klonovat a poté na kterémkoliv místě obrázku doslova „kreslíte zdrojem“. To se hodí nejen při klonování celých objektů, ale i při retušování. Jde vlastně o takové značně pokročilejší pohyblivé kapátko se štětcem v jednom.

Pravé menu

Na závěr našeho velmi stručného seznámení se s Photoshopem musíme zmínit ještě pravý bok monitoru, který má Photoshop vyhrazen pro větší a detailnější volby. V základu jde hlavně o Vrstvy a různé jemnější úpravy obrázku, jako je barevnost, kontrast, expozice a podobně. Najdete tu také RGB mixér.

Značky

Podobné články

Tipy pro lepší fotky: Noční, makro, budovy i portréty

Tipy pro lepší fotky: Noční, makro, budovy i portréty

České fonty ke stažení a instalace na Windows XP a 7

České fonty ke stažení a instalace na Windows XP a 7

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Nejlepší skiny na Minecraft ke stažení zdarma

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  f 6 b 4 5 d  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce