stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9636
  • Uživatelů: 6592

Adobe Photoshop CS6: Základy práce

Autor: Redakce  |   Publikováno: 15.7.2013 | Zobrazeno: 16960x

Jeden z nejslavnějších programů vůbec, Photoshop od společnosti Adobe, je nejenom oblíbený, ale také velmi šikovný a žel bohu i poměrně náročný na ovládnutí. Podívejte se s námi na to, jak proniknout jeho těžko prostupnou kůží a začít mít prospěch z jeho funkcí.

Photoshop je velmi drahý program, tedy alespoň na nějaké to základní domácí užívání. Pokud jde o nástroj pracovní, je jeho cena velmi přiměřená. Každý si ale může stáhnout trial verzi a do 30 dnů se rozhodnout, za plného využívání programu, jestli se mu vyplatí Photoshop koupit, nebo nikoliv.

Základní orientace v uživatelském prostředí

Photoshop je navržen dobře, jeho ovládání je poměrně ergonomické a propracované. Na první pohled však může odradit, protože toho umí tolik, že nezkušený uživatel neví, čím začít. My si teď popíšeme, co můžete od jednotlivých položek v menu očekávat. Nejprve si projdeme hlavní menu a poté i další součásti uživatelského prostředí, tedy hlavně panel nástrojů a pravý panel, který hostí různá vypínatelná menu a hlavně přehled Vrstev, o kterých se dnes také něco dozvíte.

  • V nabídce Soubor najdete základní věci – slouží například k otevírání souborů a projektů, nebo naopak k jejich ukládání.
  • Úpravách se už setkáte s mnoha volbami, které mají přímo vliv na váš obrázek, nebo fotografii. Je zde volba transformace obrázku, což je „všemocný“ nástroj, díky kterému vybranou vrstvu, nebo objekt zvětšujete, zmenšujete, otáčíte, deformujete a provádíte další veselé věci.
  • Obrazem přicházejí další volby. Zejména úprava barevnosti, nebo expozice, jasu,…
  • Ve Vrstvách budete často. Můžete zde vrstvy přidávat, tvořit, nebo naopak zarovnávat, abyste získali jednolitý obrázek z mnoha vrstev.
  • Přidáváte-li do obrázku Text, bude se vám hodit tento nástroj. Jak se na Photoshop sluší a patří, voleb je opravdu hodně.
  • Skvěle propracované je i menu Výběru. Právě snadný poloautomatický a vždy manuálně upravitelný výběr (přidání k výběru, odebrání z výběru, průsečík výběrů…) je základem precizní a pohodlné práce s Photoshopem.
  • Filtry je legrace, ale pokud je nepoužíváte decentně, nebo opravdu uvědoměle, mohou vám celý obrázek změnit v ošklivou, byť efektní karikaturu. Na laciné efekty je ale programu škoda.
  • Díky Oknům si můžete upravit svou pracovní plochu. Zobrazovat si různé menu, vypínat nepoužívané a podobně. Nedoporučujeme přílišnou manipulaci, dokud se s Photoshopem opravdu nenaučíte, abyste si z dohledu neodstranili žádný důležitý nástroj.

Lišta nástrojů

Tato lišta, v základním rozestavení Photoshopu zabírající úzký pruh na levém kraji obrazovky, je vlastně sbírkou nejdůležitějších a nejpoužívanějších funkcí. Jde o nástroje, které budete nejčastěji používat k manipulaci s obrázky a fotkami. Nevyjmenujeme si tady všechny, ale o těch nejdůležitějších se zmíníme.

Výběr(y)

Hned druhý, třetí a čtvrtý nástroj slouží k výběru určité části obrázku, respektive vrstvy. Když se naučíte správné používat tyto tři nástroje, máte z půlky nad Photoshopem vyhráno. Právě preciznost a rychlost provedení výběru totiž rozhodne o tom, jestli půjde o promrhaný čas, nebo smysluplnou úpravu fotek. První výběr je běžný čtvercový/obdélníkový, ale druhý už je pojmenován Laso a nabízí hned několik zajímavých dílčích nástrojů. Běžné laso funguje tak, že svůj výběr volně kreslíte. To je vhodné na opravdu precizní práci – v kombinaci s vysokým přiblížením můžete vybírat doslova po pixelech. Druhý už je poloautomatický a jmenuje se magnetické laso. To znamená, že ho vedete pouze přibližně a on si sám vypočítává, kudy přesně asi uživatel chce výběr vést. To se hodí u vysoce kontrastních objektů, ale použitelné je to takřka vždy, protože i když se o něco zmýlí, můžete poté snadno výběr doupravit a vyřadit z něj přebytečné věci a naopak doplnit chybějící. Každý nástroj má totiž pod Hlavním menu ještě lištu voleb, kterými lze upřesnit. U výběru jde hlavně o čtyři různé módy. Nový výběr, přidání k výběru, odebrání z výběru a prolnutí. Výběr lze tedy donekonečna upravovat a to i kombinací různých nástrojů výběru, dokud nebudete úplně spokojeni.

Oříznutí

Oříznutí slouží přesně k tomu, k čemu myslíte. Dodejme jen, že prostřednictvím tohoto nástroje lze trochu paradoxně obrázek i zvětšovat.

Kapátko

Vynikající nástroj, který je u Photoshopu takřka nepostradatelný. Slouží totiž k výběru barvy, která už se na obrázku nachází. Díky tomu si vyberete konkrétní odstín a aplikujete ho kousek vedle, kde se vám to hodí a jakým nástrojem se vám to hodí.

Záplata, štětec, klonovací razítko

Tyto nástroje slouží k poloautomatické úpravě obrázků. Vždy obsahují nějakou funkci, která během mrknutí oka dokáže přetvořit obrázek výrazným způsobem. V záplatě najdete například přesouvání a klonování výběr s inteligentním prvkem „podle obsahu“, což znamená, že přesunutý výběr se na novém místě začlení do nového pozadí. Realistického přechodu lze dosáhnout přesouvání vybraných objektů s dostatečně velkým okrajem. Pokud bude výběr moc precizní, dojde k rozmazání objektu a jeho vpití do pozadí.

Klonovací razítko funguje tak, že si vyberete počáteční bod zdroje, který budete klonovat a poté na kterémkoliv místě obrázku doslova „kreslíte zdrojem“. To se hodí nejen při klonování celých objektů, ale i při retušování. Jde vlastně o takové značně pokročilejší pohyblivé kapátko se štětcem v jednom.

Pravé menu

Na závěr našeho velmi stručného seznámení se s Photoshopem musíme zmínit ještě pravý bok monitoru, který má Photoshop vyhrazen pro větší a detailnější volby. V základu jde hlavně o Vrstvy a různé jemnější úpravy obrázku, jako je barevnost, kontrast, expozice a podobně. Najdete tu také RGB mixér.

Značky

Podobné články

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší weby pro online úpravu fotek

Nejlepší weby pro online úpravu fotek

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší programy na úpravu a retušování fotek

Nejlepší programy na úpravu a retušování fotek

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c 1 6 f a 7  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce