stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9681
 • Uživatelů: 6598

Nejlepší editory fotografií zdarma

Autor: Redakce  |   Publikováno: 29.10.2012 | Zobrazeno: 62887x

Kvalitních a přesto snadno použitelných editorů fotografií mnoho není. Většina z nich vyžaduje poměrně vysoké finanční investice, nebo rozsáhlé znalosti a schopnosti. V tomto článku se ale můžete přesvědčit o tom, že kvalitní editory fotek existují a že za ně nemusíte platit ani korunu.

První dva programy ve výběru představují opravdu mocné nástroje, které lze použít k jakýmkoliv pokročilým úpravám fotografií, zatímco ty další zvládají spíše základní editaci a občas i něco navíc.

GIMP

S programem GIMP lze dělat doslova divy. Ne naplat se říká, že jde o bezplatnou alternativu Adobe Photoshopu, jehož kvalit samozřejmě nedosahuje, ale blíží se jim do takové míry, do jaké to vůbec po bezplatném programu lze chtít. Někteří zkušení uživatelé dokonce GIMP staví naroveň Photoshopu, jelikož s ním lze dosáhnout totožných výsledků, jako v placeném programu od Adobe, a navíc jde o open-source projekt, který se neustále vyvíjí směrem, který vyžaduje komunita.

Už samotné srovnání s Photoshopem jasně říká, jaký GIMP je: umožňuje komplexní editaci fotografií a obrázků, včetně jejich tvorby. GIMPu samozřejmě nejsou cizí ani vrstvy, které jsou základem každé seriózní úpravy obrázků. Když se podíváte na screenshot GIMPu, rozložení ovládacích prvků (ač u obou programů samozřejmě přizpůsobitelné) je takřka totožné jako u Photoshopu a celá logika ovládání je také velmi podobná. Po zvládnutí ovládání budete v GIMPu snadno fotografie retušovat, skládat a všelijakým jiným způsobem upravovat s velkou lehkostí a hlavně výsledek bude vždy vypadat profesionálně (tedy do míry profesionality vaší obsluhy).

Jedinou nevýhodou GIMPu může být, že mnoho pokročilých funkcí musí uživatel nainstalovat zvlášť v podobě pluginů. Na druhou je tak vývoj programu mnohem rychlejší, než u Photoshopu, který se zásadních vylepšení dočká vždy jednou za několik let. Stačí se podívat na takzvané content-aware funkce, například content-aware fill, který před 2 lety přinesl Adobe Photoshop CS5. V té době už několik let existoval plugin pro GIMP se jménem Resynthesizer, který dělá vlastně to samé, tedy že výřez nahradí obsahem, který odpovídá okolí výřezu. Jde tedy o nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak nějaké místo z obrázku vymazat, aniž by vzniklo prázdné místo. Způsob, který můžete využívat i v programu zdarma.

Pokud hledáte program pro jednoduché úpravy rozměrů a rozlišení fotografií a pokročilejší editace vás nezajímá, od GIMPu dejte ruce pryč, protože byť je uživatelsky poměrně dost přívětivý, jednodušší programy vám budou postačovat.

 • K čemu se hodí: pokročilá úprava fotografií, práce s vrstvami, retušování fotografií
 • Hlavní výhody: komplexní editor, možnost (nutnost) instalace mnoha pluginů a skriptů, přeskupitelný interface

Paint.NET

V první fázi vzniku mělo jít o freeware variantu k Microsoft Paint, ale postupem času se Paint.NET začínal podobat spíše Adobe Photoshop a GIMPu. Obsahuje řadu pokročilých nástrojů a je pro něj vyvíjeno mnoho a mnoho pluginů, které jeho funkčnost dále rozšiřují.

Paint.NET si ale stále pochvalují nejvíce především uživatelé, kteří nikdy neměli příležitost, nebo potřebu si zvykat na GIMP, nebo Photoshop. Poskytuje jim velmi jednoduchý a přehledný interface, ale zároveň i dostatečnou funkční výbavu. Oproti GIMPu je jeho uživatelské rozhraní prostě přehlednější a méně komplexní, tudíž není potřeba tolik času věnovat učení se různým postupům.

I Paint.NET neponechává nic náhodě a hlavně díky podpoře vrstev se dostává mezi opravdu seriózní editory fotografií. Na druhou stranu mu chybí ty opravdu nejpokročilejší funkce, jako je už u GIMPu zmíněný Content-Aware Fill/Resynthesizer. Jde však o jasnou volbu pro každého, kdo chce a potřebuje upravovat fotografie, ale Photoshop/GIMP je pro něj zbytečně složitý.

 • K čemu se hodí: pokročilá i základní úprava fotografií, práce s vrstvami
 • Hlavní výhody: přehledný a snadno použitelný interface, mnoho pluginů

Google Picasa

Program Google Picasa slouží především k jednoduché úpravě fotografií a jejich následné prezentaci na cloudové službě Picasa Web Albums. Fotografii si oříznete, případně proženete nějakým jednoduchým filtrem, ale pro rozsáhlejší editaci budete muset použít některý z komplexnějších editorů. Hlavním smyslem je snadná a rychlá úprava před uploadováním do webového alba.

Mezi nejpoužívanější úpravy v Google Picasa patří odstraňování efektu červených očí, změna barevnosti (černobílé,…), nebo spojování obrázků do koláží. Program je zcela zdarma stejně jako prezentování fotografií v internetové galerii, která je pro bezplatné používání omezena pouze kapacitou, která činí 1 GB.

 • K čemu se hodí: základní editace fotografií před jejich umístěním do webového alba
 • Hlavní výhody: velmi jednoduchý na použití, propojení s webovou galerií

PhotoFiltre Studio

S příchodem verze 7 se PhotoFiltre konečně dá považovat za poměrně schopný editor obrázků a fotek. Až donedávna mu totiž chyběla tak zásadní funkce, jakou jsou vrstvy. Mezi editory pro seriózní práci ale PhotoFiltre 7 neřadíme, neboť výrobce většinu nejlepších funkcí komponuje až do verze X, která je už placená. To znamená, že PhotoFiltre dostupný zdarma je už krapet zastaralý.

To však neznamená, že jde o špatný software pro úpravu fotografií, naopak. Vyznačuje se celou řadu aplikovatelných efektů a filtrů. Jak už bylo řečeno, zvládá i práci s vrstvami. Za vyzkoušení nic nedáte, ale GIMP i Paint.NET poskytují služby lepší a za stejnou cenu.

 • K čemu se hodí: pokročilá úprava fotografií, práce s vrstvami
 • Hlavní výhody: mnoho efektů a filtrů

PhotoScape

Velmi zajímavý editor, který sice není vhodný na retušování a komplexnější editaci fotografií, ale většinu základních funkcí zvládá lépe, než konkurence. S PhotoScape funguje jako prohlížeč obrázků, ve kterém si snadno spustíte slideshow, ale zároveň v něm lze editovat fotografie, ať už jde o různé filtry, ořez, změnu velikosti, nebo o odstranění efektu červených očí.

Velmi užitečnou funkcí PhotoScapu je i dávková úprava obrázků, kdy není potřeba každou fotografii upravovat zvlášť, ale lze zvolit úpravy, které se provedou na všech fotkách, které zvolíte. V PhotoScape také jednoduše vytvoříte animované obrázky, takzvané GIFy. Nečekaná je i funkce převodu obrázku ve formátu RAW do mnohem skladnějšího a použitelnějšího JPG.

 • K čemu se hodí: hromadná základní úprava fotografií, prohlížení fotografií
 • Hlavní výhody: pečlivě vybraná sada opravdu užitečných funkcí pro základní úpravu fotografií

Značky

Podobné články

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google "Street" View

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Nejlepší bezplatné programy pro úpravu a střih videa

Návod na změnu velikosti fotek a obrázků pro sociální sítě

Návod na změnu velikosti fotek a obrázků pro sociální sítě

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Tipy na portable programy pro USB flash disk

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 8 f a 5 e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce