stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9631
 • Uživatelů: 6591

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše data 2. díl - fotografie a hudba

Autor: Redakce  |   Publikováno: 17.9.2012 | Zobrazeno: 21975x

Před týdnem jsme v prvním dílu minisérie o internetových úložištích probrali univerzální cloudové služby a programy pro jejich pohodlnou obsluhu. Dnes se podíváme na specializované programy, respektive internetová úložiště, která zastanou, v porovnání třeba s DropBoxem, nebo Google Drive, omezenou porci práce. Na druhou stranu, díky své specializaci by měly přinášet hlavně hloubku, která univerzálním službám přirozeně může chybět (i když takový Microsoft SkyDrive funguje jako univerzální cloudová služba a zároveň skvělý kancelářský balík s bezkonkurenční spoluprací s Microsoft Office).

Dnes si představíme pětici internetových úložišť a programů pro jejich obsluhu – tři slouží především jako internetové galerie pro sdílení a zálohu fotografií a obrázků. Pak tu máme cloudové úložiště pro uživatele produktů společnosti Apple a nakonec ještě nástroj pro nákup, zálohování a sdílení hudby od Googlu. Programy pro cloudová úložiště, která lze ovládat oficiálním obslužným softwarem na PC, najdete ke stažení pod popisem konkrétního úložiště.

Picasa

Začátek patří hned jedné z nejpopulárnějších internetových galerií, která vznikla v roce 2002 jako placená služba. O dva roky později Picasu odkoupil Google a vypustil ji mezi uživatele bezplatně. To a podpora internetového giganta udělaly z Picasy globálně rozšířenou službu, kterou pro sdílení a zálohu fotografií využívají miliony lidí.

Picasa umožňuje prohlížení galerií přes web (a mnoho různých aplikací) a jejich snadnou správou přes program Picasa, který je v současné době ve verzi 3.9. Program je nabízen v téměř čtyřech desítkách jazyků, češtinu nevyjímaje. Přímo podporovány jsou operační systémy Windows a OSx od Apple. Linux nemá vlastní verzi, ale Picasu lze spustit díky softwaru Wine. Pro mobilní zařízení je dostupná celá řada programů, které s Picasou spolupracují, ať už dovolují galerie a fotografie pouze prohlížet, nebo i uploadovat. Nejsnadnější synchronizace probíhá samozřejmě mezi Picasou a Androidem, tedy výtvory z rodiny Googlu.

Kromě uploadování, vytváření galerií a sdílení má Picasa další schopnosti. Skvěle si rozumí se sociální sítí Google+, díky které můžete na nahraných fotografiích označovat své přátele, tak je to u konkurenčního Facebooku. Obrázky se dají i upravovat, nejsnáze v programu Picasa – k dispozici jsou základní efekty a úpravy, jako je odstranění červených očí, nebo oříznutí obrázku. Nakonec vás může zajímat i to, že Picasa zvládá i nahrávání, sdílení a přehrávání videí.

 • Prostor zdarma: 1 GB pro každého, neomezeně pro uživatele Google+ (pro fotografie do 2048x2048 pixelů)
 • Cena za nadstandardní služby: 2,49 dolarů měsíčně za dalších 25 GB sdílených s Google Drive, jako bonus navíc 25 GB pro Gmail
 • Hlavní výhody: provázání s Google+, takřka neomezeně zdarma pro uživatele Google+, sdílení přikoupeného úložiště s Google Drive

Flickr

Asi největší konkurent Picasy od Googlu byl také krátce po svém vzniku odkoupen silnou společností, tentokráte Yahoo! Oproti svému úhlavnímu nepříteli nenabízí žádný vlastní desktopový software pro komplexní správu fotografií. Na druhou stranu upload fotek do galerií umožňuje celá řada populárních programů od třetích stran, jako je Windows Live Photo Gallery, nebo iPhoto od Applu, případně i Lightroom od Adobe. Pro uživatele smartphonů už ale specializované aplikace existují a to pro všechny tři nejmodernější a nejoblíbenější systémy – Windows Phone, Android i iOS (iPhone a iPad).

Flickr si však svou popularitu získal jinak, snadným webovým přístupem, kdy uživatel není vázán na instalaci jakéhokoliv programu. Své fotografie tak můžete spravovat, nahrávat a sdílet z Windows, Mac OS i Linuxu, bez jakýchkoliv problémů a omezení. I díky tomu se může Flickr pochlubit velmi početnou a také příjemnou komunitou, ve které najdete i opravdové profesionály, které focení živí. Na Flickru se fotografie nejen sdílí, ale i komentují, převážně ve velmi příjemné atmosféře, protože Flickr sdružuje opravdu zejména uživatele, kteří mají o fotografování a fotografie zájem.

Flickr je zdarma, tedy v základní podobě. Ta zahrnuje limit pro upload fotografií, který je nastaven na 300 MB měsíčně – maximální limit tedy není nastaven. Podmínkou je, že každá fotografie může mít velikost maximálně 30 MB. Neplatící uživatelé mohou nahrávat pouze 2 videa měsíčně a každé může mít maximálně 90 sekund a 150 megabajtů. Asi největším omezením je, že nahrané obrázky jsou poté dostupné pouze ve zmenšené podobě (po upgradu na verzi Pro se odemkne i původní velikost obrázku) a že je zobrazováno pouze 200 nejnovějších fotografií. Uživatelé s účtem Pro se těchto omezení bát nemusejí, tedy kromě maximální délky videa, která je stále 90 sekund. Zároveň je při prohlížení a sdílení neruší reklamy.

 • Prostor zdarma: 100 MB pro upload každý měsíc
 • Cena za nadstandardní služby: cca 2 dolary měsíčně za neomezený upload a ukládání fotografií (24,95 dolarů ročně)
 • Hlavní výhody: skvělá komunita, takřka neomezené úložiště zdarma, široká podpora od aplikací třetích stran, mobilní aplikace

Rajče

Pro české uživatele není internetová galerie na portálu iDnes, rajče.net, žádnou novinkou. Od výše zmíněných úložišť se výrazně liší, protože nabízí pouze minimum funkcí – vlastně jen nahrání fotografií a tvorbu galerií. Zároveň je ale zcela zdarma a používat rajče.net je velmi snadné. K nahrávání fotografií lze použít hned 3 kanály – vkládání přes web, přes obslužnou aplikaci pro Windows, nebo přes email.

Výhodou Rajče.net je integrace do oblíbeného portálu iDnes, který mimo jiné zviditelňuje ty nejpovedenější fotografie na hlavní stránce. Svými schopnostmi si sice Rajče nemůže dělat zálusk na soupeření s Picasou, nebo Flickrem, ale pro sdílení fotografií mezi českými uživateli zcela postačí. Velmi dobře lze Rajče použít i pro sdílení fotografií pouze s určitými lidmi – alba lze totiž zamykat heslem, které pak dáte jen tomu, s kým se chcete o fotky podělit. Rajče také pro aktivní uživatele pravidelně pořádá soutěže, ve kterých se dají vyhrát velmi zajímavé ceny.

 • Prostor zdarma: neomezený, pouze velké fotografie budou automaticky zmenšeny
 • Cena za nadstandardní služby: nelze přikoupit žádnou rozšiřujíc službu
 • Hlavní výhody: čistě český portál/program, snadné nahrávání a sdílení fotografií, provázanost s portálem iDnes

Apple iCloud

Na konci roku 2011 přinesla společnost Apple očekávanou cloudovou službu iCloud. Ta slouží uživatelům produktů Apple ke snadnému zálohování a sdílení aplikací a dat mezi všemi zařízeními. Doplňuje tak službu iTunes, která slouží zejména ke správě a zálohování. Díky iTunes a iCloud má uživatel svá data zálohovaná hned 2x, jednou na svém počítači (Macu) a podruhé online s iCloud.

Jak je u cloudových úložišť zvykem, určitá kapacita je zdarma – u iCloud jde o 5 GB prostoru, což je stejně jako nabízí například Google Drive. Další funkce je podobná s úložištěm od Amazonu, kdy digitální obsah zakoupený přes iTunes nezabírá místo v úložišti, takže si ho uživatel může nakoupit, kolik chce, aniž by jeho iCloud účet praskal ve švech.

iCloud nabízí zálohování muziky, fotografií, dokumentů, kalendáře, kontaktů i emailů, stejně jako aplikací a elektronických knih. Ačkoliv iCloud nedokáže nahradit univerzální datová úložiště, pro uživatele produktů od Apple jde o jednoznačnou volbu, protože žádná jiná služba neposkytuje tak snadnou a kvalitní synchronizaci obsahu mezi různými (iOS/Mac OS) zařízeními, zálohování a sdílení.

 • Prostor zdarma: 5 GB (do limitu se nepočítají alba zakoupená přes iTunes)
 • Cena za nadstandardní služby: 20 dolarů na rok za dalších 10 GB, 40 dolarů/20 GB, 100 dolarů/50 GB
 • Hlavní výhody: perfektní synchronizace a zálohování zařízení od Apple

Google Music

V českých končinách poměrně neznámá služba. Není to však způsobeno ignorancí českých uživatelů, ani nízkými kvalitami služby, nýbrž obyčejným omezením služby pro americké uživatele. Proč se tedy o Google Music vůbec zmiňovat? Ono regionální uzamčení lze totiž obejít a na službu se registrovat i z České republiky (dočasná změna IP). Následné používání služby už je možné odkudkoliv.

Google Music slouží k nákupu, zálohování a sdílení hudby. Sdílení hudby může probíhat různě – můžete skladbu sdílet se svými přáteli, nebo si ji z jakéhokoliv zařízení streamovat pro potěchu vlastních uší. To je velmi užitečná funkce, tedy za předpokladu, že máte dostatečný limit FUP u mobilního připojení. Samozřejmé je úzké svázání s Google+, kdy je možné skladby sdílet i přes tuto sociální síť. Pro mobilní telefony se systémem Android existuje oficiální aplikace pro obsluhu Google Music, opět je však nedostupná z České republiky (lze nainstalovat po stáhnutí instalačního souboru, ale nikoliv přes Google Play).

 • Prostor zdarma: 20 000 skladeb
 • Cena za nadstandardní služby: nelze přikoupit žádnou rozšiřující službu
 • Hlavní výhody: provázanost s Google+, streamování skladeb

Značky

Podobné články

Jak nahrát hudbu do iPhonu přes iTunes

Jak nahrát hudbu do iPhonu přes iTunes

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

3D programy pro návrh interiérů zdarma

3D programy pro návrh interiérů zdarma

Nové funkce pro Total Commander 11 usnadňují práci s mobilem i kontextovým menu

Nové funkce pro Total Commander 11 usnadňují práci s mobilem i kontextovým menu

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google "Street" View

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Diskuse

Nomád Nomád reagovat 15.10 17:07

Aha, děkuju.

Honza Honza (administrátor) reagovat 15.10 15:15

Dobrý den, tato možnost platí pouze u písniček zakoupených v rámci Google Play - sekce Music.

Nomád Nomád reagovat 15.10 14:29

U Google Music píšete, že slouží i ke sdílení - doteď jsem nepřišel na to jak sdílet svá alba s někým jiným. Tu funkci tam pořád nemohu najít.

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  2 6 c 3 4 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce