stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9464
  • Uživatelů: 6572

Jak zálohovat data v počítači?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.8.2012 | Zobrazeno: 12301x

V minulém článku jsme se bavili a zaobírali programy, které slouží k obnově ztracených nebo smazaných souborů. Hned na začátku jsme si připomněli pravidlo, které nutnost řešit tyto problémy eliminuje – pravidelné a kompletní zálohování dat. Slíbil jsem, že se v některém z příštích článků na tuto problematiku zaměříme. Svůj slib plním.

Předně je třeba rozlišovat mezi pojmy Synchronizace a Zálohování. Ač oba představují téměř totožný úkon, rozdíly ve významu těchto pojmů jsou důležité.

Synchronizace

Při synchronizaci uvádíme dvě nezávislá média do stavu, kdy na obou je totožný datový záznam. Nejčastěji je synchronizace využíváno mezi mobilním telefonem a počítačem. Naprostou nutností je synchronizace tehdy, pokud pracujeme na projektu z různých zařízení – právě například doma na počítači a v práci na telefonu či notebooku. Na obou zařízeních je neustále nejnovější verze programu či dat.

DropBox

V současnosti nejznámějším synchronizačním nástrojem je program DropBox. Jelikož uchovává data na síti, nejenže k nim může přistoupit jednoduše kterýkoli z vašich přístrojů (mobilní telefon, PC, notebook), ale můžete data prohlížet i mimo tyto přístroje. Navíc synchronizace probíhá neustále, stačí data pouze přesunout do DropBox složky na vašem PC nebo notebooku a veškerá připojená zařízení si okamžitě stáhnou aktuální verzi dat.Dropbox

Allway Sync

Program Allway Sync opět umožňuje synchronizaci dat mezi počítači. Jednoduše určíte, která zařízení chcete zahrnout do skupiny pro sdílení/synchronizaci a pak již stačí povolovat vlastní synchronizační úkon.Allway Sync

SyncBack

SyncBack kombinuje zálohování a synchronizaci. Navíc je velmi jednoduchý a intuitivní co se ovládání týče, takže je využíván mnoha uživateli. Distribuován je ve třech verzích – neplacená a dvě placené, které mají o poznání více funkcí a nástrojů.

Záloha

Záloha slouží k uložení dat pro případ jejich ztráty (příp. ztráty nosného média) nebo jejich poškození. Data jsou uložena opět na nezávislém médiu, které je ideálně i v jiném prostředí, než původní zdroj dat (pokud zálohujeme na externí disk, který je připojen k počítači, na němž jsou originální data, přepětí nebo zloděj se spolehlivě postará o „likvidaci“ jak originálu, tak zálohy).

Zálohu můžeme dále dělit dle způsobu provádění nebo její obsažnosti. Nejčastěji se provádí komplexní záloha, kdy veškerá data zkopírujeme na nové úložiště. Tento způsob je sice pracný a náročný na místo, ale cokoli, co potřebujeme později obnovit, zde nalezneme. Pro zálohu si můžeme vybírat pouze důležité dokumenty. Filmy a další data, která můžeme získat jednoduše a odkudkoli, zálohovat nemusíme.

Samotnou kapitolou je zálohování tzv. čisté instalace OS. Nainstalujeme operační systém spolu s používanými programy a výsledný oddíl zazálohujeme. V případě problému pak stačí pouze zformátovat oddíl a zkopírovat zálohu.

Cobian Backup

Cobian Backup je velmi oblíbený zálohovací nástroj, který je celou dobu svého vývoje zdarma a dlouhý čas byl vydáván dokonce s volně přístupnými zdrojovými kódy. Umožňuje automatickou zálohu – nejčastěji je využíváno rozdílové (např. každou noc se provede záloha všech souborů, u kterých došlo ke změně), která je doplněna o celkovou zálohu (jednou za týden jsou přepsána kompletní data).Cobian Backup

Backup4all

I tento zálohovací program je komerční a tudíž placený. Umožňuje však zálohování s přímou kompresí, kdy jsou zálohovaná data ukládána přímo do formátu ZIP.Backup4all

RarBackup

Jak je již z názvu patrné, i tento nástroj komprimuje zálohovaná data a to pomocí známého programu WinRAR.

Comodo Backup

Další z populárních nástrojů pro automatické zálohování dat se nazývá Comodo Backup. Umožňuje zálohovat na nejrůznější paměťová média, včetně těch síťových a opět je nabízen zdarma.

Mozy Remote Backup

Jedná se o placený nástroj, který se věnuje zálohování s velkou péčí. Nabízí tři uživatelské verze programu, kdy je každá vyšší z nich obohacena o další funkcionalitu. Samozřejmostí je šifrování dat během zálohování, možnost zálohovat po síti, automaticky nebo ručně; k dispozici jsou aplikace pro iOS i Android a k datům můžete přistupovat odkudkoli.

Výhody zálohování souborů: proti online úložištím je tradiční zálohování většinou rychlejší a nabízí více možností, jak a kam soubory zálohovat - pro opravdu intenzivní zálohování se cloudové služby pro běžné uživatele zatím příliš nehodí, už kvůli vysokým poplatkům za nadstandardní objem uložených dat na serverech poskytovatele

Značky

Podobné články

Recenze Windows 8: nízká cena při upgradu

Recenze Windows 8: nízká cena při upgradu

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Windows 9 zdarma a s nabídkou Start na jaře 2015

Windows 9 zdarma a s nabídkou Start na jaře 2015

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

AV-Comparatives test antivirů – září 2014

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  2 d 1 1 5 a  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce