stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9679
  • Uživatelů: 6598

Jak zjistím, jestli byl můj email hacknutý? Nabízíme jednoduchý návod

Autor: Redakce  |   Publikováno: 17.7.2023 | Zobrazeno: 7447x

Slyšíme o tom vždy a všude, když si zakládáme nový účet na Facebooku, emailovou adresu nebo se přihlašujeme do e-shopu na nákup: Používejte unikátní hesla! I přesto jsou ale nejpoužívanější hesla napříč světem "klasiky" jako "heslo123", "12345678987654321" a podobné perličky.

Pokud patříte mezi ty poctivé, kteří si opravdu dávají na heslech záležet a využíváte velká a malá písmena, diakritiku, čísla a znaky, i tak se může stát, že vám tyto údaje na internet uniknou. Žijeme v době technologií a nic není neprůstřelné. Něco může působit jako kevlarová vesta v boji proti nábojům ze samopalu, ale přijde větší kalibr (hacker) a je vymalováno. Jak zjistíte, že byly vaše přihlašovací údaje prolomeny, resp. co v takovém případě dělat?

Možná jste zachytili, že nedávno unikla na internet databáze s více než půl miliardou kontaktů a uživatelských dat z Facebooku. Obsahuje různé informace o e-mailových adresách, telefonních číslech i poloze uživatelů v průběhu času. V tomto seznamu se dokonce našli i informace o samém velkém muži stojícím za produktem - Markem Zuckerbergem.

Kde zjistím hacknutý e-mail?

Chcete si být jistý, že je vaše e-mailová adresa v pořádku a nikam neunikly vaše přihlašovací údaje? Využít můžete ověřený nástroj analytiků zabývajících se uniklých daty. Najdete ho na stránce haveibeenpwned.com, kde do příslušného okna zadáte svou e-mailovou adresu. Dozvíte se tak nejen o tom, zda vaše data z Facebooku byly kompromitována, ale i o jiných potenciálních útocích, v nichž mohli vaše údaje figurovat.

Pokud vám náhodou stránka zahlásí únik osobních informací, nemusíte hned panikařit. Do budoucna se snažte vyvarovat používání stejného hesla na více účtech a v aktuální situaci uděláte nejlépe, pokud si hesla změníte. Na tvorbu originálního hesla můžete použít jeden z mnoha generátorů, které vám namixovat ten správný odvar velkých a malých písmen, čísel a symbolů.

Prevence a jak na to

Jako prevence nebo snížení rizika uniknutí vašich údajů jednoznačně funguje i neotevírání podezřelých e-mailů. Spam, jak se takové zprávy nazývají, může napáchat škody a ani o tom nebudete vědět. Pokud již takový e-mail otevřete, určitě na něj neodpisujte. Můžete si tím odhalit emailovou adresu k potenciálnímu úniku dat nebo, a co je ještě horší, nainstalovat do PC virus. S tím se pojí další řada vždy aktuální virové databáze ve vašem antiviru na PC. Nejlepší řešení je nechat antiviru možnost automaticky stahovat aktualizace.

V neposlední řadě se doporučuje, pokud to dané internetové stránky a služby nabízejí, vícestupňová ochrana přihlašování. Jako příklad uvedu mobilní autentizaci pomocí SMS kódu, který vám přijde na vámi zadané telefonní číslo, případně zaslání kódu na e-mail.

Značky

Podobné články

Návod na odstranění dočasných souborů přímo ve Windows

Návod na odstranění dočasných souborů přímo ve Windows

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Nejlepší antivirové programy na stáhnutí zdarma

Ochraňte svůj počítač - nejlepší firewally zdarma

Ochraňte svůj počítač - nejlepší firewally zdarma

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

Jaký je nejlepší antivirus roku 2017?

Jaký je nejlepší antivirus roku 2017?

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c 8 b 8 b 6  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce