stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8666
  • Uživatelů: 6476

Jak zjistím, jestli byl můj email hacknutý?

Autor: Michal Santoris  |   Publikováno: 6.4.2021 | Zobrazeno: 1294x

Slyšíme o tom vždy a všude, když si zakládáme nový účet na Facebooku, emailovou adresu nebo se přihlašujeme do e-shopu na nákup: Používejte unikátní hesla! I přesto jsou ale nejpoužívanější hesla napříč světem "klasiky" jako "heslo123", "12345678987654321" a podobné perličky. Pokud patříte mezi ty poctivé, kteří si opravdu dávají na heslech záležet a využíváte velká a malá písmena, diakritiku, čísla a znaky, i tak se může stát, že vám tyto údaje na internet uniknou. Žijeme v době technologií a nic není neprůstřelné. Něco může působit jako kevlarová vesta v boji proti nábojům ze samopalu, ale přijde větší kalibr (hacker) a je vymalováno. Jak zjistíte, že byly vaše přihlašovací údaje prolomeny, resp. co v takovém případě dělat?

Možná jste zachytili, že nedávno unikla na internet databáze s více než půl miliardou kontaktů a uživatelských dat z Facebooku. Obsahuje různé informace o e-mailových adresách, telefonních číslech i poloze uživatelů v průběhu času. V tomto seznamu se dokonce našli i informace o samém velkém muži stojícím za produktem - Markem Zuckerbergem.

Kde zjistím hacknutý e-mail?

Chcete si být jistý, že je vaše e-mailová adresa v pořádku a nikam neunikly vaše přihlašovací údaje? Využít můžete ověřený nástroj analytiků zabývajících se uniklých daty. Najdete ho na stránce haveibeenpwned.com, kde do příslušného okna zadáte svou e-mailovou adresu. Dozvíte se tak nejen o tom, zda vaše data z Facebooku byly kompromitována, ale i o jiných potenciálních útocích, v nichž mohli vaše údaje figurovat.

Pokud vám náhodou stránka zahlásí únik osobních informací, nemusíte hned panikařit. Do budoucna se snažte vyvarovat používání stejného hesla na více účtech a v aktuální situaci uděláte nejlépe, pokud si hesla změníte. Na tvorbu originálního hesla můžete použít jeden z mnoha generátorů, které vám namixovat ten správný odvar velkých a malých písmen, čísel a symbolů.

Prevence a jak na to

Jako prevence nebo snížení rizika uniknutí vašich údajů jednoznačně funguje i neotevírání podezřelých e-mailů. Spam, jak se takové zprávy nazývají, může napáchat škody a ani o tom nebudete vědět. Pokud již takový e-mail otevřete, určitě na něj neodpisujte. Můžete si tím odhalit emailovou adresu k potenciálnímu úniku dat nebo, a co je ještě horší, nainstalovat do PC virus. S tím se pojí další řada vždy aktuální virové databáze ve vašem antiviru na PC. Nejlepší řešení je nechat antiviru možnost automaticky stahovat aktualizace.

V neposlední řadě se doporučuje, pokud to dané internetové stránky a služby nabízejí, vícestupňová ochrana přihlašování. Jako příklad uvedu mobilní autentizaci pomocí SMS kódu, který vám přijde na vámi zadané telefonní číslo, případně zaslání kódu na e-mail.

 

Značky

Podobné články

avast! Free Antivirus - instalace, registrace, aktualizace, odinstalace

avast! Free Antivirus - instalace, registrace, aktualizace, odinstalace

Nejlepší programy pro zálohování dat

Nejlepší programy pro zálohování dat

AV-Comparatives test antivirů – březen 2015

AV-Comparatives test antivirů – březen 2015

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

Nejlepší programy na obnovu a záchranu smazaných dat

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Nejlepší hudební přehrávače pro PC

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  a 4 c b 8 1  :
 
Vzkaz: