stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9632
  • Uživatelů: 6591

Windows 9 přijde s novým Startem už příští rok

Autor: Redakce  |   Publikováno: 9.7.2014 | Zobrazeno: 7317x

Microsoft nás v posledních letech zásobuje jednou novinkou na poli operačních systémů za druhou. Zatímco Windows 7 si trůnil pěkných pár let (ostatně neexistovalo mnoho důvodů, proč tento veskrze odladěný OS přirovnávaný k legendárním XPčkům nějak nahrazovat), Windows 8 se moc neohřály a už přispěchal masivní update na Windows 8.1. Ani tato verze ale moc dlouho tou nejnovější nezůstane, protože už letos na podzim se můžeme těšit na další betaverzi novinky od Microsoftu, načež na jaře roku příštího přijde kompletní verze Windows s číslovkou 9.  Co od něj můžeme čekat?

Jak šel s Metrem čas

Metro - respektive jak Microsoft preferuje ModernUI – je dotykovým rozhraním, které si svou premiéru odbylo s příchodem Windows 8. Z velkých prohlášení Microsoftu se zdálo, že chce ModernUI vnutit všem a vždy. Ostatně i možnost bootování po startu pouze do tohoto dlaždicového systému s fullscreenovými aplikacemi ukazovala, co by nám chtěl redmondský gigant vnutit. Poměrně velká vlna nevole a slabé prodeje však Microsoftu ukázaly, že tudy cesta asi nevede. Zatímco na tabletech si uživatelé systém chválí, pro běžné fungování na PC se příliš nehodil a stále nehodí. Ostatně ani osekané Desktopové prostředí (chybějící nabídka Start) se nesetkalo s moc kladným přijetím, a tak brzy vznikla řada programů, které Start a běžnou funkcionalitu exploreru ve starších Windows vrátily.

S Windows 8.1 přišly změny k lepšímu, tedy nevíme jak pro Microsoft, ale pro uživatele PC rozhodně. Přišlo bootování na Plochu a tlačítko Start, byť stále neslouží tak, jak bychom si přáli, ale slouží jako tlačítko pro přepnutí do ModernUI (a pravé kliknutí myši na Start vyvolá alespoň jakoustakous nabídku).

Samotné ModernUI rozhraní se pak stalo trochu flexibilnějším a použitelnějším, přesto je stále vhodné především pro zařízení, která nedisponují klávesnicí a myší. Zdá se však, že to Microsoftu přestalo vadit, nebo že se s tím smířil, což je jedině dobře. Snad i díky tomu chystá možná skrytý útok na Desktop, schovaný za novou funkcionalitu – právě v tom se Windows 9 bude odlišovat od předchozích verzí nejvíce.

Plocha ve Windows 9 zvládne i aplikace dotykového rozhraní

Ano, Plocha se naučí spouštět aplikace a hry napsané pro ModernUI, a to samozřejmě v oknech. To je skok jako hrom, který snad může pomoci zpopularizovat aplikace, kterých je ve Storu pro ModernUI stále dost málo. Microsoft se tedy opět snaží prosadit své dotykové rozhraní, byť ve Windows 9 pouze některé jeho prvky implementuje do Desktopu. Většina softwaru pro Windows je vysoce specializovaná a pitominky ze Storu možná naučí lidi si s počítačem opět hrát. Nepatří však podobné použití opravdu spíše na tablety?

Když už jsme u spouštění aplikací pro Metro na Ploše, Microsoft rozhodně není první, koho to napadlo. Dokonce už delší dobu existuje reálné řešení v podobě programu od Stardocku, který se nazývá výstižně ModernMix.

Značky

Podobné články

Windows 10 Mobile Continuum

Windows 10 Mobile Continuum

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Bezpečnost na veřejné WiFi?

Jak přehodit nastavení myši a touchpadu pro leváky

Jak přehodit nastavení myši a touchpadu pro leváky

Windows 10X funkce a základní informace

Windows 10X funkce a základní informace

Jak otevřít zip soubor – programy na otevření zip archivu

Jak otevřít zip soubor – programy na otevření zip archivu

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  5 1 9 1 2 c  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce