stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8633
  • Uživatelů: 6466

Windows 9 přijde s novým Startem už příští rok

Autor: Redakce  |   Publikováno: 9.7.2014 | Zobrazeno: 4859x

Microsoft nás v posledních letech zásobuje jednou novinkou na poli operačních systémů za druhou. Zatímco Windows 7 si trůnil pěkných pár let (ostatně neexistovalo mnoho důvodů, proč tento veskrze odladěný OS přirovnávaný k legendárním XPčkům nějak nahrazovat), Windows 8 se moc neohřály a už přispěchal masivní update na Windows 8.1. Ani tato verze ale moc dlouho tou nejnovější nezůstane, protože už letos na podzim se můžeme těšit na další betaverzi novinky od Microsoftu, načež na jaře roku příštího přijde kompletní verze Windows s číslovkou 9.  Co od něj můžeme čekat?

Jak šel s Metrem čas

Metro - respektive jak Microsoft preferuje ModernUI – je dotykovým rozhraním, které si svou premiéru odbylo s příchodem Windows 8. Z velkých prohlášení Microsoftu se zdálo, že chce ModernUI vnutit všem a vždy. Ostatně i možnost bootování po startu pouze do tohoto dlaždicového systému s fullscreenovými aplikacemi ukazovala, co by nám chtěl redmondský gigant vnutit. Poměrně velká vlna nevole a slabé prodeje však Microsoftu ukázaly, že tudy cesta asi nevede. Zatímco na tabletech si uživatelé systém chválí, pro běžné fungování na PC se příliš nehodil a stále nehodí. Ostatně ani osekané Desktopové prostředí (chybějící nabídka Start) se nesetkalo s moc kladným přijetím, a tak brzy vznikla řada programů, které Start a běžnou funkcionalitu exploreru ve starších Windows vrátily.

S Windows 8.1 přišly změny k lepšímu, tedy nevíme jak pro Microsoft, ale pro uživatele PC rozhodně. Přišlo bootování na Plochu a tlačítko Start, byť stále neslouží tak, jak bychom si přáli, ale slouží jako tlačítko pro přepnutí do ModernUI (a pravé kliknutí myši na Start vyvolá alespoň jakoustakous nabídku).

Samotné ModernUI rozhraní se pak stalo trochu flexibilnějším a použitelnějším, přesto je stále vhodné především pro zařízení, která nedisponují klávesnicí a myší. Zdá se však, že to Microsoftu přestalo vadit, nebo že se s tím smířil, což je jedině dobře. Snad i díky tomu chystá možná skrytý útok na Desktop, schovaný za novou funkcionalitu – právě v tom se Windows 9 bude odlišovat od předchozích verzí nejvíce.

Plocha ve Windows 9 zvládne i aplikace dotykového rozhraní

Ano, Plocha se naučí spouštět aplikace a hry napsané pro ModernUI, a to samozřejmě v oknech. To je skok jako hrom, který snad může pomoci zpopularizovat aplikace, kterých je ve Storu pro ModernUI stále dost málo. Microsoft se tedy opět snaží prosadit své dotykové rozhraní, byť ve Windows 9 pouze některé jeho prvky implementuje do Desktopu. Většina softwaru pro Windows je vysoce specializovaná a pitominky ze Storu možná naučí lidi si s počítačem opět hrát. Nepatří však podobné použití opravdu spíše na tablety?

Když už jsme u spouštění aplikací pro Metro na Ploše, Microsoft rozhodně není první, koho to napadlo. Dokonce už delší dobu existuje reálné řešení v podobě programu od Stardocku, který se nazývá výstižně ModernMix.

Značky

Podobné články

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší programy pro zálohování dat

Nejlepší programy pro zálohování dat

Recenze Windows 8: nízká cena při upgradu

Recenze Windows 8: nízká cena při upgradu

Jak prodloužit výdrž baterie notebooku

Jak prodloužit výdrž baterie notebooku

Start menu pro Windows 8

Start menu pro Windows 8

Windows 10X funkce a základní informace

Windows 10X funkce a základní informace

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 0 7 a 4 c  :
 
Vzkaz: