stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9681
 • Uživatelů: 6598

Jak zrychlit počítač?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.8.2012 | Zobrazeno: 23090x

Zrychlení PCBez počítače si život v dnešní době umí představit již jen málo lidí. Stal se neodmyslitelnou součástí našich domovů a náplní naší práce i volného času. Pokud dojde k nějakému problému – zpomalí se nebo přestane fungovat úplně, najednou se dostáváme k původnímu problému – představa fungování bez počítače, která je pro valnou většinu z nás naprosto zničující.

V době počátků internetového připojení se říkalo, že pomalé připojení k internetu je horší než žádné. Podobně to platí i pro nespolupracující počítač. Uživatel stráví spoustu času naprosto triviálními úkony a trpí tím jak volný čas, tak i nervová soustava. Pokud tedy máte problémy s pomalým počítačem, pozorně si přečtěte následující řádky.

Problémy a jejich řešení:

 • Malá paměť RAM (operační paměť) – pokud již máte starší počítač, může se stát, že operační paměť již nesplňuje stále rostoucí požadavky a zbytek počítače včetně uživatele na ni jednoduše musí čekat. Řešení je jednoduché – dokupte další nebo rovnou kompletně obnovte celou operační paměť.
 • Špatné nebo neaktuální ovladače k některému z vnitřních zařízení. Pokud jste nedávno instalovali nějakou novou komponentu, není na škodu zkusit přeinstalovat její ovladače. Neuškodí, když u této příležitosti prohlédnete i ostatní. Aktuální verzi ovladačů si můžete stáhnout na našem webu zde.
 • Málo volného místa na disku – operační systém potřebuje pro svoji činnost určitý „životní prostor“ na pevném disku (swapování apod.). S novějšími operačními systémy se velikost tohoto prostoru zvětšuje. Zkuste tedy promazat velkobjemové soubory (filmy, fotky, hudbu).
 • Pokud jste již dlouho neformátovali Váš pevný disk, máte na něm pravděpodobně spoustu nepoužívaných programů. V operačních systémech Windows se podívejte do Ovládacích panelů a zvolte položku Přidat či odebrat programy resp. Programy a aplikace. Tam uvidíte ucelený seznam programů, které máte nainstalovány a nepoužívané jednoduše odinstalujte. K jejich odstranění také můžete použít některý z optimalizačních nástrojů, jako je program CClenaer (ke stažení zde).
 • S mnoha programy souvisí ještě jeden problém a tím je roztříštěnost vnitřní struktury dat, kdy jsou data zapisována do volných míst na disku a při změně jsou různě přesouvána, takže dochází k jejich nekonzistentnímu umístění. Dnes to již není takový problém jako dříve, ale i tak defragmentace (nástroj opět OS Windows) zrychlí chod Vašeho PC.
 • Asi největším problémem jsou běžící a rezidentní programy. Pokud jste zvyklí mít spuštěno několik náročných programů současně, u slabších PC je zpomalení znatelné. Naučte se programy vypínat.
 • Rezidentní programy jsou velké zlo pro nezkušené uživatele. Jedná se o sadu programů, kterou do PC nainstaloval výrobce a uživatel je velmi často vůbec nevyužívá a při každém startu systému jsou spuštěny. Opět je nutné je odinstalovat.
 • Nevhodný výběr antiviru nebo jeho nastavení může způsobit nadměrné a zbytečně časté vytěžování činnosti PC, které téměř vede k jeho zastavení. Zkuste zvolit některý jiný, na výběr jsou jich desítky.
 • Zpomalení PCAktuálním problémem je spyware – škodlivý program, který skrytě běží na pozadí, využívá tak výkonu PC a monitoruje uživatelovu činnost pro různé nezákonné účely. Ochranou proti těmto programům jsou specializované programy nebo třeba i letmý pohled do seznamu běžících procesů, který zkušenějším uživatelům může hodně napovědět.

Pokud si projdete všechny zmíněné problematiky a budete postupovat dle pokynů, Váš počítač se opět stane svižným pomocníkem.

Značky

Podobné články

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Jak zjistím heslo k domácí Wi-Fi síti?

Windows 9 zdarma a s nabídkou Start na jaře 2015

Windows 9 zdarma a s nabídkou Start na jaře 2015

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

Výkonnostní test antivirů - říjen 2016

CCleaner nyní zlepšuje výkon počítačů. Starých i nových

CCleaner nyní zlepšuje výkon počítačů. Starých i nových

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  b 2 f f 5 a  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce