stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9670
  • Uživatelů: 6597

Minecraft speciál – jak vařit lektvary 2

Autor: Jan Juránek  |   Publikováno: 22.4.2013 | Zobrazeno: 83796x

Splash potionMinecraft speciál navazuje druhým dílem na započaté téma „Jak vařit lektvary“. Pokud vám tedy v předchozím článku něco chybělo nebo jste si nebyli jistí jak s tím či oním naložit, tento díl vám definitivně zodpoví veškeré otázky. I přes rozdělení článku na dva díly není jeho délka nikterak zanedbatelná, ale vězte – pokud oba články přečtete, nebude nic, co by vám zabránilo v tom, vytvářet ty nejlepší lektvary v Minecraftu.

 

Princip vaření lektvarů

Ač se může zdát, že vaření lektvarů je neskutečná věda, opak je pravdou. Samotné vaření není vůbec složité. Jakmile si nachystáte potřebné nástroje a aparatury, stačí jen vzít ty správné suroviny a v předem daném pořadí je vdestilovat do tekutiny. Ve výsledku tak nejvíce času a námahy spolkne samotné hledání surovin. U některých speciálních druhů to mohou být klidně i hodiny, případně dny, když se vám nebude dařit objevit Nether pevnost nebo další netradiční věci. V článku najdete přesně popsáno, jak se k daným surovinám dostat, nebo z čeho je získat. Tyto přístupy jsou sice náročné, ale nelze je obejít. Ostatně přesně tohle je to krásné na celém Minecraftu. Každý blok, který vytěžíte, každý strom který pokácíte a každá stavba, kterou zbudujete, nese kus vaší práce. A to je přesně ten důvod, proč je Minecraft tak zajímavý a proč si k sobě hráče tak pevně připoutá.

 

Kuchtění

Samotné kuchtění nebo vaření lektvarů se řídí jednoduchými pravidly. Ta vytváří logický postup, jehož výsledkem je kouzelná lahvička s ještě kouzelnějším obsahem.

Na úplný začátek si tak vytvořte malou pracovní stanici, kde budete mít tyto základní věci – Truhlu (Chest) s lahvičkami, surovinami a případnými náhradními díly na varnou sestavu. Určitě nezapomeňte na Vyráběcí stůl (Crafting table) a hlavně Brewing stand (Varný stojan) vše umístěte na bezpečné místo, které bude mít pohodlný přístup k vodnímu zdroji. Ten můžete vyřešit pomocí Kotlíku (Cauldron), nebo jednoduše vše postavíte na břehu řeky nebo jezera.

Vařící koutek s Brewing Standy

Při samotném vaření si do stojanu vložte tři lahvičky naplněné vodou. Snažte se vždy vařit po třech – jedná se o maximální počet lektvarů, které můžete uvařit v jeden čas na jednom stojanu. Vaření na jednom stojanu totiž vždy spotřebuje právě jednu surovinu a to bez ohledu na to, kolik lahviček v něm máte umístěných.

Stejně jako je kvalitní whisky několikrát destilovaná, i lektvary většinou vyžadují hned několik destilačních cyklů. Pokaždé je zvolena jiná surovina, která postupně mění význam nebo výkon lektvaru až k požadovanému cíli.

Zajímavost: Každá destilace trvá přesně 20 vteřin. Tento čas se týká jednoho stojanu a není závislý na počtu vložených lahviček (1 - 3).

 

Tajemné složení lektvarů

Lektvary působí krásně tajemně a jejich výroba je opředena zdánlivě neprostupnou pavučinou nejasností a alchymistických kejklí. Skutečnost je však taková, že s prvním uvařeným lektvarem všechny tajené závoje spadnou a hráč již pak lektvary vnímá jako přesné pracovní postupy, které jsou založeny na logice a principu věci. Suroviny se tak dělí na tři skupiny, kdy každá má své místo v pořadí přidávání a každá si nese svůj význam použití.

Všechna vaření, která mají skončit výrobou lektvaru s pozitivním účinkem, musí vždy začínat stejně – do lahvičky s vodou hráč vdestiluje surovinu První kategorie. Tou jsou Nether Warts (Nether Bradavice). Ty nachystají správnou „půdu“ pro následné přidávání dalších surovin. Nether Warts nemají žádný efekt – nedojde tedy k vytvoření vlastního lektvaru, který by dokázal vyléčit, zabít nebo omámit. Po její aplikaci dojde ke vzniku tzv. Awkward Potion (Základní lektvar), který skutečně slouží jen a pouze jako vstupní stanice do velkého světa lektvarů.

Kategorie 1 - Nether Warts

Druhá kategorie obsahuje největší počet surovin. Jedná se o osm různých přísad, z nichž dvě mají primárně negativní účinek. Všechny pak určují samotný efekt lektvaru. Celý seznam všech osmi surovin: Golden Carrot (Zlatá mrkev), Magma Cream (Lávová smetana), Sugar (Cukr), Glistering Melon (Lesknoucí se meloun), Spider Eye (Pavoučí oko), Ghast Tear (Ghastí oko), Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko), Blaze Powder (Blaze prášek).

Rada: Nikdy nekombinujte dvě suroviny (byť stejné) z druhé kategorie do jednoho lektvaru. Lektvar totiž přijme pouze první z vložených surovin a druhá na něj nebude mít efekt. Případně dojde ke zničení lektvaru, který může být vyroben jen a pouze dle validní receptury.

Kategorie 3

Zajímavost: Fermented Spider Eye je speciální surovinou, která má jak pozitivní, tak negativní efekt a hlavně patří jak do druhé, tak do třetí kategorie.

Třetí kategorie obsahuje čtyři suroviny, které se starají o délku trvání, sílu, účinek nebo aplikaci lektvaru. Každá ze zmíněných čtyř surovin se stará o jeden typ změny lektvaru – Redstone Dust (Ruditový prášek) se postará o prodloužení účinku daného lektvaru. Z nejčastějších 3 minut prodlouží efekt na minut 8. Glowstone Dust (Zářící prášek) zase dokáže zesílit efekt lektvaru. Ten se přesune ze stupně I na stupeň II. Silnější úrovně než je stupeň II pak není možné dosáhnout. Při použití zářícího prášku pak dojde i časově omezených efektů ke snížení doby účinku na polovinu. Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko) úplně otočí význam lektvaru. Až na jednu jedinou výjimku se jedná o efekt negativní. Z léčivého lektvaru vznikne zraňující, ze zrychlujícího zpomalovací apod. Ona výjimka platí pouze u Lektvaru nočního vidění, který se po přidání této ingredience změní v Lektvar neviditelnosti.

Posledním členem této speciální skupiny je Gun Powder (Střelný prach). Jeho účinek je u všech lektvarů jednotný – po přidání této suroviny se lektvar změní z klasického na Splash Potion (Rozstřikovací lektvar). Ten je možné hodit a použít jej jako zbraň. Na rozdíl od klasických lektvarů může účinkovat na více hráčů nebo herních charakterů současně (včetně mobů).

Kategorie 2

Zajímavost: Rozstřikovací – házecí Lektvar zranění (Potion of Harming) je technicky nejsilnější zbraní ve hře, pokud by se efekt přepočítal na vteřiny.

Postup výroby

Systém vaření prakticky každého lektvaru je tedy neustále stejný. Hráč musí nejprve sáhnout po surovině z První kategorie. Po jejím vdestilování si vybere surovinu Druhé kategorie, kterou opět vloží do již upraveného lektvaru. Následně upraví délku nebo sílu lektvaru pomocí suroviny Třetí kategorie. Těch je ve výjimečných případech možné použít hned několik druhů.

 

Otočení významu

Jak již bylo zmíněno u surovin třetího stupně – pokud použijete dvě různé suroviny z této kategorie, nedojde k dvojnásobnému nárůstu síly nebo trvání účinku daného lektvaru. Naopak se hráč reverzně vrátí zpět k původní verzi lektvaru, která bude mít stejný efekt, jako kdyby žádnou ze surovin Třetí kategorie nepoužil.

Příklad: Jako příklad je možné uvést Lektvar léčení. Pokud pomocí Glowstone Dustu zesílíte jeho efekt na Stupeň II a následně přidáte Redstone Dust, vrátíte efekt a sílu lektvaru zpět na klasický Lektvar léčení. Nedojde tedy ani k prodloužení účinku, ani k jeho zesílení.

 

Systém lektvarů

Následující obrázek vás seznámí se všemi aktuálně přípustnými možnostmi, které Minecraft povoluje při výrobě lektvarů. Pohodlně se grafovým systémem snadno dopídíte, ze kterého lektvaru je třeba začít, kam je možné se dostat a s jakými surovinami je třeba počítat.

Výroba lektvarů komplet

Definice termínů:

  • Voda – lahvička s vodou bez jakýchkoli surovin
  • Základ – lahvička s vodou a přidaným Nether Warts
  • Health bod – půlka srdce na stupnici života

Recepty konkrétních lektvarů

Potion of Weakness (Oslabení)Potion of Weakness (Lektvar oslabení)

Do Vody vmíchejte speciální surovinu v podobě Fermented Spider Eye. Tu si obstaráte tak, že zabijete pavouka a z něj získáte běžné Spider Eye. To následně vložte do Vyráběcího stolu a přidejte k němu i Cukr a Hnědou houbu.

Výsledný lektvar pak hráče nebo nepřítele oslabí. Jeho útok mečem nebo jiným nástrojem pak nebude mít takovou sílu (snížena o 2 stupně). Útok holýma rukama nezpůsobí žádné zranění.

 

Potion of Strength (Síly)Potion of Strength (Lektvar síly)

Surovinu Blaze Powder přidejte do základního lektvaru (Základ).

Oproti předchozímu lektvaru tak dojde k zesílení účinku, který bude nyní silnější o tři body.

 

Potion of Regeneration (Lektvar regenerace)Potion of Regeneration (Lektvar regenerace)

Opět do klasického Základu přidejte Ghast Tear.

Tento lektvar v základním stupni hráči vyléčí zranění až za 36 Health bodů (lektvar v základu dokáže léčit pouze po dobu 45 vteřin).

 

Potion of Swiftness (Lektvar rychlosti)Potion of Swiftness (Lektvar rychlosti)

Do Základu rozpusťte Cukr (Sugar).

Hráč se po vypití lektvaru stane obratnějším a rychlejším (jak při chůzi, tak i běhu). Při běhu bude moci navíc vyskočit výše než normálně. Rozšíří se mu také rozsah dohledu.

 

Potion of Slowness (Lektvar zpomalení)Potion of Slowness (Lektvar zpomalení)

Využijte předchozího Lektvaru rychlosti a přidejte do něj Fermented Spider Eye.

Lektvar signifikantně zpomalí hráčův pohyb a to tak, že se bude jeho nynější rychlost rovnat rychlosti, kterou má herní postava při pohybu v podřepu.

 

Potion of Healing (Lektvar léčení)Potion of Healing (Lektvar léčení)

Do lektvaru Základ vdestilujte surovinu Glistering Melon.

Lektvar působí instantně a okamžitě vyléčí 6 Health bodů.

 

Potion of Poison (Lektvar jedu)Potion of Poison (Lektvar jedu)

Do Základu přidejte Spider Eye. To získáte zabitím klasického nebo i jedovatého jeskynního pavouka.

Po dobu účinku základní formy lektvaru (45 vteřin) ubere hráči až 36 Health bodů. Ztráta životů je však omezená, a hráč tudíž nemůže pouze na účinky tohoto lektvaru zemřít. Ovšem lektvar dokáže snížit počet životů na pouhý jeden Health bod.

 

Potion of Fire Resistance (Odolnost proti ohni)Potion of Fire Resistance (Lektvar odolnosti ohni)

Do Základu vložte Magma Cream.

Hráč se po aplikaci lektvaru stane imunním vůči ohni a to v základní verzi na dobu tří minut. Neublíží mu tedy klasický oheň, láva nebo i útok Blaze na dálku.

 

Potion of Night Vision (Noční vidění)Potion of Night Vision (Lektvar nočního vidění)

Do Základu přidejte Golden Carrot.

Hráč nově uvidí i ve tmě nebo v noci. Jeho okolí se totiž rozzáří na 15 světelných bodů, což odpovídá míře světla během dne. I když hráč uvidí kdekoli, nemění se vlastnosti okolí – ostatní hráči v daném prostředí neuvidí a mobové se v něm budou moci spawnovat.

 

Potion of Invisibility (Neviditelnost)Potion of Invisibility (Lektvar neviditelnosti)

Do představeného Lektvaru nočního vidění vložte  Fermented Spider Eye.

Lektvar dokáže učinit hráče nebo jinou herní postavu neviditelnou a to po dobu 3 minut. Z tohoto pravidla však existuje několik výjimek. Postava, která na sobě nese brnění nebo jinou ochranu těla, bude viditelná. Resp. zmíněné brnění bude vidět (brnění u hráče, vlna u ovcí, dýně u Sněžného golema a další). Pokud je hráč bez brnění a použil lektvar neviditelnosti, stává se skutečně neviditelným a mobové jej neuvidí a nemohou na něj zaútočit.

Zajímavost: Pokud se chcete zbavit libovolného efektu, který na sobě máte díky použitému lektvaru, máte jedinou možnost – vypít kbelík s mlékem. Pamatujte však na to, že ten odstraní veškeré efekty – negativní i ty pozitivní.

Malé shrnutí

Kbelík s mlékem

Lektvary patří mezi neodmyslitelnou součást celého Minecreftu. Jejich hlavní využití sice patří pro boj v multiplayeru, ale ne nutně tak musí být použito. Získávání zmíněných surovin potřebných pro výrobu jednotlivých lektvarů je totiž velice náročné a hráči se tak dostanou do zajímavých situací. Během jejich získávání navíc hráč přijde k množství zkušeností, které jej dále posunou v samotné hře.

Značky

Podobné články

Nejoriginálnější MOBA: 8 důvodů, proč je Heroes of the Storm stále skvělou hrou

Nejoriginálnější MOBA: 8 důvodů, proč je Heroes of the Storm stále skvělou hrou

RPG The Outer Worlds přichází na Steam

RPG The Outer Worlds přichází na Steam

Bad Piggies – Pokračování Angry Birds je tady!

Bad Piggies – Pokračování Angry Birds je tady!

World of Tanks: Tipy, triky, návod a taktiky

World of Tanks: Tipy, triky, návod a taktiky

Hrajte FIFA 23 v předstihu. Early Access má několik podob. Jak ho získat?

Hrajte FIFA 23 v předstihu. Early Access má několik podob. Jak ho získat?

S touto střelou vyhraješ každý zápas. Power Shot je ve FIFA 23 k nezastavení

S touto střelou vyhraješ každý zápas. Power Shot je ve FIFA 23 k nezastavení

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 5 4 d a d  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce