stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9727
  • Uživatelů: 6602

Monitory – nové technologie do kanceláří i hráčských doupat

Autor: Redakce  |   Publikováno: 10.3.2015 | Zobrazeno: 5902x

Budoucnost displejů přichází právě dnes. Zatímco televize si musejí na nějaké pořádné novinky (v normální cenové hladině) ještě počkat, monitory toho dnes nabízejí tolik, že není vůbec snadné si vybrat. Chcete 4K, nebo raději extrémní širokoúhlý poměr stran, nebo snad zahnutý displej, případně zobrazovadlo, které eliminuje nepříjemné fps propady a trhání obrazu u hraní her? Vše už dnes existuje – pravda, ne v jednom ideálním supermonitoru, ale to bychom chtěli zase moc.

  • G-Sync -Monitor podporující tuto technologii přizpůsobuje frekvenci obnovování obrazu počtu snímků, které přicházejí z počítače, respektive grafické karty. Tím je eliminováno trhání obrazu, případně propady v rychlosti hry, které způsobovalo zapnutí původní funkce VSync. Alternativou pro karty od AMD je funkce Freesync.
  • 21:9 – Běžné širokoúhlé monitory mají poměr stran 16:9 (ty staré skoro čtvercové bychom mohli trochu nekorektně označit jako 12:9). Nové ultrawide monitory jsou tedy pořádné nudle, skoro jako 2 staré skoro čtvercové monitory vedle sebe. Jde o formát, který se hodí pro hraní her (které ho podporují) a hlavně pro sledování filmů, které jsou produkovány právě v tomto poměru stran.
  • 4K – prostě vyšší rozlišení, většinou konkrétně 3 840 x 2160 pixelů, což je v každém směru 2x větší než fullHD, čímž je počet pixelů 4x větší.

Hráči mohou jásat, ale ne zadarmo

Každá z nastupujících novinek může v určitých případech znamenat přínos pro hráče. Zpočátku ale ne pro každého, neboť vyžadovaná finanční investice není zrovna malá. Nejnižší pořizovací náklady (pokud vlastníte slušnou grafickou kartu NVidia) jsou na plynulé hraní s takzvaným G-syncem – monitor koupíte za 10 000 Kč a můžete funkci hned využívat.

Trochu horší je to u monitorů 21:9, které musí hra podporovat. Navíc mívají tyto monitory vysoké rozlišení (proti FullHD), takže počítač musí být mnohem výkonnější, aby hra běžela plynule. To se ostatně týká i hraní ve 4K, které zvládnou pouze ty nejvýkonnější grafické karty dnešní doby.

Ani kancelář nepřijde zkrátka

Pokud si nedokážete představit práci na méně než 2 monitorech, nové ultraširokoúhlé displeje by vás mohly trochu zviklat. Pravdou je, že práce na dvou monitorech je stále trochu pohodlnější, ale na ty nové 21:9 není problém nacpat dvě okna vedle sebe. Například grafici se pak mohou těšit na větší monitory s vyšším rozlišením (4K), což dál jejich práci usnadní a zpříjemní. Trochu jinak se na to ale musejí dívat PC vývojáři, jejichž práce teď bude pod ještě větším drobnohledem.

Nejlevnější 4K monitor se dá sehnat kolem 10 000 Kč, ale na 24palcové úhlopříčce nevidíme nějaký zásadní přínos. O 1 000 Kč dráže se dají sehnat 28palcové varianty, ale pouze na TN technologii, která nedisponuje tak kvalitními a živými barvami a hlavně pozorovacími úhly, což už u tak velkého monitoru může být problém. Doporučujeme tedy počkat, než cena klesne, nebo rovnou utratit větší sumu peněz za kvalitní a velký displej.

Domácnost může ocenit hlavně nudle

A co domů? Do běžné domácnosti asi nové technologie jen tak neproniknou, protože kvalitní FullHD IPS displeje seženete za tři tisíce a máte skvělý obraz i dostatečně velkou úhlopříčku. Proč investovat mnohonásobně víc do něčeho, co přinese jen o trochu lepší zážitek? Pokud na PC nesledujete intenzivně filmy, nehrajete nové hry, nebo nevyžadujete žádné speciální funkce, bylo by zbytečné utrácet. Pokud je ale PC zábavním centrem vaší domácnosti, doporučili bychom pokukovat hlavně po monitorech s poměrem stran 21:9, který je skvělý pro hraní (některých PC her) a sledování filmů bez otravných černých pruhů.

Značky

Podobné články

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

MS Office 2013 je konečně dostupný

MS Office 2013 je konečně dostupný

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Nejpoužívanější dotyková gesta pro Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Nejpoužívanější dotyková gesta pro Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  5 4 d a e 5  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce