stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8631
  • Uživatelů: 6464

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Autor: Redakce  |   Publikováno: 1.9.2015 | Zobrazeno: 13242x

Problémy s příliš malým zobrazením (hlavně textu) občas potkají většinu běžných uživatelů PC. Je totiž příliš lehké takové problémy způsobit, ale náprava už vyžaduje trochu více uživatelských znalostí. Nebo alespoň návod, jak se těchto otravných stavů zbavit.

Důvodů, proč k takovému stavu dojde, může být několik. V první řadě jde ale o problémy, které lze snadno opravit, zpravidla neexistuje v tomhle ohledu žádný zásadní zádrhel, který by vás odsoudil k nepříjemným uživatelským zážitkům.

Rozlišení, velikost obrazovky a vzdálenost

O tom, zda je písmo na obrazovce pohodlně čitelné, rozhodují hlavně tři parametry. Jde o rozlišení, velikost obrazovky a vzdálenost vašich očí od obrazovky. Čím je rozlišení a vzdálenost vyšší, tím vnímáte objekty a text jako menší, zatímco velikost obrazovky (a tím i jednotlivých bodů na obrazovce) funguje opačně.

Pokud sedíte od monitoru příliš daleko, doporučujeme přenastavit prostor tak, abyste byli monitoru blíže. Pokud to nelze takto řešit, můžete snížit rozlišení (což nedoporučujeme), nebo zvětšit zobrazení textů a dalších položek (což bohužel není všespásné).

Zvětšení textu provedete ve volbách zobrazení (ve Windows 7 nazvané Rozlišení obrazovky a ve Windows 10 Nastavení zobrazení), kam se dostanete, když kliknete pravým myšítkem na volné místo na vaší Ploše a vyberete příslušnou možnost. Pokud nastavíte velikost zobrazení na 125 nebo 150 % a restartujete počítač, může to váš problém vyřešit.

To samé řešení je pak nutné i v případě, kdy vzdálenost od monitoru je v pořádku, ale rozlišení je příliš vysoké proti úhlopříčce monitoru – jednotlivé body jsou pak příliš malé a celkové zobrazení jakbysmet.

Zmenšení obsahu internetu prohlížeče

V internetovém prohlížeči je velmi snadné nedopatřením zmenšit (nebo zvětšit) zobrazení všeho obsahu. Stačí držet CTRL a zatočit kolečkem. Stejným způsobem můžete i zobrazení napravit (jen točit druhým směrem, samozřejmě). Lepším řešením je ale stisknout CTRL a 0 (nulu), protože to vám zobrazení vždy vrátí na výchozích 100 %. Dobré je, že to funguje i s nulou nad písmeny, ne jenom na numerické klávesnici. Většina prohlížečů má i v menu volbu Lupa, kde nastavení 100 % vrátíte zobrazení do normálu.

Značky

Podobné články

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

LibreOffice Online – kancelářský balík kdekoliv a kdykoliv

Wattpad – blog pro všechny spisovatele i čtenáře

Wattpad – blog pro všechny spisovatele i čtenáře

Alternativy pro MS Office zdarma – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Alternativy pro MS Office zdarma – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google "Street" View

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  6 4 c 5 7 e  :
 
Vzkaz: