stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8633
  • Uživatelů: 6466

Nejlepší bezplatné alternativy pro Microsoft Office

Autor: Redakce  |   Publikováno: 20.5.2014 | Zobrazeno: 10886x

Microsoft Office je pojmem, který netřeba vysvětlovat. Díky němu na počítači píšeme, vytváříme tabulky a kocháme se pitomými, leč krásnými obrázky v prezentacích o „nejkrásnějších místech světa“, nebo nedejbože o tom, jak správně dělat svoji práci. Jakkoliv je MS Office dokonalým nástrojem, jeho cena je pro spoustu uživatelů nepřijatelná – důvodem je to, že 99 % uživatelů nevyužije ani zlomek jejich funkcí. Existují však alternativy, které oněm 99 % uživatelů bohatě postačí a neřeknou si ani o korunu…

Google Dokumenty

Začneme online službami od Googlu, které se táhnou od mailu, přes cloudové úložiště a streamování hudby, až po editory dokumentů. Nechybí hlavně klasický trojlístek editorů – pro prezentace, texťáky a tabulky. Výhodou online editoru je, že máte své výtvory dostupné kdykoliv a kdekoliv (máte-li internetové připojení), ať už na svém PC, u počítače na druhé straně světa, nebo na smartphonu.

Editory jsou dostatečně jednoduché i vybavené, s velmi jednoduchým až spartánským interface. To ovšem není na škodu, protože v jádru jde o spolehlivé webové aplikace, které skvěle fungují. Import/export souborů z/do MS Office také funguje velmi dobře a Google Dokumenty můžete v klidu používat jako svůj hlavní pracovní nástroj. Díky možnosti spolupráce na jednom dokumentu v týmu, což už je dnes spíše nutnost, než vymoženost, se Google Dokumenty hodí především pro společnosti a kolektivy, které využívají ekosystém Googlu, ale v zásadě není problém využívat pouze a jenom Dokumenty.

Více o online editorech najdete v jednom z našich předešlých článků

Apache OpenOffice

Stejně jako je legendární samotný Office od Microsoftu, tak i jeho free protějšek OpenOffice je kusem softwaru, který je zbožňován a zbožšťován miliony uživatelů. Jde o zcela plnohodnotnou alternativu ke komerčním řešením, která se neustále vyvíjí a přizpůsobuje požadavkům uživatelů.

OpenOffice nabízí zejména 4 mocné nástroje, které lze využívat zdarma a to i ke komerčním účelům. Jde o Writer, Calc a Impress, což odpovídá Wordu, Excelu a PowerPointu, a čtvrtým do party je Draw, který plní funkci „malování“, ovšem v tomto případě nepracuje s bitmapovou, ale vektorovou grafikou. Hlavní nevýhodou OpenOffice je, že na první pohled působí poněkud zastarale. Nedočkáte se žádného moderního dlaždicového stylu, jako v nových Officech od Microsoftu, ale klasického a prověřeného vzhledu, který sleduje jediné, funkčnost. Problémem není ani kompatibilita, která je oboustranně na velmi vysoké úrovni, přičemž otevřené formáty OpenOffice by vám měly v čitelné podobě vydržet vlastně navždy.

LibreOffice

LibreOffice je projektem, který vznikl odtržením části vývoje od OpenOffice. Za cíl si bere větší progresivitu, byť základ i většinu novinek spolu tyto dva sourozenecké balíky sdílejí. Vybrat si mezi LibreOffice a OpenOffice není vůbec snadné – veteráni asi zůstanou u „svého“ OpenOffice, nováčci sáhnou spíše po trochu dravějším a podbízivějším se LibreOffice. Každopádně doporučujeme vyzkoušet oba balíky, nebo pokud nejste náročnými uživateli, hodit si mincí – chybu totiž neuděláte ani s jedním z nich a po nějakých „offisech“ od Microsoftu se vám stýskat nebude.

Značky

Podobné články

Odpověď v nepřítomnosti Seznam a Gmail

Odpověď v nepřítomnosti Seznam a Gmail

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

MS Office 2013 je konečně dostupný

MS Office 2013 je konečně dostupný

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  e 7 b 5 0 5  :
 
Vzkaz: