stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9288
  • Uživatelů: 6548

Nástupce USB má jiný tvar a nové schopnosti

Autor: Redakce  |   Publikováno: 13.10.2015 | Zobrazeno: 3432x

Zcela v souladu s dnešními trendy, takový je nový konektor nazývaný USB-C – je menší, šikovnější a univerzálnější než předchůdci. Nahradit by měl jednak klasické USB, ale také miniUSB a microUSB konektory, které se dnes používají pro přenos dat a nabíjení u mobilních zařízení kvůli své velikosti (běžné USB do moderních smartphonů a tabletů prostě nenacpete).

Zdroj: Flickr

USB-C je poměrně velký evolučním krokem v oblasti konektorů a to nejen kvůli tomu, co a jak rychle dokáže mezi zařízeními přenášet, i když i zde jsou změny poměrně velké. Jde o samotný design (a tím nemyslíme vzhled), který je univerzální – USB-C je oboustranné a zároveň i symetrické, takže pokud budete chtít spojit dvě zařízení, budete mít na obou stejné konektory, které spojíte kabelem s dvěma stejnými koncovkami, u nichž je navíc úplně jedno, jak budou otočené (tedy pokud se je nepokusíte narvat příčně, ale vůči tomu by byl odolný pouze kruhový konektor). Jaké další novinky USB-C přináší?

Přenosová rychlost

USB-C vychází ze standardu USB 3.1, který zdvojnásobuje přenosové rychlosti až na teoretických 10 Gbit/s. Testován už ale byl i přenos rychlostí 20 Gbit/s s použitím měděného kabelu, čímž by se USB-C vyrovnalo rozhraní Thunderbolt 2.

Maximální propustnost nebude (zas až tak) důležitá pro přenos souborů na flešku a externí disky, ale zcela zásadní bude pro další využití, hlavně přenášení obrazu v rozlišení až 4k.

Napájení

Už dnes se USB konektory k napájení používají – pokud nemáte iPhone, tak se váš chytrý mobil nabíjí právě přes microUSB konektor, a to třeba i po připojení do USBčka v PC. Jenže USB-C zvládne napájet výrazně vyšším proudem až do 5A při napětí až 20V. Toho využívá například nový Macbook, který disponuje jediným USB-C konektorem, který obstarává všechno drátové připojení k okolí včetně napájení.

Přenos videa a internetu

USB-C toho ale zvládá mnohem více! Už jsme zmínili přenos obrazu, což znamená, že rozhraní USB-C dokáže nahradit například i HDMI konektor nebo DisplayPort. Aby toho nebylo málo, USB-C zastane i práci ethernetového konektoru, takže se přes něj můžete připojit k internetu, ale vzhledem k ostatním schopnostem už toto asi nepřekvapí a nenadchne – ale aby šlo o opravdu univerzální konektor, nemůže podpora chybět.

Jako každá technologická novinka, i USB-C má problém – start. Tento problém je o to větší díky důležitosti a absolutní rozšířenosti klasického a zpětně kompatibilního USB. Zpočátku tedy budete potřebovat redukce, protože i když budete mít USB-C zařízení (třeba právě MacBook), tak k němu neseženete USB-C monitor, USB-C flešku,… Jak ale poroste (a v současné době se vše připravuje na boom) počet dostupných zařízení i příslušenství, vše se v dobré obrátí. O tom, že budoucnost patří USB-C, totiž není vůbec pochyb.

 

Značky

Podobné články

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 d f e 4 e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce