stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8633
  • Uživatelů: 6466

Nástupce USB má jiný tvar a nové schopnosti

Autor: Redakce  |   Publikováno: 13.10.2015 | Zobrazeno: 2587x

Zcela v souladu s dnešními trendy, takový je nový konektor nazývaný USB-C – je menší, šikovnější a univerzálnější než předchůdci. Nahradit by měl jednak klasické USB, ale také miniUSB a microUSB konektory, které se dnes používají pro přenos dat a nabíjení u mobilních zařízení kvůli své velikosti (běžné USB do moderních smartphonů a tabletů prostě nenacpete).

Zdroj: Flickr

USB-C je poměrně velký evolučním krokem v oblasti konektorů a to nejen kvůli tomu, co a jak rychle dokáže mezi zařízeními přenášet, i když i zde jsou změny poměrně velké. Jde o samotný design (a tím nemyslíme vzhled), který je univerzální – USB-C je oboustranné a zároveň i symetrické, takže pokud budete chtít spojit dvě zařízení, budete mít na obou stejné konektory, které spojíte kabelem s dvěma stejnými koncovkami, u nichž je navíc úplně jedno, jak budou otočené (tedy pokud se je nepokusíte narvat příčně, ale vůči tomu by byl odolný pouze kruhový konektor). Jaké další novinky USB-C přináší?

Přenosová rychlost

USB-C vychází ze standardu USB 3.1, který zdvojnásobuje přenosové rychlosti až na teoretických 10 Gbit/s. Testován už ale byl i přenos rychlostí 20 Gbit/s s použitím měděného kabelu, čímž by se USB-C vyrovnalo rozhraní Thunderbolt 2.

Maximální propustnost nebude (zas až tak) důležitá pro přenos souborů na flešku a externí disky, ale zcela zásadní bude pro další využití, hlavně přenášení obrazu v rozlišení až 4k.

Napájení

Už dnes se USB konektory k napájení používají – pokud nemáte iPhone, tak se váš chytrý mobil nabíjí právě přes microUSB konektor, a to třeba i po připojení do USBčka v PC. Jenže USB-C zvládne napájet výrazně vyšším proudem až do 5A při napětí až 20V. Toho využívá například nový Macbook, který disponuje jediným USB-C konektorem, který obstarává všechno drátové připojení k okolí včetně napájení.

Přenos videa a internetu

USB-C toho ale zvládá mnohem více! Už jsme zmínili přenos obrazu, což znamená, že rozhraní USB-C dokáže nahradit například i HDMI konektor nebo DisplayPort. Aby toho nebylo málo, USB-C zastane i práci ethernetového konektoru, takže se přes něj můžete připojit k internetu, ale vzhledem k ostatním schopnostem už toto asi nepřekvapí a nenadchne – ale aby šlo o opravdu univerzální konektor, nemůže podpora chybět.

Jako každá technologická novinka, i USB-C má problém – start. Tento problém je o to větší díky důležitosti a absolutní rozšířenosti klasického a zpětně kompatibilního USB. Zpočátku tedy budete potřebovat redukce, protože i když budete mít USB-C zařízení (třeba právě MacBook), tak k němu neseženete USB-C monitor, USB-C flešku,… Jak ale poroste (a v současné době se vše připravuje na boom) počet dostupných zařízení i příslušenství, vše se v dobré obrátí. O tom, že budoucnost patří USB-C, totiž není vůbec pochyb.

 

Značky

Podobné články

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Monitory – nové technologie do kanceláří i hráčských doupat

Monitory – nové technologie do kanceláří i hráčských doupat

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

Nositelná elektronika a gadgety pro zdraví a fitness

Nositelná elektronika a gadgety pro zdraví a fitness

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  d 6 7 f 0 c  :
 
Vzkaz: