stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9632
  • Uživatelů: 6591

Nejlepší survival hry pro PC

Autor: Redakce  |   Publikováno: 5.8.2014 | Zobrazeno: 26911x

Hry o přežití jsou nesmírně populární a na obrazovkách počítačů i konzolí jim dáváme stále více prostoru. Bezcílně se toulat krajinou a vytvořit si vlastní oázu klidu v nebezpečím protkaném světě je přesně to pravé spojení mezi svobodou, strachem a adrenalinem, které hráče láká. Moderní survival hry tak těží z otevřeného světa a sandboxové hratelnosti, takže jaký si to uděláš, takový to máš. Pionýrem survival sandbox her je rozhodně Minecraft, ale v následujícím článku vám v plné kráse předvedeme, jak moc se od svého novodobého praotce jeho následovníci odchýlili a kolik tvůrčí kreativity do nich jejich autoři vložili.

Minecraft

Bude to nošení dříví do lesa, protože o Minecraftu jsme se toho už napovídali opravdu hodně, ale ani v Minecraftu není dřeva nikdy dost, takže proč ne. Desítky milionů prodaných kusů na všemožné platformy, stovky módů, návykový multiplayer… Minecraft má vše, ale jako survival hra se z dnešního pohledu nezdá být tak fenomenální. Ano, po prvním spuštění se vám kombinace nočního nebezpečí, zničitelnosti voxelového prostředí a nutnosti jíst pořádně dostane pod kůži a pocítíte možná i něco jako strach, ale když si zvyknete, vystraší vás leda tak creeper a to tím, že vás prostě a jednoduše zabije. Zabije a vy se objevíte na startovní pozici a můžete si jít sesbírat věci, nebo maximálně přijdete o to, co jste měli u sebe. Minecraft je tedy hlavně hřiště, občas docela atmosférické, ale v zásadě ne tolik o samotném přežití, jako o progresu, získávání lepších surovin, vytváření lepších předmětů. A taky má i cíl, a to doslova, dimenzi End, kam si můžete odskočit zabít dračího bosse hry. Přesto je svou komplexností Minecraft stále nedostižným titulem a to díky kombinaci volnosti, voxelové grafiky, budování, craftingu a nakonec i díky těm survival a soubojovým prvkům.

Alternativy: Terraria, 7 Days to die

Silné stránky: craftování, svoboda, budování

Hrajte Minecraft

DayZ

Mód pro českou hru ARMA II s názvem DayZ znamenal obrovský skok v popularitě nejen pro jeho tvůrce, ale i pro samotnou hru od šikulů z „Bohemky“. Už dlouho po vydání tohoto vojenského simulátoru přišel boom a celosvětová sláva, protože ke spuštění módu byl potřeba datadisk k samotné hře. A na Steamu je každý boom v nakupování hry hodně vidět a hra v TOP10 přitáhne obrovskou pozornost statisíců hráčů. Což znamenalo nejen další nákupy samotné ARMA II s datadiskem, ale také neuvěřitelně silné promo pro ARMA III a samostatnou hru (tentokrát už přímo od Bohemia Interactive) DayZ, které se prodávají jako rohlíky.

DayZ mód i samostatná hra mají stejný koncept – připojíte se na server přeplněný zombíky a zalidněný dalšími přeživšími hráči. Je jen na vás, kde seženete jídlo, zbraně a další vybavení, koho zastřelíte, komu se vyhnete a pod čí vystřelenou kulkou zemřete (a přijdete o všechno svoje vybavení). Hra ale ve své podstatě vyžaduje od hráče nezdravou dávku paranoi a velmi lehký prst na spoušti zbraně. Prostě pro jistotu se naučíte zabíjet všechno, co se hne, abyste neumřeli a neztratili svůj několikahodinový postup. Trochu jiná je situace, kdy hrajete s kamarády – nejenomže máte větší šanci přežít přestřelku s osamělými vrahy, ale taky v případě smrti může váš přeživší kámoš zachránit vaše věci (a pomstít vás).

Alternativy: Rust, Nether, H1Z1

Silné stránky: grafika, PvP, kooperace s kamarády

Hrajte DayZ

The Forest

Unikátní projekt The Forest patří mezi nejambicióznější survival hry vůbec. V jádru jde o čistý singleplayer, kdy ztroskotáte na ostrově plném nebezpečí. Nejprve vás asi zaskočí AAA grafika, poté neuvěřitelně agresivní domorodci s propracovanou AI a nakonec rozsáhlé možnosti vyžití, od budování přístřešků, přes lov, až po vyvražďování nepřátelských domorodců, kteří jsou ve skutečnosti supersilnými mutanty. Hra je stále v alfa verzi, ale už teď si ji můžete koupit a přinejmenším pár hodin jí naprosto propadnout.

Alternativy: 7 Days to die

Silné stránky: strach, grafika, skutečný boj o přežití, ničím nerušený singleplayerový zážitek, stavění, pasti proti domorodcům, systém jeskyní

Hrajte The Forest

7 Days to die

Hra 7 Days to die si bere prvky z Minecraftu a DayZ, ale šroubuje je na komornější zážitek v nebezpečnějším světě. Svými survival prvky a extrémně nebezpečnou nocí připomíná i The Forest, nicméně z voxelů vytvořený plně zničitelný svět a silný crafting odkazují spíše na hru od Notche. Graficky není 7 Days to die žádná pecka, ale svými minecraftími možnostmi je mezi svými konkurenty zcela osamocená. Hezčí voxelovou grafikou snad nabízí jen Landmark od Sony, což je hra sice sandboxové, ale (aspoň zatím) postrádající jakékoliv survival prvky.

Přes den se v 7 Days to die touláte prostředím, hledáte jídlo a pití, zbraně a součástky pro crafting a vyhýbáte se poměrně neškodným a pomalým zombíkům. Když ale padne noc, z nemrtvých se stanou neuvěřitelně vnímaví, rychlí, vytrvalí a smrtící nepřátelé. Hra se změní v likvidování hord nepřátel (to když máte dobrou obranu a spoustu střeliva), nebo panický útěk o život, který nelze vyhrát. Kromě singleplayeru lze hrát i s ostatními hráči, ale hra je dělaná spíše po vzoru Left4Dead, tedy kooperace v menším počtu hráčů – není nutno asi zmiňovat, že v takový moment hra dále zvyšuje kvalitativní laťku a z ostatních survival her dělá statisty.

Alternativy: Minecraft, Rust, The Forest, DayZ

Silné stránky: voxelová grafika dovolující práci s terénem a velkou zničitelnost, noční „horde“ režim monster, intenzivní zážitek při kooperaci skupiny hráčů, crafting a budování

Hrajte 7 Days to die

Rust

Rust je bez diskuzí hvězdou mezi survival PvP akcemi. Stejně jako v DayZ je prostředí vaším protivníkem jen první chvíle ve hře, poté už jde hlavně o důsledné zabíjení ostatních hráčů dřív, než oni stihnou zabít vás. Je to tedy jako DayZ přes kopírák, ovšem s horší grafikou, kompaktnějším prostředím a možností stavět různé budovy, které za ideální konstelace ochrání alespoň část vašeho těžce nabytého majetku.

Alternativy: Nether, DayZ, 7 Days to die

Silné stránky: PvP, budování a crafting, spousta hráčů a serverů

Hrajte Rust

State of Decay

Jediná hra z našeho výběru, která sleduje příběh, je State of Decay. Jde o typický singleplayerový survival s důrazem na ochranu celé kolonie přeživších. Ti vám často pomohou, ale ještě více jsou pro vás zátěží, o kterou je třeba se dobře starat. Prvek přežití je však natolik silný, že jde podle nás hlavně o survival hru, navíc s dostatečnou svobodou na poměrně velké mapě.

Alternativy: příběhové survival hry nebo Walking Dead

Silné stránky: příběh a hlavně vztahy mezi postavami, svoboda a důležité rozhodování

Hrajte State of Decay

Space Engineers

Druhý český zářez v našem článku patří vesmírnému sandboxovému budovatelskému simulátoru, který je postaven na nekonečné svobodě a fyzikálním modelu, který umožňuje intenzivní destrukci vesmírných lodí, se kterými jste si předtím dali spoustu práce. Díky survival módu jsou ale Space Engineers také asi jediným titulem, který vás nemilosrdně vystaví chladu vesmírného prostoru a „dělte si, co chcete“. Přežití není vůbec samozřejmostí a nějaké prosperování už vůbec ne.

Alternativy: The Forest, Minecraft

Silné stránky: sci-fi survival sandbox, grafika, fyzika a kolize

Hrajte Space Engineers

Na co se můžeme těšit do budoucna?

Vzhledem k obrovskému úspěchu survival her se nové kousky neustále valí ze všech stran. Zombie akce H1Z1 od Sony vypadá na promakanější klon DayZ, zatímco Frontiers se snaží motiv přežití a průzkumu naroubovat na hru podobnou prvním dílům série The Elder Scrolls. Sci-fi survival Proven Lands ukazuje, že Space Engineers neukázali jediný způsob, jak se popasovat s vesmírným bojem o přežití.

Velké naděje vkládáme i do Before, což je hra, ve které se budete snažit udržet na živu pralidi, přičemž nejzajímavějším prvkem je intenzivní a pohledná stylizace grafiky. A na závěr bychom vás chtěli upozornit i na skvěle vypadající AAA survival akci Dying Light, která kombinuje parkour a zombie vyvražďování od tvůrců Dead Islandu. 

Značky

Podobné články

Brány Skeldalu – přispějte na mobilní verzi

Brány Skeldalu – přispějte na mobilní verzi

Vyzkoušejte si demo Tom Clancy’sTheDivision zdarma na PC

Vyzkoušejte si demo Tom Clancy’sTheDivision zdarma na PC

Rogue-like FPS Killing Room od Alda Games

Rogue-like FPS Killing Room od Alda Games

Nejlepší módy a trucky pro Spin Tires (1. díl)

Nejlepší módy a trucky pro Spin Tires (1. díl)

Jakou verzi Minecraftu si vybrat? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verze

Jakou verzi Minecraftu si vybrat? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verze

Bude FIFA 23 podporovat crossplay a společný obchod na všech platformách?

Bude FIFA 23 podporovat crossplay a společný obchod na všech platformách?

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  7 1 3 6 7 8  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce