stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9631
 • Uživatelů: 6591

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data 1. díl

Autor: Redakce  |   Publikováno: 10.9.2012 | Zobrazeno: 32381x

Zálohování dat na vzdálených serverech není nic nového. Dnešní doba ho však zjednodušuje a umožňuje využití internetového úložiště i běžným uživatelům a to nejen počítačů, ale například i chytrých telefonů (v České republice je ovšem díky tvrdým FUP limitům poměrně těžké tato úložiště pro smartphony intenzivněji používat).

My si představíme několik nejdůležitějších a nejrozšířenějších služeb, za kterými často stojí vůbec ty největší společnosti na světě, ať už jde o Microsoft, Google, nebo Amazon, které spolu válčí takřka na všech frontách. Zároveň pod představením každého úložiště přikládáme odkaz pro stažení obslužného programu, se kterým je možné internetová úložiště nejpohodlněji ovládat (některá nabízejí i webový přístup). Ve druhém díle, který připravujeme na příští týden, se zaměříme na cloudová úložiště se specifickým zaměřením, které neplní funkci univerzálního úložiště, ale ve svém užším záběru excelují (například Picasa, nebo Apple iCloud).

Služby takzvaného cloudového úložiště jsou si v mnohém podobné, nehledě na provozovatele. Jejich používání je vždy co nejintuitivnější, nejpřehlednější, nejrychlejší. Velmi žádaný je také multiplatformní základ, který dovoluje přístup k jedné konkrétní službě, k jednomu konkrétnímu úložišti jak z osobních počítačů, tak například právě z chytrých telefonů. Pod každým textem najdete shrnutí nejdůležitějších vlastností daného úložiště, podle kterého si můžete snadněji porovnat, co vám které úložiště nabízí. Teď už k jednotlivým programům.

Google Drive

Svým cloudovým úložištěm dává Google jasně najevo, jakým směrem se vydal. Absolutní integrace webových a off-line funkcí je u tohoto internetového giganta zcela nepřehlédnutelná. Chrome OS je pouze šikovnější prohlížeč Chrome a Google Drive je zase mnohem šikovnějším bratříčkem služby Dokumenty. Obě aplikace mají mnoho společného – snadné sdílení informací (a souborů v případě vyspělejší služby Drive), interface a příkladnou synchronizaci s gmailem, nebo kontakty. Služby Googlu tak začínají tvořit takřka jednolitý celek, kde prostředím je internetový prohlížeč, identitou Gmail/Google+ účet a i další služby a funkce jsou přidávány čistě online cestou.

Samotný Google Drive nabízí 5 GB internetového úložiště zdarma. To není moc, vezmeme-li v úvahu konkurenci, která nabízí i násobky této kapacity. Google však nabízí několik dalších fantastických služeb a možností. Například rozeznávání textu na vložených obrázcích (OCR), nebo snadné vyhledávání a filtrování, což je samozřejmě výsostná disciplína Googlu, která stála u jeho zrodu a růstu v jednu z největších společností světa.

Pokud si budete chtít Google Drive vyzkoušet, můžete tak učinit takřka bez ohledu na platformu – Google Drive je dostupný pro PC, Mac, Google Android, iOS zařízení (iPad, iPhone) a samozřejmě i Google Chrome OS. Vzhledem k bohatým doplňkovým službám jde o cloudové úložiště s velkou budoucností, ale už v současnosti se odhaduje, že ho využívá přes 80 milionů uživatelů.

Rozšíření úložiště je u Google Drive poměrně levnou záležitostí – dalších 25 GB si můžete přikoupit za 2,50 dolarů na měsíc, což je 30 dolarů ročně (asi 600 Kč). Na zálohování důležitých souborů ale většině uživatelů postačí i bezplatná varianta s 5 GB úložného prostoru.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní služby: 60 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Perfektní spolupráce s Google Dokumenty a přináší OCR

Amazon Cloud Drive

Na první pohled se může zdát, že se Amazon pouští do nerovného souboje s ostatními titány na trhu – od vytvoření precizní čtečky elektronických knih se pustil i na pole tabletů, spekuluje se o příchodu chytrého telefonu. I Amazon Cloud Drive jde vůbec proti těm nejsilnějším hráčům na trhu, zejména Microsoftu a Googlu. Jak ale ukázal v minulosti, Amazon se vydává trochu jinou cestou a totéž platí o jeho internetovém úložišti.

Amazon Cloud Drive se primárně soustředí na digitální obsah, ať už muziku, obrázky, dokumenty nebo videa. Amazon jako gigant mezi prodejci digitálního obsahu staví svoje služby zejména na tomto základě, stejně jako se Google soustředí na snadné vyhledávání, odkudkoliv si uživatel zamane.

Cloudové úložiště od Amazonu je poskytováno zdarma a to s kapacitou 5 GB. Možná se to zdá málo, ale Amazon přináší jednu specialitu – obsah zakoupený na Amazonu se do tohoto limitu nepočítá, čímž užitečnost úložiště rapidně stoupá. Kromě osobních počítačů je jedním z nejdůležitějších přehrávačů digitálního obsahu od Amazonu jeho tablet Kindle Fire, který s úložištěm samozřejmě dokáže pracovat a obsah na něj nahrávat i z něj stahovat. O něco méně možností nabízí Amazon pro zařízení s mobilním operačním systémem Android, který s Cloud Drive dokáže spolupracovat přes aplikaci Amazon MP3.

Cena za zvýšení kapacity je u Amazon Cloud Drive velmi přívětivá – dalších 20 GB si můžete přikoupit za 20 dolarů na rok.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní služby: 100 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Digitální obsah zakoupený u Amazonu je vždy uskladněn zdarma, bez zabírání místa v zakoupeném datovém plánu

Microsoft SkyDrive

Své cloudové úložiště provozuje i Microsoft. Nabízí dokonce vyšší bezplatnou kapacitu, než je běžné u konkurence, konkrétně 7 GB. Úložiště je velmi podobné tomu od Googlu, alespoň ve filozofii. Nabízí snadný přístup přes webové prohlížeče, ale primárně funguje s nainstalovanou aplikací SkyDrive. Tu lze nainstalovat nejen na počítače se systémem Windows, ale i na Mac. Podpora mobilních zařízení pak opět čítá kromě Windows Phone i zařízení s iOS, tedy iPad a iPhone. Aplikace je dostupná i pro Google Android.

Microsoft i uživatelé SkyDrive službu chválí za snadnou práci s dokumenty Microsoft Office. Jde tedy o něco podobného jako s Google Dokumenty, respektive Google Drive. Microsoft ale podporuje i další typy souborů, například obrázky. Všechny soubory lze snadno s kýmkoliv sdílet, na dokumentech může pracovat neomezené množství dalších uživatelů společně.

Cena za rozšíření je u Microsoft SkyDrive více než příznivá. 20 GB stojí pouze 10 dolarů na rok, 50 GB pak 25 dolarů a za dvojnásobnou kapacitu zaplatíte dvojnásobek, tedy 50 dolarů.

 • Prostor zdarma: 7GB
 • Cena za nadstandardní služby: 50 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Perfektní spolupráce s Microsoft Office

DropBox

Právě DropBox celé cloudové šílenství odstartoval. Se svými 50 miliony klientů je jednou z největších, možná dokonce i vůbec tou největší službou pro ukládání dat na internetu. Synchronizace s cloudovým úložištěm probíhá velmi snadno. Stačí požadované soubory přetáhnout do synchronizační složky a soubory se automaticky synchronizují.

Zajímavý přístup zvolil DropBox s ohledem na kapacitu poskytovanou zdarma – v základní nabídce poskytuje pouze 2 GB volného místa zdarma. Získáváním referralů ho lze rozšířit ale až na 18 GB, což žádná jiná služba nenabízí. Dost možná se budete snažit dostatek referralů získat, protože ceny za nadstandardní kapacitu jsou u DropBoxu o hodně vyšší, než je běžné u Googlu, nebo Microsoftu.

Bez diskuzí je pak velkou výhodou DropBoxu jeho rozšířenost a to nejenom mezi uživateli. Příkladná je i podpora a spolupráce s ostatními programy a službami. Ještě důležitějším argumentem pro využívání tohoto cloudového úložiště je podpora všech myslitelných zařízení: PC, Mac, Linux, iPad/iPhone, Android, Blackberry, Kindle Fire.

Již jsme zmínili, že ceny za další GB jsou u DropBoxu docela vysoké. Dalších 100 GB stojí 100 dolarů na rok, nebo 10 dolarů na měsíc. S vyšší zakoupenou kapacitou pak úměrně roste i cena za ni (200 GB za 200 dolarů,…).

 • Prostor zdarma: 2GB (až 18 GB díky referralům)
 • Cena za nadstandardní služby: 100 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Nejrozšířenější online úložiště, snadné sdílení s přáteli, provázanost s mnoha dalšími programy

SugarSync

SugarSync nabízí svým uživatelům plnohodnotné internetové úložiště. Jeho předností je už práce se synchronizací, ve které nabízí oba základní přístupy. Tím prvním je nahrávání libovolných složek do cloudového úložiště, takže máte dostatek volnosti pro práci se svými složkami. Tou druhou pak „magický kufřík“, tedy jedna složka automaticky synchronizovaná mezi všemi zařízeními, která jsou k danému SugarSync účtu připojena. Pro svá data máte na serverech zdarma prostor 5 GB.

Více než potěšitelný je i seznam podporovaných zařízení a operačních systémů. Ten totiž čítá PC, Mac a celou řadu mobilních zařízení: iPad, iPhone/iPod touch, Android, BlackBerry, Windows Mobile (opravdu, nejde o chybu, nejde o Windows Phone, ale o stařičký Windows Mobile) a Symbian.

Cena za dodatečné gigabajty v úložišti je ale poměrně vysoká – dokonce vyšší než u DropBoxu, který je za svou cenovou politiku nezřídka kritizován. Cena za 100 GB je na rok celých 150 dolarů. Výhodou je naopak možnost vyzkoušet si tyto vysokokapacitní úložiště 30 dní zdarma.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní služby: 150 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Podpora starších mobilních OS Symbianu a Windows Mobile, možnost vyzkoušet i rozsáhlejší úložiště na 30 dnů zdarma

Wuala

Zajímavý přístup volí cloudové úložiště ze Švýcarska, Wuala. Jeho hlavním krédem je bezpečnost, kdy jsou veškerá synchronizovaná data šifrována a ukládána v zašifrované podobě. Neznamená to však, že k souborům budete mít přístup pouze vy. Svá data můžete sdílet i s přáteli, kterým jednoduše pošlete odkaz ke stažení příslušného souboru, aniž by bylo ohroženo dokonalé zabezpečení. Podpora zařízení je naprosto dostatečná, Wuala podporuje Windows, Mac i Linux a zařízení s OS Android a iOS.

Wuala nabízí zdarma 5GB úložiště. S ohledem na zabezpečení se cena za další data nezdá tak přemrštěná: 100 GB stojí 109 EUR ročně, a pokud byste měli zájem o celý 1 TB dat, přijde vás na 999 EUR ročně.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní: 109 EUR za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Nejlepší zabezpečení souborů díky šifrování i uložení na zabezpečených serverech ve Švýcarsku

4Sync

Velmi příjemný svěží vítr mezi cloudovými službami představuje 4Sync. Přináší nadstandardní kapacitu úložiště zdarma, ale i poměrně levné dokoupení dalších GB pro náročnější uživatele. Po nainstalování aplikace se automaticky synchronizují data v synchronizační složce, což je přístup, která využívá například DropBox, ale i mnoho dalších internetových úložišť. 4Sync přitom nabízí bezkonkurenční objem dat, která si zdarma můžete synchronizovat – jde o 15 GB, což je 3x více, než nabízí Google a skoro 8x více, než DropBox.

Velmi široká je nabídka podporovaných zařízení. 4Sync si stáhnete pro Windows, Max i Linux, případně pro celou plejádu mobilních zařízení, která čítá Android, iOS zařízení iPad a iPhone a dokonce i BlackBerry a Symbian.

Cena za nadstandardní kapacitu internetového úložiště je 78 dolarů na rok. Za ty dostanete hned 100 GB místa, které můžete zaplnit svými fotkami, dokumenty a jinými soubory.

 • Prostor zdarma: 15GB
 • Cena za nadstandardní služby: 78 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Funguje na všech běžných OS i mobilních zařízeních, bezkonkurenční kapacita zdarma

Značky

Podobné články

Playstation 4 vs Xbox One

Playstation 4 vs Xbox One

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Start menu pro Windows 8

Start menu pro Windows 8

Xbox One: zvládne i off-line hraní a přinese nový Kinect

Xbox One: zvládne i off-line hraní a přinese nový Kinect

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Jak aktivovat sledování zásilky v Gmailu na Androidu a iPhonu

Jak aktivovat sledování zásilky v Gmailu na Androidu a iPhonu

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  8 3 e 4 3 7  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce