stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 8633
  • Uživatelů: 6466

Nové procesory poběží jen pod Windows 10

Autor: Redakce  |   Publikováno: 19.1.2016 | Zobrazeno: 2728x

Microsoft dál tlačí svůj systém Windows 10 mezi uživatele, ať už po „Desítkách“ touží, nebo nikoliv. Tentokrát se rozhodl k tomu využít poměrně zákeřnou taktiku – omezí totiž kompatibilitu nových procesorů se staršími verzemi svého operačního systému. V podstatě tak uživatele donutí, aby s novým procesorem přešli i na nové Windowsy.

První vlaštovkou už jsou procesory Skylake od Intelu, které by měly být nově plně kompatibilní pouze s Windows 10. Neznamená to sice, že by nové CPU od AMD či Intelu přestaly den ze dne fungovat na Windows 7 a 8.1, ale Microsoft ani výrobci čipů už neudělají tu „práci navíc“, aby zajistili, že vše pojede dobře na všech systémech.

Obměna klasické strategie

Microsoft má s nucením zákazníků k přechodu na novější verzi Windows bohaté zkušenosti. V minulosti cílil ale hlavně na hráče, když nové verze rozhraní DirectX omezoval pouze na nejnovější systémy, ať už šlo o exkluzivitu DirectX 10 pro Windows Vista, nebo nově o DirectX 12 pro Windows 10.

Jenže nové „directy“ nabíraly na důležitosti ještě pomaleji, než přirozeně rostla základna uživatelů nových Windowsů. Taktika to tak byla spíše neužitečná. Podobné je to s omezením podpory po uplynutí určitého časového úseku – tento úsek je totiž hodně dlouhý a v podstatě příliš nezkracuje přirozenou životnost operačního systému. Například Windows XP přestal být podporován až po více než 12 letech na trhu v době, kdy se už většina uživatelů bez problémů sžila s novými verzemi, zejména s Windows 7. Ty čeká konec podpory v roce 2020.

Jenže tentokrát si Microsoft bere za rukojmí mnohem větší skupinu uživatelů, s trochou nadsázky všechny, kteří chtějí upgradovat svůj počítač na nejnovější verze procesorů.

Nesmyslné převrácení zažitých pravidel

Plán Microsoftu vypadá trochu absurdně i z důvodu, že krásně kontrastuje s běžným fungováním IT technologií. Většinou je to nový systém, nová hra, nový software obecně, co vede uživatele k vylepšení hardwarového vybavení, protože vzhledem k přirozenému vývoji se zvyšuje i náročnost na výkon. Jenže Microsoft dělá přesný opak – použití nového hardwaru podmiňuje používáním nejnovějšího softwaru. Windows od dob nechvalně proslulých „vist“ moc na výkon žravé nejsou, ale Microsoftu může být v podstatě jedno, na jakém hardwaru jejich systém běží. Mnohem efektivnější je donutit majitele moderního hardwaru přejít na jejich nový operační systém.

Řešením je podřídit se

Chcete řešení? Jsou v podstatě dvě – pokud máte rádi svůj starší Windows, kupte si při upgradu co nejlepší a nejmodernější kompatibilní procesor a pár let nejspíše v pohodě vydržíte. Nebo se můžete podřídit a zkousnout „zlo“ v podobě Windows 10. Systém je to povedený, i přes jeho povahu neustále aktualizované „služby“, ale čím víc nám ho Microsoft nutí, tím méně našich sympatií si získává.

Podobné články

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

TOP aplikace a nástroje pro lepší organizaci času i práce

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Jak zabezpečit své kryptoměny: 8 peněženek, které musíte znát!

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Online kancelářské balíky a užitečné editory zdarma

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google

Ponořte se pod hladinu oceánu s Google "Street" View

Alternativy pro MS Office zdarma – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Alternativy pro MS Office zdarma – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

Nejlepší programy pro domácí účetnictví a daňovou evidenci OSVČ

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  b 0 a 3 9 b  :
 
Vzkaz: