stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9632
  • Uživatelů: 6591

Nové procesory poběží jen pod Windows 10

Autor: Redakce  |   Publikováno: 19.1.2016 | Zobrazeno: 4280x

Microsoft dál tlačí svůj systém Windows 10 mezi uživatele, ať už po „Desítkách“ touží, nebo nikoliv. Tentokrát se rozhodl k tomu využít poměrně zákeřnou taktiku – omezí totiž kompatibilitu nových procesorů se staršími verzemi svého operačního systému. V podstatě tak uživatele donutí, aby s novým procesorem přešli i na nové Windowsy.

První vlaštovkou už jsou procesory Skylake od Intelu, které by měly být nově plně kompatibilní pouze s Windows 10. Neznamená to sice, že by nové CPU od AMD či Intelu přestaly den ze dne fungovat na Windows 7 a 8.1, ale Microsoft ani výrobci čipů už neudělají tu „práci navíc“, aby zajistili, že vše pojede dobře na všech systémech.

Obměna klasické strategie

Microsoft má s nucením zákazníků k přechodu na novější verzi Windows bohaté zkušenosti. V minulosti cílil ale hlavně na hráče, když nové verze rozhraní DirectX omezoval pouze na nejnovější systémy, ať už šlo o exkluzivitu DirectX 10 pro Windows Vista, nebo nově o DirectX 12 pro Windows 10.

Jenže nové „directy“ nabíraly na důležitosti ještě pomaleji, než přirozeně rostla základna uživatelů nových Windowsů. Taktika to tak byla spíše neužitečná. Podobné je to s omezením podpory po uplynutí určitého časového úseku – tento úsek je totiž hodně dlouhý a v podstatě příliš nezkracuje přirozenou životnost operačního systému. Například Windows XP přestal být podporován až po více než 12 letech na trhu v době, kdy se už většina uživatelů bez problémů sžila s novými verzemi, zejména s Windows 7. Ty čeká konec podpory v roce 2020.

Jenže tentokrát si Microsoft bere za rukojmí mnohem větší skupinu uživatelů, s trochou nadsázky všechny, kteří chtějí upgradovat svůj počítač na nejnovější verze procesorů.

Nesmyslné převrácení zažitých pravidel

Plán Microsoftu vypadá trochu absurdně i z důvodu, že krásně kontrastuje s běžným fungováním IT technologií. Většinou je to nový systém, nová hra, nový software obecně, co vede uživatele k vylepšení hardwarového vybavení, protože vzhledem k přirozenému vývoji se zvyšuje i náročnost na výkon. Jenže Microsoft dělá přesný opak – použití nového hardwaru podmiňuje používáním nejnovějšího softwaru. Windows od dob nechvalně proslulých „vist“ moc na výkon žravé nejsou, ale Microsoftu může být v podstatě jedno, na jakém hardwaru jejich systém běží. Mnohem efektivnější je donutit majitele moderního hardwaru přejít na jejich nový operační systém.

Řešením je podřídit se

Chcete řešení? Jsou v podstatě dvě – pokud máte rádi svůj starší Windows, kupte si při upgradu co nejlepší a nejmodernější kompatibilní procesor a pár let nejspíše v pohodě vydržíte. Nebo se můžete podřídit a zkousnout „zlo“ v podobě Windows 10. Systém je to povedený, i přes jeho povahu neustále aktualizované „služby“, ale čím víc nám ho Microsoft nutí, tím méně našich sympatií si získává.

Podobné články

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Tomuhle se při zacházení s PC vyhněte obloukem

Tomuhle se při zacházení s PC vyhněte obloukem

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Programy pro výuku psaní všemi deseti zdarma

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

Jak vytvořit vizitku snadno a rychle

Odpověď v nepřítomnosti Seznam a Gmail

Odpověď v nepřítomnosti Seznam a Gmail

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  7 0 4 f 7 e  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce