stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9631
  • Uživatelů: 6591

Windows 8: skvělé a skoro zadarmo

Autor: Redakce  |   Publikováno: 25.10.2012 | Zobrazeno: 7153x

V tomto článku si představíme Windows 8 a jejich konkrétní silné i slabé stránky. Na konci pak najdete ještě tabulku s přehledem verzí a některé tipy na získání Windows 8 co nejlevněji.

Jak se povedly všechny novinky?

Cílem Microsoftu bylo vytvořit velmi rychlý systém založený na uživatelském prostředí Modern UI (dříve Metro UI), který je velmi podobný dlaždicovému rozložení, které si softwarový gigant vyzkoušel už u mobilních telefonů v systému Windows Phone 7. Ten je mimo jiné znám právě jako nejrychlejší z mobilních operačních systémů. Jak je na tom Windows 8? Je opravdu, ale opravdu velmi rychlý. Windows 8 má dokonce nižší hardwarové nároky, než jeho předchůdce. Optimalizace systému se povedla na jedničku a porodní bolesti známé především z Windows Vista se nekonají.

Uživatelské prostředí

Ruku v ruce s rychlostí jde samozřejmě i zcela přepracované uživatelské rozhraní Modern UI. To si přímo říká o ovládání dotykem, ale rozhodně se nepotvrdily obavy, že většina počítačů odkázaných pouze na myš a klávesnici, bude s Windows 8 nepoužitelná. Logika ovládání je zcela odlišná, než u tradiční Plochy, ale nelze ji vytknout takřka nic. Dlouho se mluví o vlastnostech nového systému jako o chybách, ale to je jen změna tak obrovská, že se mnoho uživatelů nedokáže smířit, že teď je to jinak a že jejich léty zafixované postupy nefungují. Respektive fungují, protože tradiční desktopové prostředí s UI Aero je ve Windows 8 stále přítomno.

Největší výhodou Modern UI je provázanost, která je opět známá z mobilních operačních systémů. Windows 8 hranici mezi mobilním a stolním systémem smazává (do svých nejlepších tabletů bude instalovat plnohodnotný systém Windows 8 Pro, do těch levnějších pak verzi takřka k nerozeznání Windows RT). Nahrajte si do Windows 8 adresář svých kontaktů, sdílejte, personalizujte, vyhledávejte, mějte pořád na očích svoje emaily, kalendář i feedy ze sociálních sítí, nebo chat. Mnoha aplikacím můžete navolit vlastní pozadí, což platí i o nové zamykací obrazovce (lockscreen), která se opět více než inspiruje u mobilních systémů. Jsou na ní totiž vidět základní informace, jako je čas, příchozí zprávy, nebo konektivita.

Modernu UI je vystavěn z dlaždic, a ačkoliv je vkus silně individuální věc, krásnější uživatelské rozhraní bychom hledali těžko. Systém je navíc skinovatelný, takže když omrzí jedna grafická sada, stáhnete si další. Základní obrazovkou je v Modern UI takzvaný Start. Ten má společného s tradiční nabídkou Start jen to, že jsou v něm obsaženy všechny nainstalované programy. Start může mít mnoho podob, ale nejdůležitější je jeho použitelnost, která je jednoduše snadná a rychlá. Jednotlivé dlaždice si snadno uspořádáte podle svých přání a spuštění jakékoliv nainstalované aplikace je tak otázkou jednoho kliknutí.

A dlouhodobé zkušenosti mnoha uživatelů říkají jedno: s Modern UI je radost pracovat, zejména když si na něj zvyknete po několikatýdenním používání. Navíc se od vypuštěné betaverze mnohé změnilo, Microsoft svůj systém uhladil, zrychlil a doplnil o řadu funkcí. V současné finální podobě jde o moderní systém, který nedělá kompromisy, ale do změn se vrhl po hlavě.

Modern UI: vytvořeno pro dotyk

Při ovládání Modern UI na myši a klávesnici nebudete mít problémy. Pravdou ovšem zůstává, že jde o rozhraní přizpůsobené dotykovým displejům a patlání rukou. Ovládání myší není tak efektní a návykové, ostatně už je pro nás pouhou rutinou. Pokud tedy chcete prožít Windows 8 naplno, určitě ho provozujte na dotykovém monitoru/tabletu. I při použití myši má ale Windows 8 dostatek argumentů pro přechod, obzvláště za ceny uvedené na konci článku.

Microsoft je neoblomný, Windows 8 startuje zásadně do Modern UI

Ačkoliv chválíme změny provedené v desktopu i samotný nový Modern UI, musíme si postěžovat na nemožnost automatického naběhnutí do desktopu při spuštění. Dobrá, to řeší nějaké aplikace, jako například Classic Shell, ale větším problémem pro mnoho uživatelů bude nemožnost vypnout Modern UI úplně. Některé funkce jsou totiž navázány právě na Modern UI, a i když jsou přechody mezi Aero a Metro (Modern UI) velmi plynulé a bezproblémové, mnoho uživatelů toužících po čistě desktopovém prostředí je zklamáno. Modern UI se prostě nevyhnete, i když 99 % času o něm nemusíte ani vědět, stále vyčkává v pozadí, aby vás k sobě přilákal.

Ačkoliv je tedy desktop plnohodnotně použitelný a oproti Windows 7 notně vylepšený, není základem Windows 8 a Microsoft se jednoznačně snaží své nové uživatelské prostředí Modern UI prosadit a nedat uživatelům šanci se mu vyhnout úplně.

Bez desktopu to zatím nepůjde?

Ačkoliv je Modern UI plně použitelné, logika ovládání mnoha tradičních programů i fungování Windows jako pracovního nástroje zatím stále vyžaduje zachování tradičního desktopového rozhraní, tedy Plochy s prostředím Aero. I desktop prošel řadou změn. Ano, máme na mysli kontroverzní zmizení tlačítka Start, tentokráte už v tom tradičním slova smyslu. Jako problém to ale nevnímáme a to zejména proto, že na světě už je několik měsíců řada programů, které tlačítko Start do desktopového prostředí W8 vracejí, viz samostatný článek.

Ani Aero pak nezůstalo beze změn. Pryč jsou například poloprůhledné okraje oken, které se ukázaly být pouhým žroutem systémových prostředků. Aby ale plocha působila dostatečně graficky jednotně, poloprůhledná zůstala Hlavní nabídka (spodní lišta), která pod sebou stále nechává tušit pozadí plochy.

Další grafické úpravy Aera mají jeden hlavní cíl – přiblížit design k Modern UI, se kterým se v určitých chvílích desktop prolíná. Ačkoliv jde tedy o dva různé přístupy k ovládání, pocit jednotnosti a plynulosti přechodu je zachován. Máte-li obě dvě uživatelské prostředí na chvilku před sebou naráz, nepůsobí to jako pěst na oko a hlavně i na samotné Aero se podle nás kouká mnohem lépe. Stejný hranatější grafický styl je prezentován i v Office 2013, takže se Microsoft do dlaždic pustil opravdu naplno a Windows 8 se vyhnul nálepce „ošklivý hybrid“, kterou by mu někteří nespokojení uživatelé rádi nalepili.

Do desktopu přibyly i další novinky, nejvíce soustředěné do Windows Exploreru, který se teď dá ovládat i kartou plnou užitečných funkcí pro práci se složkami a soubory, sdílení, vypalování,… Jde o funkci, která se do desktopu navrací z Windows XP a slouží k urychlení práce v Exploreru.

Trochu o aplikacích

Otázka aplikací je pro uživatele stolních PC a notebooků s plnohodnotnou verzí Windows 8 docela pozitivní. Tradiční desktopové aplikace stále samozřejmě fungovat budou a navíc se v rozhraní Modern UI dají využívat a stahovat/nakupovat aplikace pro Windows RT, což je tabletová odnož Windows 8. Stolní Windows 8 tak nabídne oba typy aplikací a do budoucna možná i velmi snadné portování aplikací z Windows Phone 8.

Všechny aplikace pro Modern UI budou mít víceméně jednotný grafický styl, samozřejmé dlaždicový, s výjimkou sady Office 2013, kde se aplikace sice trochu zahranatí, ale v jádru zůstanou stejné jako doposud.

Cena i podmínky upgradu? Více než přijatelné

Nové Windows 8 nemusejí přijít vůbec draho. Částečně to je jistě i tím, že Microsoft chce nahnat co nejvíce uživatelů na svou novou platformu Modern UI a do Windows Store, kde se prodávají aplikace pro Windows 8 a Windows RT vlastně na stejném systému, na jakém fungují mobilní obchody s programy.

Cena upgradu z Windows XP, Windows Vista i Windows 7 je 30 Euro. To je 750 Kč za nový systém, stačí mít legální OEM či krabicovou verzi Windows XP nebo novějších. A to je opravdu velmi lákavá nabídka. Malou vadou na kráse je, že jde o cenu za digitální distribuci, takže si Windows 8 budete muset stáhnout, vypálit na bootovací DVD a nainstalovat, s největší pravděpodobností právě jako upgrade na starší originální verzi Windows (o čisté instalaci z upgrade licence Windows 8 zatím informace nemáme). Tento upgrade bude probíhat skrze web Microsoftu. Cena za krabicovou distribuci upgradu, dostupnou i v běžných obchodech s PC a softwarem, se pohybuje o necelý 1 000 Kč výše. Při upgradu navíc automaticky získáváte verzi Pro, která v plnohodnotné OEM licenci stojí běžné více, než 3 000 Kč.

Ještě výhodnější je upgrade na Windows 8 pro nedávno zakoupené počítače s předinstalovanými Windows 7, kde je cena necelé čtyři stovky.

Značky

Podobné články

Zrychlení startu systému Windows při zapnutí PC ve 3 jednoduchých krocích

Zrychlení startu systému Windows při zapnutí PC ve 3 jednoduchých krocích

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Zjednodušení práce: Označení části textu z odkazu bez otevření linku

Windows 10X funkce a základní informace

Windows 10X funkce a základní informace

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Nejlepší vypalovací programy zdarma

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Jak zrychlit počítač - nejlepší programy na zrychlení PC

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  7 9 a 6 7 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce