stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9631
  • Uživatelů: 6591

Gmail – tipy pro používání oblíbené emailové služby (1. díl)

Autor: Redakce  |   Publikováno: 16.9.2014 | Zobrazeno: 6420x

Gmail je emailovou službou Googlu, což je samo o sobě poměrně všeříkající, ovšem ne všechny souvislosti jsou zřejmé na první pohled. V první řadě to znamená, že ho máte, ať už využíváte jakoukoliv službu od Googlu. Androidí telefon? Ano. Přihlášení do Google Chrome? Ano. Google Disk? Google Music? Dokumenty Google? Ano, ano, ano. Pokud jde ale celý ekosystém Googlu mimo vás, Gmail nemáte, ale uvažujete o něm, tak vám tento seriál článků ukáže, o jak mocnou službu jde. Ostatně naplnit své produkty funkcemi je pro Google typické, viz náš článek o vyhledávání přes něj.

Pro zpřístupnění většiny funkcí, které si níže popíšeme, budete muset do Nastavení a často i do Laboratoře. Jak se tam dostanete?

Nastavení: Úplně v pravém horním rohu okna stránky Gmailu je vaše fotka (nebo kolečko, ve kterém by být měla) a hned pod ním najdete lehce ozubené kolečko. Po kliknutí na něj vám vyskočí nabídka, kde je i Nastavení.

Laboratoř: Když se dostanete do Nastavení, viz výše, tak už stačí vybrat pouze příslušnou položku v horním menu. Laboratoř je třetí zprava.

Nezapomeňte, že každou změnu v nastavení Gmailu je potřeba uložit, což má za následek refresh stránky.

1. Klávesové zkratky v Gmailu

Klávesové zkratky jsou v Gmailu použitelné takřka pro cokoliv. Musíte si je ale zapnout. Stačí skočit do Nastavení. Rovnou jste v sekci Obecné, kde se povolení klávesových zkratek vyskytuje. A že je klávesových zkratek opravdu moře, bude se vám hodit jejich seznam. Ten si můžete obstarat třeba tady: https://support.google.com/mail/answer/6594?hl=cs. Případně stačí v Gmailu zmáčknout klávesovou zkratku „Shift+,“ běžně se s ní píše otazník.

2. Vrácení odeslání emailu

Užitečná funkce, která se povoluje v Laboratoři a jejíž doladění potom najdete v sekci Obecné, kde si nastavíte čas, po který můžete odeslání emailu vrátit. Po aktivaci funkce máte několik vteřin po odeslání mailu na stopnutí této akce, typicky když si vzpomenete, že jste napsali víc, nebo míň, než jste chtěli.

3. Více Gmail účtů najednou

Tuto funkci nemusíte nijak speciálně aktivovat, stačí si založit více Gmail účtů a přihlásit se do nich naráz. Jak? Přihlaste se do jednoho a pak klikněte na svou profilovou fotku v pravém horním rohu, kde najdete tlačítko Přidat účet.

4. Přesunout vs. Označit a drag & drop

Štítky v Gmailu mají dvojí funkci. Buď opravdu slouží pouze jako štítky, kterých může mít každý mail více, nebo fungují jako složka – obě varianty jsou platné naráz a je jen na vás, jak je zrovna u kterého emailu využijete. Pokud však jeden mail přesunete pod nějaký štítek, nemůže už být v obecné složce Doručená pošta – prostě bude vždy jen v jedné složce (štítků může mít stále jakýkoliv počet).

Dávejte si tedy pozor, abyste místo označování omylem nepřesouvali, což by mohlo mít za následek i poměrně otravné ztráty emailů, které byste museli dohledávat. K přesouvání a označování lze použít ikony v menu dostupné po otevření jakéhokoliv emailu (ikona složky a štítku), nebo také přetažení emailu z nabídky na štítek v levém postranním menu (funkce Přesunout), či naopak přetažením štítku z levého menu na email (funkce Označit).

5. Jako v Outlooku díky Podoknu náhledu

Funkce Podokno náhledu se povoluje v Laboratoři, ale co umí? Klasická podoba Gmailu hodně akcentuje přehled mailů, který tvoří většinu obrazovky. Vejde se jich tam sice hodně, ale otevření emailu probíhá buď v novém okně, nebo se otevře na místě, kde doteď onen seznam emailů trůnil. To má za následek poněkud horší přehlednost a neohrabanější listování emaily. Jako mnohem praktičtější se nám jeví styl Outlookovský , ve kterém máte k dispozici naráz sloupec se seznamem přijatých emailů i samotné tělo konkrétní zprávy. A přesně toto rozložení, které umožňuje plynulou práci s emaily, aktivuje Podokno náhledu. To má i dvě varianty – svislou a vodorovnou, kdy svislá funguje tak, jak jsme popsali výše, zatímco vodorovná trochu nešikovně (kvůli malé výšce dnešních širokoúhlých monitorů) seznam umisťuje nad hlavní část s tělem emailu – to mimo jiné znamená i mnohem méně prostoru pro seznam emailů, kterých se tak naráz na obrazovku vejde jen pár

6. Znaménko plus pro filtrování pošty

Vaše adresa samozřejmě žádné plus obsahovat nemůže, ale když ji pak někam zadáváte, můžete ji o + a nějaký text doplnit. Takže místo Stahnu@gmail.com můžete použít Stahnu+cokoliv@gmail.com. Pokud vám pak někdo na tuto adresu pošle mail, dorazí vám (cokoliv po znaménku + je Gmailem ignorováno). Toho lze využít třeba k filtrování pošty, protože filtry + a následující znaky rozlišují. Pokud tedy zadáte svůj email ve formátu něco+newsletter@gmail.com a zároveň si vytvoříte příslušný filtr, budou vám všechny newslettery registrované na něco+newsletter@gmail.com chodit právě skrze tento filtr.

7. Tečky v adrese vás dovedou k úniku informací

Tečky jsou dalším trikem, jak spravovat emaily. Gmail je totiž nevidí, ať už je napíšete kamkoliv do emailové adresy. Takže vám přijde email na Stahnu@gmail.com, stejně jako na S.t.a.h.n.u@gmail.com, stejně jako na sta.hnu@gmail.com a podobně. Můžete tedy různé varianty dávat různým lidem/společnostem, načež snadno zjistíte, odkud vítr (spam) vede, protože v přijatém mailu uvidíte, na jakou adresu vám byl mail poslán (včetně teček).

8. Propracované vyhledávání

Vyhledávání v mailech je u Gmailu poměrně snadné a extrémně rychlé. Lze hledat podle všeho možného, stačí si vzpomenout na jedno významné slovo z mailu a zadat ho, načež si můžete být jistí, že vám ho Gmail najde (samozřejmě s dalšími maily, které odpovídají dotazu). Jenže to by na Google bylo dost slabé, proto lze používat celou řadu dalších operátorů.

9. Funkce Inteligentní štítky

Inteligentní štítky se povolují v Laboratoři. Jejich smyslem je automatické rozřazování emailů podle vnitřních filtrů. Zajímavostí ohledně této funkce je, že běží v pozadí, i když ji nezapnete – důkazem je vyhledávání v emailech, kdy lze použít operátory vztahující se k oněm inteligentním filtrům.

10. Předpřipravené odpovědi

Na závěr prvního dílu jsme si vybrali Předpřipravené odpovědi. Ty se aktivují v Laboratoři. Po jejich aktivaci si můžete texty emailů ukládat pod různá jména a opět je pak vkládat do mailů, což se hodí, když dostáváte hodně zpráv, na které chcete odpovědět totožně. Provedete to jednoduše, po napsání požadovaného textu kliknete na zobáček v pravém dolním rohu emailového editoru a vyberete Předpřipravené odpovědi, viz obrázek.

Značky

Podobné články

Jak nainstalovat Skype do počítače

Jak nainstalovat Skype do počítače

Sony se spojuje s Discordem. Dostupný bude i na nejnovějších konzolích PS5

Sony se spojuje s Discordem. Dostupný bude i na nejnovějších konzolích PS5

Zrušte si Facebook: Podrobný návod, jak smazat nebo deaktivovat účet

Zrušte si Facebook: Podrobný návod, jak smazat nebo deaktivovat účet

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Návod na nahrávání hovorů přes Skype

Návod na nahrávání hovorů přes Skype

Jak aktivovat sledování zásilky v Gmailu na Androidu a iPhonu

Jak aktivovat sledování zásilky v Gmailu na Androidu a iPhonu

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  c a d c 5 d  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce