stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 8544
 • Uživatelů: 6442

Jak vybrat vhodný účetní software?

Autor: Redakce  |   Publikováno: 6.9.2012 | Zobrazeno: 11840x

Výběr nejlepšího účetního programu pro společnost se nedá odbýt prostým doporučením jednoho, nebo dvou programů. Ani přehled populárních účetních programů, který vám nabízíme níže, nemůže zajistit, že si z něj svého favorita zvolíte. Důvod je prostý – požadavky vaše a vaší společnosti jsou specifické a výběr se jim musí co nejvíce přizpůsobit. Jedině účetní software zvolený s ohledem na vaše potřeby, který nebude naddimenzovaný, ani nedostatečně schopný, může vaší společnosti opravdu sloužit.

Zvolíte-li si software, který nezvládne vše, co účetnictví vaší společnosti vyžaduje, pravděpodobně půjde o vyhozené peníze a vy stejně budete muset zakoupit software nový, šikovnější. Naopak, pokud zvolíte systém s funkcemi, které vůbec nepotřebujete, může vás například zdržovat při vykonávání jednoduchých úkonů, které by i levnější program zastal stejně dobře. V obou případech tedy ztrácíte čas i peníze. Podle jakých kritérií tedy účetní software vybrat?

-          Jste živnostník, či firma, nebo účetní společnost, která spravuje účetnictví mnoha dalším subjektům?

-          Účetní software bude provozován v síti, nebo pouze na jednom systému?

-          Jaké úkony musí software zvládnout? Postačí vám jednoduché účetnictví a daňová evidence, nebo vyžadujete komplexní správu majetku, skladů, knihu jízd a podobně?

-          Je zvolený software bezpečný a stabilní? Jaké s ním mají zkušenosti ostatní uživatelé?

-          Jak často je software aktualizován? Odpovídá jeho nastavení platné legislativě?

Musíte být zejména pečliví a kritičtí – pokud dopředu víte, že má program nějakou vážnější chybu, nebo vám prostě nevyhovuje, nenechte se zlákat vábivými reklamami, mohli byste oknem vyhodit i desítky tisíc korun a spoustu času.

Po určení základních priorit a požadavků na schopnosti software přichází ještě palčivější fáze – vyzkoušení software. Pro živnostníky a malé firmy s nízkými požadavky může plně dostačovat některá z volně dostupných licencí účetních programů. Alternativou jsou placené programy s časově, nebo počtem úkonů omezenou bezplatnou verzí, po jejímž vyčerpání si můžete software koupit a využívat dál bez ztráty kontinuity a dat.

 STEREO Start

Účetní program od společnosti KASTNER software, STEREO, zvládá kompletní evidenci daní, mezd, faktur, majetku a dalších položek. Velkou výhodou programu STEREO je automatizace běžných úkonů, které tak obsluha programu nemusí provádět ručně, což vede k nezanedbatelné časové úspoře. Verze Start má shodný instalátor s placenými verzemi, ale bez zadání licenčního kódu je uživatel v určitých věcech limitován:

 • Je omezen počet záznamů ve všech agendách
 • Nelze elektronicky podávat formuláře
 • Formuláře jsou opatřeny v náhledu i při tisku reklamním textem 

Money S3 Start

Hojně využívaný a oceňovaný program pro správu účetnictví od české společnosti CÍGLER SOFTWARE. Slouží zejména podnikatelům a drobnějším společnostem, ale zvládá všechny běžné funkce, od daňové evidence po správu skladů. Money S3 je pravidelně aktualizován a to včetně implementace nejnovějších legislativních změn. Kromě varianty S3 je software Money dostupný i v pokročilejších verzích S4 a S5, které jsou určeny pro střední, respektive větší společnosti.

 • Varianta Start, dostupná zdarma, je omezena počtem záznamů ve všech agendách, jinak zvládá všechny úkony jako verze placené.

MRP-K/S

Velmi pokročilý účetní systém od společnosti MRP, který využívá technologii klient-server (odtud K/S v názvu). Se svým vyčerpávajícím seznam funkcí a možností a poměrně přijatelnou cenou přináší díky systému klient-server úroveň bezpečnosti, která byla v minulosti dosažitelná pouze pro velké a bohaté společnosti.

Nabízí i plně funkční verzi na vyzkoušení zdarma. Tato verze je časově omezená a dovoluje každé společnosti zvážit, zda je pro její účetnictví program od MRP tím pravým. Kromě MRP-K/S je v nabídce společnosti i Univerzální účetní systém a další specifické programy, například Vizuální účetní systém pro méně náročnou podnikatele.

 • Varianta zdarma je plně funkční a pouze časově omezená.

POHODA START

I POHODA patří mezi účetní programy připravené takřka na vše. Obsahuje kompletní seznam funkcí, které většina firem od svého účetního softwaru vyžaduje. Zejména pak snadné účetnictví, daňovou evidenci, zpracování mezd, homebanking a další.  Bezplatná varianta START dovoluje zájemcům osahat si prostředí i funkční vybavenost, avšak s několika omezeními:

 • POHODA START je vždy platná pouze do konce aktuálního kalendářního roku a v dalším roce ji musíte stáhnout a nainstalovat znovu
 • Omezení počtu záznamů ve všech agendách
 • Některé funkce jsou nedostupné (export sestav, hromadné mazání,…)

FlexiBee Start

Účetní software Flexibee si oblíbily zejména menší a střední společnosti, které využívají evidenci majetku, daní, mezd, či skladů. Jde o tradiční český výrobek, kontinuálně vyvíjený od začátku devadesátých let minulého století, tehdy pod názvem PC-Strom (později pak WinStrom).

Výraznou výhodou je univerzálnost programu – dostupné jsou verze pro Windows, Linux i MacOS. Bezplatná varianta FlexiBee Start je v některých ohledech omezena, lze ji však později bez ztráty dat upgradovat na některou z verzí placených.

 • FlexiBee start má omezení v počtu záznamů (po registraci 100)
 • Maximálně 3 uživatelé a 2 zpracovávané firmy

PROFIT

Jednoduchý a přehledný software určený zejména OSVČ a dalším drobnějším podnikatelům, kteří více než co jiného ocení snadné vystavování faktur, daňovou evidenci a vyplňování formulářů (například pro daňové přiznání). Kromě verze FREE, která je dostupná zcela zdarma bez výraznějších omezení, je k zakoupení verze PLUS, obsahující některé pokročilé funkce a postrádající reklamu.

Bonusem pro maximální flexibilitu je možnost umístit program PROFIT na USB paměť (bez instalace) a používat ho jako portable aplikaci. Představuje tak ideální účetní software pro dynamické podnikatele, kteří často v rámci své profese cestují.

 • Varianata FREE je zcela plnohodnotná

AdmWin

Účetní systémy AdmWin jsou vyvíjeny už od začátku devadesátých let minulého století. V dnešní podobě se jedná o robustní účetní programy, které zvládají provádět celou řadu úkonů s minimálními požadavky na obsluhu. AdmWin se snaží všechny funkce, které mohou být zautomatizovány, zautomatizovat.

Nabízeny jsou dvě verze – AdmWin DE pro jednoduchou daňovou evidenci (a další úkony, jako je správa majetku, skladů a podobně) a AdmWin PU pro plnohodnotné účetnictví (dříve známé jako podvojné). Obě verze mají navíc svou mutaci pro autoservisy, která oba programy propojí s evidencí automobilů dle SPZ. Evidence zvládá zaznamenat všechny údaje v autoservisech prováděné, včetně stavu tachometru, provedené práce a podobně.

 • StartVerze je omezena počtem záznamů (v součtu všech agend 200)

Značky

Podobné články

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Příliš malé písmo na monitoru se dá snadno opravit

Monitory – nové technologie do kanceláří i hráčských doupat

Monitory – nové technologie do kanceláří i hráčských doupat

BMW výměník tepla

BMW výměník tepla

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Správné čerpadlo, trysky a stěrače vám zajistí krásně čisté přední sklo

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Nejlepší výukové programy a hry pro děti

Diskuse

JohankaDl JohankaDl reagovat 28.09 18:32

Pohoda je bezvadná, jsem s ní absolutně spokojená - nejnovější demoverzi kdyžtak najdete tady - Verze 2013 . Osobně mám licenci Mini, protože zas tolik neúčtuji, akorát sama pro sebe, ale vážně jsem za 3 roky používání nenarazila na jediný problém.

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  5 4 c 2 8 a  :
 
Vzkaz: