stahnu.cz

 • Aplikací ke stažení zdarma 9631
 • Uživatelů: 6591

Nejlepší programy na úpravu fotografií

Autor: Redakce  |   Publikováno: 12.11.2012 | Zobrazeno: 38283x

V nedávném článku jsme si představili ty nejlepší a hlavně nejpoužívanější editory fotek a obrázků, které si každý může stáhnout a používat zcela zdarma. Dnes se podíváme na programy, které by toho měly umět ještě více, protože jsou placené. Ne vždy však nutně tato rovnice platí.

Adobe Photoshop: bez kompromisů

Hned na začátku přichází zlatý hřeb. Nad Photoshop pravděpodobně není, ať už jste nadšení fotoamatéři, nebo profesionálové, kteří editaci fotografií potřebují ke své obživě. Nástroj je to opravdu mocný a diktuje vývoj celého odvětví. Přitom zůstává na první pohled takřka stejný, pokud si tedy nenainstalujete nějaký ten alternativní skin. Co se ale mění výrazně, je vnitřní fungování. Photoshop je s každou verzí přesnější, rychlejší a inteligentnější. Čím dál více ulehčuje všem svým uživatelům práci a zároveň jim dovoluje dosahovat ještě lepších výsledků za méně času.

Poslední dvě verze, Adobe Photoshop CS5 a CS6 přinášejí fantastickou podporu grafických karet. Jejich pokročilý Mercury Engine dokáže, často velmi vysoký, výkon grafické karty použít ke zkvalitnění a zrychlení aplikace grafických efektů.

Co všechno ale Photoshop zvládne? Vzhledem k tomu, že pokročilejší editační software zatím neexistuje, zvládne vše, co si jen dokážete představit. Základem je systém vrstev, které umožňují zachování přehlednosti i při velmi komplexních úpravách – mnoho typů úprav se bez vrstev ani neobejde, což je také jeden z důvodů, proč většina pokročilých editorů fotografií tuto funkcionalitu nabízí.

Ve Photoshopu lze dělat takřka cokoliv, včetně aplikování mnoha různých efektů a filtrů. Co je ale na Photoshopu asi nejzajímavější, jsou speciální funkce, které usnadňují složitou editaci. Jde o inteligentní nástroje, které jsou schopné zanalyzovat obrázek a podle něj přizpůsobit své působení. Může jít například o šikovné lasso, které označí určitý objekt, nebo plochu, přičemž když tato automatika občas „ustřelí“ (a ona ustřelí pravidelně, pokud nejde o ideální případy), lze výběry dodatečně uživatelsky upravovat. Mimo jiné lze fixně navolit větší okraje kolem výběru, nebo nástroji kliknutím naznačit, že na nějakou část objektu (tradičně jinak barevnou, nebo ohraničenou) zapomněl. Plně uživatelské výběry tu samozřejmě také jsou, ale zvyknout si na takovou pomoc je velmi snadné.

V Adobe Photoshop CS5 se také objevily takzvané Content-Aware funkce, jmenovitě Content-Aware Fill. Po výběru určitého místa na fotografii stačí zvolit tento nástroj a on danou oblast vymaže a prázdné místo sám nahradí pozadím, které si dopočítá podle zbytku obrázku. Mažete-li letadlo z oblohy, nahradí ho oblohou (pokud vyříznutá oblast sousedí s obláčkem, zakomponuje i ten) a podobně. Verze CS6 pak přináší ještě více Content-Aware funkcí a hlavně je v jejich aplikování ještě o něco chytřejší a přesnější, byť výsledek je stále málokdy perfektní na první pokus. Stejně jako vše ve Photoshopu vyžaduje zejména praxi a praxi, čímž se dostáváme k jediné vadě tohoto úžasného programu. Tou je poněkud vyšší náročnost na uživatelovy schopnosti, respektive znalosti. Když poprvé sednete k Photoshopu bez předchozích zkušeností s podobnými programy, budete naprosto bez šancí. Nemůže za to interface programu, který je logicky a ergonomicky poskládaný. Problém je, že Photoshop toho už umí tolik a navíc jde tak do hloubky, že vyžaduje hodně času, než se s ním naučíte. Pro nadšené amatéry může být omezující i cena, viz tabulka níže. Za cenu časové a finanční investice však dostanete to nejlepší, co vůbec na poli úpravy fotografií existuje. Pokud si chcete Adobe Photoshop nejprve zdarma vyzkoušet, můžete si stáhnout 30denní trialovou verzi, která vám umožní vyzkoušet vše, co program umí, a to ve verzi Extended, která přidává i editaci 3D objektů. Pro stažení trial verze CS6 si nejprve musíte stáhnout nový download manager od Adobe.

 • Licence: 30denní trial
 • Cena: 999 dolarů za verzi Extended, 699 dolarů za běžnou verzi, lze i upgradovat za mnohem příznivější ceny (199 dolarů)
 • Hlavní výhody: nejkomplexnější úprava fotografií, Content-Aware funkce, cenově výhodný upgrade ze starších verzí

PhotoFiltre Studio X: hodně muziky za málo peněz

A dostáváme se k názornému příkladu toho, že program zdarma nemusí být vždy horší, než ten placený. PhotoFiltre Studio X sice stojí zlomek toho, co Photoshop, ale oproti open-source GIMPu zdarma je pořád drahý.

Přitom jde o kvalitní editační nástroj, který jen neposkytuje tolik funkcí a možností, jako GIMP, nebo už zmíněný Photoshop. V oblasti filtrů nabízí poměrně standardní paletu šikovných úprav, které upravují jas, kontrast, barevnost, gamma, nebo na obrázek aplikují pokročilejší efekty, jako jsou pastely, vodovky, nebo třeba rozložení na puzzle.

Poměrně pestrá paleta možností charakterizuje i štětce (brushes), ve kterých si můžete vybrat z celé řady tvarů, nebo si vytvořit tvary vlastní. Štětce mohou mít i několik efektů včetně 3D, křídy, nebo pastel. Jako správný komplexní editor má i PhotoFiltre Studio X vrstvy skrze Alfa kanál (průhlednost). Díky tomu lze využít i velmi zajímavý Automatic Transparent Radient Tool, který z průhlednosti a vrstev dokáže vykouzlit velmi zajímavé efekty.

Program lze doporučit spíše domácím uživatelům, kteří ale chtějí možnost pokročilejší editace fotografií. Vyzkoušet si můžete buď časově omezený trial, nebo rovnou plnou (osekanou verzi) 7, kterou si můžete stáhnout zde.

 • Licence: 30denní trial
 • Cena: 35 Euro
 • Hlavní výhody: jednoduché ovládání, kvalitní editace fotografií, možnost nainstalovat češtinu

Zoner Photo Studio: kvalitní fotoeditace z České republiky

Zoner Photo Studio do tohoto výběru zařazujeme zejména z důvodu, že jde o program českého původu. Jeho tvůrcem je brněnská společnost Zoner. Photo Studio je ale i poměrně mocný nástroj pro úpravu fotografií. Není ani zdaleka tak propracovaný a nejde do takové hloubky, jako Photoshop, ale přináší opravdu velké množství specializovaných efektů a nástrojů, které pomáhají vypořádat se s nejčastějšími problémy digitální fotografie. K tomu přidává i řadu „módních“ efektů, díky kterým lze stisknutím jednoho tlačítka docílit poměrně zdařilých úprav, které by ručně trvaly i několik hodin.

V oblasti vrstev se u Photo Studia setkáváme s dočasnou vrstvou, která sice neposkytuje takovou svobodu, jako tradiční vrstvy, ale pro většinu úprav postačí. Velmi dobře si Photo Studio rozumí i se Zoneramou, webovým albem, které je s programem provázané (chcete-li). Alba mohou být i veřejná, takže jde o takovou pokročilou verzi Picasy, která v oblasti editace nenabízí ani zdaleka tolik možností, jako tradiční a kvalitní nástroj Photo Studio.

Kromě editace zvládá Zoner Photo Studio i správu a zálohování fotografií a nejvíce ze všeho tak konkuruje Adobe Photoshop Lightroom, který je hned dalším programem, který si představíme.

 • Licence: 30denní trial
 • Cena: 1 499 Kč ve verzi PRO, 749 Kč edice HOME, možnost levnějšího upgradu
 • Hlavní výhody: český jazyk, mnoho užitečných efektů, snadná synchronizace a Zonerama

Adobe Photoshop Lightroom: správa a editace vjednom

Tato specializovaná mutace Photoshopu se ze všeho nejvíce soustředí na správu digitálních fotografií a jejich co nejsnadnější úpravu. Nejde už tolik do hloubky v každé myslitelné oblasti, jako originální Photoshop, ale místo toho se soustředí zejména na co nejrychlejší implementaci zajímavých efektů a úprav, jako to zvládá například Zoner Photo Studio.

Stejně jako editor od Zoneru je tu velmi vítanou funkcí například HDR, které opravuje přepaly a temná místa, aby výsledná fotografie získala ten správný kontrast a úroveň detailů v problematických místech. Podobná je i snaha zbavit se automatickými nástroji klasických technických neduhů, jako je šum, aberace, soudkovitost, nebo deformace perspektivy.

 • Licence: 30denni trial
 • Cena: 149 dolarů, upgrade z předchozích verzí je levnější
 • Hlavní výhody: organizace a úprava fotografií v jednom, kvalitní editační nástroje pro běžnou úpravu fotografií

Značky

Podobné články

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší úložiště na internetu pro vaše fotky a hudbu

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek zdarma

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Adobe Photoshop CS6 - nové funkce

Návod na změnu velikosti fotek a obrázků pro sociální sítě

Návod na změnu velikosti fotek a obrázků pro sociální sítě

Photoshop a retušování fotek – návod pro začátečníky

Photoshop a retušování fotek – návod pro začátečníky

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  b 2 6 c a 5  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce