stahnu.cz

  • Aplikací ke stažení zdarma 9736
  • Uživatelů: 6602

Tomuhle se při zacházení s PC vyhněte obloukem

Autor: Redakce  |   Publikováno: 17.2.2015 | Zobrazeno: 4053x

Svět kolem nás stále více zdůrazňuje potřebu zdravého životního stylu, kterému pár nemálo lidí podlehlo, ale většina ho úspěšné ignoruje – podobné je to s počítači, ke kterým se bohužel většina uživatelů chová jako k sobě samému. Rizika jsou přitom stejná – kratší život(nost), vyšší riziko předčasného úmrtí (rozbití) a v neposlední řadě i snížená kvalita života (uživatelské zkušenosti). Jsou to věci, které PC děláme i neděláme, co způsobují jeho rychlejší opotřebení a zvýšené riziko náhlého odchodu do křemíkového nebe. Pojďme se teď na ty největší hříchy podívat.

Necháte PC zanést prachem

Jestliže žijete v omylu, že do PC se nemusí vůbec lézt, dokud funguje, tak si zaděláváte na problémy. Obzvláště u herních a jinak intenzivně vytěžovaných počítačů, které často jedou nadoraz, hrozí přehřívání komponent kvůli zanášení prachem. Pokud si na to sami nevěříte, svěřte PC do ruky někomu, kdo se do něj nebojí „sáhnout“. Aby se zabránilo poškození PC statickou elektřinou, není dobré vnitřek PC vysávat a chmatat do něj bez použití antistatického náramku.

Máte napájecí kabel zapojený přímo do zdi

Nebo obyčejné prodlužovačky. Problém je v tom, že poměrně citlivá elektronika počítače snadno utrpí poškození z důvodu náhlého vypnutí elektřiny a ještě spíše z důvodu přepětí. Proti tomu prvnímu se můžete bránit jen nákupem dost drahých UPS zařízení, ale tomu druhému předejdete díky dostupným přepěťovým prodlužkám.

„Čistíte“ displej agresivními přípravky

Chemie a monitor, to nejde dohromady. Jenže prach a občas i jiný bordel monitory přímo přitahují, takže jednou za čas se jim musí nějaká ta péče věnovat. Ideálně ale pouze s použitím drobného množství přípravku, který je k tomuto účelu vyroben, který nanesete nejdříve na jemný hadřík, kterým poté displej jemně očistíte.

Nezálohujete svá data

Data jsou křehká, stačí dvě kliknutí a jsou fuč, stačí vadný disk a jsou fuč… Pokud si dokážete představit, že teď přijdete o všechna data uložená v přístroji, na kterém tento článek čtete, tak gratulujeme, zálohovat nemusíte. Pokud máte ale v PC důležité dokumenty, fotky z digitálních foťáků a další nenahraditelné soubory, tak by pro vás mohla být jejich ztráta problém nebo šok. Otázkou zde není, jestli se to vůbec stane, ale spíše kdy. Proto zálohujte – důležitá data aspoň na 2 disky zároveň a ještě k tomu na bezpečné online úložiště (bezpečné znamená chráněné dobrým nezjistitelným heslem a od solidního poskytovatele, který bere zabezpečení vážně).

Vylijete na něj něco

Vodu a vůbec jakoukoliv tekutinu byste měli od svého počítače držet dál. Pokud vám do něj totiž nateče, máte smůlu. Zkrat a oxidace se postarají o to, aby se váš stroj už nespustil. Tekutiny držte dál i od periferií, protože za polití vám nepoděkuje ani klávesnice, nebo myš. Stačí pár kapek, které zatečou na správné místo, a je po legraci.

Dopřáváte mu příliš tvrdou masáž

Otřesy, údery, nedejbože pády, to jsou nepřátelé elektroniky obecně, ale nejvíc trpí mechanické disky, které jsou tak trochu podobné gramofonu. Asi si dokážete představit, že když „jehla“ jede po disku, nejsou žádné pohyby celého počítače zrovna žádoucí. Disk a data na něm si takhle můžete snadno zničit.

„Chladíte“ ho otevřením bočního krytu

Věřte, že ho nechladíte, ale naopak – klíčové komponenty nebudou správně chlazené kvůli tomu, že narušíte proud vzduchu, který normálně ve skříni zajišťuje distribuci (relativně) chladného vzduchu. Narušíte citlivý ekosystém a ještě zvýšíte množství prachu, které se vám na komponentech bude usazovat.

Saháte dovnitř bez antistatického náramku

Statickou elektřinu známe všichni, ať už kvůli ranám od náhodných objektů, nebo „přítulným“ vlasům. Statická elektřina dokáže nevratně poškodit citlivou elektroniku PC, takže pokud se chcete v kompu hrabat, pořiďte si za pár korun antistatický náramek.

Defragmentujete disk

V dnešní době není vůbec snadné narazit na disk, jehož fragmentace by dosahovala hodnot, se kterými je potřeba něco dělat. Pokud máte aspoň Windows 7, můžete nechat vše na samotném systému, ale jestliže máte v PC SSD disk, tak jeho defragmentaci zásadně neprovádějte, protože má omezenou životnost (co do zápisů dat), takže mu defragmentace ubližuje (a navíc je k ničemu).

Podobné články

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Rady co dělat při polití notebooku vodou, pivem i jinou tekutinou

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší uložiště na internetu pro vaše data a soubory

Nejlepší prohlížeče PDF dokumentů zdarma

Nejlepší prohlížeče PDF dokumentů zdarma

Jak vybrat notebook

Jak vybrat notebook

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Jak nainstalovat Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Nositelná elektronika a gadgety pro zdraví a fitness

Nositelná elektronika a gadgety pro zdraví a fitness

Diskuse

Jméno:
Email:
Opište znaky opačně  9 6 3 8 0 b  :
 
Vzkaz:

Stahnu.cz - Kontakt - Přidání aplikace - RSS - Redakce